Have Guiden - Byggeri.dk - Alt om have

Byggeri.dkHave Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

anlægning af en boldspilsbane

Spørgsmål

Hej min datter og min kone vil gerne have en lille basketboldbane og nu ved jeg ikke lige hvad vil være bedst som underlag. Jeg har overvejet lige fra stenmel til 50x50 fliser. Jeg overvejer om ikke man skal gøre som "normalt" med stabilgrus og en overflade af en eller anden art , men hvad ????Kristian, 600028/04-2009
Svar

stenmel, afretning, tung pladevibrator (kan Lejes) så er du godt i gang.christian, sommersted01/10-2009

Erfaringer med træterasser

Spørgsmål

Hej. Jeg overvejere at anlægge en træterasse oven på min eksiterende fliseterasse. Hvordan er erfaringerene med sådan en efter 5-10 år?. Bliver den grim og stadig holdbar?. Jeg har noget familie der lavede en af lærk for snart 4 års siden og den er knasme grim. Allerede det 2. år var den grim. Jeg tror så egentlig at de kun har givet den olie 1 gang og det kan være derfor Hvis jeg skal etablere en træterase bliver den i trykimp. men hvordan er er den så? Hvad er vedligehold af denne, og bliver den også grim og træls, så kan jeg ligeså godt lave en ny af sten.Biger, Vesløs27/04-2009
Svar

Både lærk og trykimp bliver hurtigt grimt. Sidstnævnte synes jeg er grimt fra starten af, men det er jo en smagssag.

Som så meget andet så handler det om at vælge kvalitet fra starten. Mit bedste bud vil være at ofre det ekstra og så lave den i hårdtræ. Har selv en i Ipé, nu 3 år gammel, det virker :-)nn, nn27/04-2009

Svar

Bliver grimt?
Alt træ bliver gråt, noget hurtigere end andet.
Det er en misforståelse at tro at hårdttræ bevarer den farve det havde da det blev leveret.
Farven i overfladen nedbrydes af UV-stråling. Så skal det forblive "pænt" skal træet slibes ned fra tid til anden. Osse Ipé.

Derfor er det nemmeste at beslutte sig for at gråt er "flåt". Sølvgråt kalder ejendomsmæglerne det.Brædde- & ordkløver Sørensen, Skallerup Klit28/04-2009

Hegn i Lærketræ

Spørgsmål

Jeg vil gerne opsætte et hegn med vandretliggende brædder.
højde 180cm, med stolper nedgravet 90 cm.
Da brædderne skrues vandret på er max. stolpeafstand 120cm.

Hvordan opsættes/sikres det, at stolperne står præcis og lodret 120cm fra hinanden, samtidig med de skal stå i en lige linie?

Jeg ved det kan gøres med lodsnor og waterpas, kan det gøres på en nemmere måde?Danny Pedersen, Brønderslev27/04-2009
Svar

Glem lærketræ med fastgørelsesafstand pr. 120 cm. Snor,waterpas og tommestok kan du ikke undvære, det kan vil heller ikke være så svært?realisten, danmark27/04-2009

Svar

Ja, lærk skal fastholder pr. 600mm helt ikke længere mellem fastholdelser.

Lærk arbejder utroligt meget.www.koludabyg.dk, Gørlev Vestsjælland27/04-2009

Svar

Det kan vel være ligemegt hvor meget lærketræsbrædderne arbejder. Det kommer vel også an på hvor kraftige brædderne er. De sidder jo bare der og sidder - skærmer for udsigten.

Jeg vil tro at du kan finde en monteringsvejledning på Google.

Men ellers starter du med hjørne stolperne. Stolpen plumpes ned i hullet, holdes i lod og placering ved hjælp af et par skråbrædder. Nederste halvdel af hullet fyldes med jord og stampes omhyggeligt. Øverste del fyldes med beton til 5 cm under jordoverfladen.
dagen efter trækker du 2 snore fra hjørnestolpe til hjørnestolpe, en lidt over jorden, en anden i toppen. Og den skal være stram, du.
Så er det bare at grave hulletr med den rigtige afstand, opstille stolper efter snorene samt med lodstok, påsætte noget skråafstivning, stampe og beton.

Husk evt. havelåger og ølpauser.


Kaj Schjøring, Holbæk27/04-2009

Opfyldning af hul under fundament

Spørgsmål

Jeg skal bygge et skur i min forhave. Før jeg kan bygge skuret skal jeg flytte en hovedstophane på vandledningen ind til huset. Den ligger 120 cm nede og samtidig vil jeg skifte det 2½ meter gamle metal rør til et PEL rør som vores vandværk anbefaler.

Når dette arbejde er fuldført skal jeg fylde hullet op igen og så lave fundament til mit nye skur ovenpå. Hvorledes skal jeg bære mig ad når jeg fylder hullet op igen for at undgå at fundamentet synker? Kan jeg genbruge noget af den jord jeg graver ud eller skal jeg erstatte med stabilgrus? Kan jeg vibrere uden at risikere at beskadige vandledningen?Martin, Allerød27/04-2009
Svar

Nu er det jo kun et skur.
Hvis du ikke har rodet jordarterne for meget sammen så du har råjord for sig og muldjord ditto. Du fylder kun råjord i, 10-15 cm at gangen, stampe med et stykke tømmer eller trampe omkring i udgravningen hvis der er plads til det.
Vand kompakterer osse rigtig godt. Og man kan næsten altid nå en øl og en fodboldkamp medens vandet synker.
Og så fremdeles. Så bliver det så godt som nyt.
Hvis du mener at det opgravede jord ikke er velegnet til tilbagefylding så er det ikke nødvendig med stabilgrus. Almindelig "fyldgrus" er fint.Finn Danskjold, Søborg27/04-2009

Højdeforskel

Spørgsmål

Mellem vores grund og naboen er der en højdeforskel på over 2 meter. Den gamle støttemur er næsten lodret og faldefærdig. Naboen har desuden lagt yderligere fliser ovenpå muren (ca 30 cm yderligere) og plantet en hæk ca en halv meter inde på hans grund. Der er stor risiko for at muren vælter, hvilket naboen også har givet udtryk for, da den skal holde til et stor tryk fra jorden på naboens grund. Der er risiko for at den vælter, hvilket naboen også har givet udtryk for. Når han skal til at klippe hæk engang på vores side vil han skulle stå oven på muren og risikere at den falder sammen og kan rødderne fra hækken ikke skubbe yderligere til muren?
Der er blevet foreslået at opsætte en ny støttemur i beton ca 30 cm inde på vores grund. Hvad er rimeligt? Skal vi være med til at betale for at naboens jord falder ned i vores hus? Kan vi forlange det bliver i skel? Hvad med den fremtidige vedligeholdelse? Anni Jensen, Horsens23/04-2009
Svar

Det er jo et rigtigt godt spørgsmål.

Men det kommer an på om der foreligger noget på skrift. evt. tinglyst.

Den kyniske udlægning er at naboen må holde sit jord inde hos sig selv. Han har intet krav på en støttemur, men kan lave en skrænt ned mod skellet. Og regnvand skal i det hele taget holdes på egen grund.
Og så falder han heller ikke ned når hækken skal klippes.

Kunne ovenstående ikke være et godt udgangspunkt godt forhandlingerne?

Kurt Sjøgreen, Salling23/04-2009

Svar

Hej.
Ja men det at den er næsten lodret er ikke ensbetydene med at den vil vælte, det afhænger selfølgelig af hvilken type støttemurs sten der er brugt samt om der er lavet jordsikring bag muren, det vil sige at man lægger næt i jorden et stykke ind eller anden form for sikring.
En ny mur er altså ikke på krævet at den skal ind på jeres grund , da det kun er spørgsmålet om at vælge den rigtig type mur samt jordsikring som passer til muren / forholdene.
Skulle i ønske at vide mere eller have råd om hvad man gør ja så ringer i bare.
Med venlig hilsen Preben Pedersen tlf 25 67 50 49
Aktiventreprise, Ebeltoft23/04-2009

Næste side »« Forrige side

Armeringsnet

Drivhuse

Fiberdug

Hegn

Jordbor

Jordskrue

Markiser

Overdækning

Pavillioner

Skruefundamenter

Skure & udhuse

Stormsikring, Trampolin

Terasse fundament

Terrasse-overdækning

Træbro

Udestue fundament

Udestuer

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring,indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål....

  • LyngsøeLyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Win-DoorWin-Door

    Forlæng sommeren