Skriv dansegulv mobilt på Google og de vælter frem.
Hvad med dette;[link fjernet]
hpox, Århus24/03-2008
Du skal forvente en afkøling på ca. 5 grader mellem frem og retur på alle slangelængder.
Afhængig af husets isolering skal du kører frem med en temperatur på mellem 35-45 grader. Kan du kører lavere og stadig holde varmen, så er det jo perfekt, dog kan den lavere temperatur resultere i for langsom regulering af rumtemperaturen.Peter, Frederiksværk24/03-2008
Er det betongulv med klinker, skal du bare køre lavest muligt temparatur frem så du kan holde varmen, fremløbstemperetur med betongulv og klinkegulv kan klare en del varme, det er kun når du har trægulv at du skal passe på med fremløbstemperatur der er det max 37 grader overfladetemparatur på gulv "normalt", eller følg fabrikat anvisningerPeter, Århus25/03-2008
Til Peter, Århus
For guds skyld ikke 37 grader som overflade temp. Højst 27 grader.Peter, Frederiksværk25/03-2008
Det ver også det jeg mente TAKKERPeter, Århus26/03-2008
Hej
Det første jeg tænker på er om i har genvex eller brændeovn, dernæst om gulvet har været tørt eller der har været meget byggefugt.
Prøv at tænke dette igennem og vend så tilbage.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev24/03-2008
hej danskbygningsundersøgelse.dk
først tak for dit hurtige svar. Der er lagt nyt gulv efter en vandskade sommer 07. Der er godt tørret ud inden opbygningen af huset gik igang. Der er ganske svag varme i huset, det føles lunt og tørt i huset. Lars Poulsen,, Nykøbing Mors24/03-2008
Har i haft en kondenstørrer til at køre efter gulvet blev lagt?
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev25/03-2008
Bare lad være med at gøre som ham i Aalborg der måtte vælte hele huset :-)
Poul, Aalborg24/03-2008
Jamen det vil jeg så gøre:-)René Brændemose, Søborg25/03-2008
Det lyder sådan set helt rigtigt.
MEN.
Du bør sikre dig at der ikke er svamp i væggene.
(Svamp er sådan indrettet at sporene er overalt, de venter blot på de rette fugtbetingelser, så går de i gang med nedbrydningen)
Du bør måske få en fagmand af en slags til at se på ødelæggelserne, således at du sikrer dig at der ikke er andre årsager til svampeangrebet.
Der skal rigtignok en dampspærre i konstruktionen. Men det er tvivlsomt om den manglende dampspærre er årsag til problemerne. Når temperatur og luftfugtighed er den samme på begge sider af konstruktionen er der ingen fugtvandring og dermed ingen kondens.hpox, Århus24/03-2008
Når (og hvis) du har fået konstateret, at der ikke er råd og svamp i dine vægbeklædninger, ville jeg da grave l i d t mere ud, isolere og lægge betondæk ud. Du kan jo sagtens lægge strøer på betonen til trægulv [link fjernet]. På d en måde er du ude af problemer med riste i soklen, opstiegnde grundvand osvjan pedersen, fredericia24/03-2008
Der er rigtigt Jan.
Men det er en ganske anden prisklasse, ligesom betondæk ikke er udpræget GDS-arbejde.
Nej du, træbjælker og plader og isolering ved man hvad er. Pærenemt. hpox, Århus24/03-2008
Ja jeg har også overvejet meget om der skulle støbes gulv i stedet for,men som hpox skriver så bliver det er del dyrer og sværer at lave selv..
Så nu bliver gulvet hevet op og beklædningen på de indvendige vægge rykket ned,så burde jeg kunne se hvor galt det står til.
Og så har jeg har fået fat i et firma som kan sørge for analysen af svampen,og evt efterfølgende komme og sprøjte for den så jeg forhåbentlig kan blive fri for den en gang for alle...
Noget andet er at grundvander står MEGET højt. På den her årstid er det som at gå på en svamp. Så jeg har tænkt mig at erstatte de øverste 20 cm sand under huset med Lecanødder,dog kun så der stadig er minimum 10 cm fri luft op til strøerne,da jeg har hørt de skulle være bedre til at optage fugt fra jorden.
Er det noget som kan anbefales?
Henrik, Handbjerg25/03-2008
Nej det er det ikke.
Lecanødderne vil flyde!
På en måde er grundvandet ikke noget problem sålænge der bare kan blæse ind under gulvet.
(Det svarer lidt til at bygge et hus på pæle i en sø. Hvis vi ser bort fra evt. bølger så er det jo ligemeget om gulvet er 10 eller 50cm over vandoverfladen. Luften er lige tør/fugtig.
Nå men. Grundvandsspejlet varierer vel med årstiden. Og det er ligeglad med om der er Leca eller sand eller singels eller smørblomster.
Kort sagt: Skal der grundvandsænkes skal der drænes og brønde og pumper osv.hpox, Århus25/03-2008
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.