Have Guiden - Byggeri.dk - Alt om have

Byggeri.dkHave Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

skel

Spørgsmål

hej jeg ejer et hus hvor naboens hus i den en ende ligger i skel og i den anden har hun en meter ind til min grund, hun har 2 vindure der vænner ind i min have , vilket jeg ikke syndes er specialt intersandt at hun kan glo lige ind i min have . ? hvor langt ind på min ejgen grund skal jeg vis jeg vil sætte en hæk ( har hørt en meter sku være nok)??? . naboen mener at hun har ret til fri pernoramer udsigt til min have og hun siger at hun ikke vil glo på en hæk og det vil tag lys. vilket jeg mener er noget sluder!!! lys komme oppe fra ikke nede.
ps. husen er fra år 17-1800 den gang var der ikke regler om skel og dislige.
jeg vil gerne høre jeres mening!!!!!!!!!!!!!!!michael, skafterup04/07-2007
Svar

Hegnet må faktisk sættes direkte i skel max. 1.8m højt.
Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )04/07-2007

Svar

Såfremt husene er fra 17-1800 tror jeg at din nabo har vundet hævd - på udsigten. Ligesom du i øvrigt har - til at glo lige ind i hendes hus.hpox, Århus04/07-2007

Svar

om huset er fra 1700 tallet er jo ligegyldigt. Det der betyder noget er lokalplanen og hegnsloven. Er der en udsigt i din retning? f.eks vand el. lign, kan der være en "lov" der siger at du ikke må have hæk el. lign højere end f.eks 1m. Det må du undersøge. Ellers skal du blot 1m ind på din grund. Her kan du så plante en hæk. Alternativt kan jeg anbefale en "væg" med efeu. Den er stedsegrøn og vokser utroligt velvilligt i både skygge og sol. På nogle planteskoler kan de købes i en form for hegn. Dvs opsat på et espalier som kan plantes direkte i haven. Fordelen er at den værner mod indkig med det samme. Men det er selvfølgelig ikke billigt.
Men tjek lige lokalplan samt jeres "hegnslov".
Og hvilken interesse har din nabo i at kunne se ind til dig? Har hun ikke selv et liv?
God fornøjelseHansen, Glostrup05/07-2007

Svar

den udsigt hun har er kun!!! til min have. ikke vand eller ligne. i foråret fælget jeg 2 fyrtræer de øgelage husset tag ( dette var jeg selvfølig enig i) de tog også meget lys og ligt af udsigten og sage så at der ville blive sat noget andet i stedet. vilket så nu hun er suer over. men den meter hun har er, fyldt med ukrudt og en ikke så pæn palle tank til regenvand . mener bare men ikke skal kast med sten når man selv boer i glashus. og hun ikke har kræv på andet lys ( ikke udsigt til prevart grund)michael, skafterup05/07-2007

Svar

hvis man ikke har andet at gå op i så kan man jo altid skændes med sine naboer - de skal nok give en gælde i hverdagen.ksj, Brenderup06/07-2007

Svar

Det er en ærlig sag ikke at kunne stave ret godt.
Den slags bagateller bør ikke afstå nogen fra at stille spørgsmål.
Skulle der være en enkelt Vangede-borger som ikke kan svare, er der nok nogle andre - som at der kan.hpox, Århus07/07-2007

Svar

Jeg må nu også indrømme at Michaels indlæg kan være svære at læse pga de mange stavefejl. Så det er altså ikke kun en Vangede borger der har svært ved at læse indlæggene, som Hpox så nedladende hentyder til.
Kan man ikke godt lade være med at tage alt som en personlig fornærmelse.........Indlægget omkring stavningen var begrundet at det var meningsforstyrrende fejl som gør det svært at give svar. Det syntes jeg er reelt nok.
Hansen, Glostrup07/07-2007

Svar

beklager der er nogle stavefejl og mangler nogle ., er ligt ordblind, men tak for hjælpenmichael, skafterup07/07-2007

Fundament under stengærde:Slagge/stabilgrus/betonknus

Spørgsmål

Hej
Jeg har læst på internettet på ASK-ALEX at man kan lave et godt fundament til et stengærde ved at grave en rende 30 cm dyb og 30 cm bred, fylde renden med slagge og komprimere den til 15 cm tykkelse.

(et Stengærde bruges imellem to arealer med forskellig kote, modsat et Stendige er fritstående, og altså består af to stengærder, ryg imod ryg)

Jeg fandt så ud af, at slagge må ikke bruges af private, da de indeholder tungmetaller og virker forurenende på grundvandsmiljøet(Membran m.v. er påkævet).

jeg blev i stedet anbefalet stabilgrus, der også skulle komprimeres til en tykkelse på 15cm.

Senest har nogen anbefalet beton-knus ( altså nedbrydningsbeton, knust ned til en bestemt partikelstørrelse, og med en bestemt kornfordeling, som jeg ikke kender), og det lyder jo besnærende. Men kan betonknus komprimeres til et stærkt, 15 cm tykt fundament hvorpå nederste række af kampesten skal ligge???

I mit projekt er renden 30 cm dyb men 90 cm bred, og det hele skal komprimeres ned til 15cm under asfalt-vejens niveau.

Imellem vejen og stengærdet skal der ligge 3 rækker granit brosten BxLxD = 14x21x12cm, lagt i brolæggersand ovenpå den kompimrede betonknus. Jeg regner med at brostenene skal ligge med 1-2 cm overhøjde i forhold til asfalten, og med fald ud imod asfalten.

Formålet er at frostsike stendiget, som bliver 80 cm højt på højeste sted (regnet fra asfaltvejens kote). Dvs stenstablen bliver så 80+15= 95 cm høj.

Du'r Betonknus??? Kan det kompirmeres, eller forbliver det som ral uden "sammenhængskraft"???

Nvh
Jørn Davidsen Jørn Davidsen, Skærbæk, 7000 Fredericia.01/07-2007
Svar

Så vidt jeg ved har knust beton de egenskaber man måte give det under fremstillingen.

Stabilgrus hedder faktisk MSG = Mekanisk Stabil Grus fordi det blandes af forskellige grus- og stenstørrelser, såkaldte fraktioner, således at materialet får det ønskede egenskaber.

Det samme med knust beton.

Du bør spørge producenten efter de faktiske egenskaber, også med hensyn til dræneffekt osv.hpox, Århus02/07-2007

Tegning til trætrappe i haven

Spørgsmål

Jeg skal lave en lille trætrappe fra en stenterrasse op til en rutchebane (2-3 trin). Men jeg kan ikke finde en fornuftig konstruktion. Er der nogen, som kan hjælpe med en tegning på en standard trætrappe udendørs - så må jeg kunne modificere min egen trappe ud fra den.

På forhånd tak.Jakob V, Farum01/07-2007
Svar

Trappe formelen:

2 x stigning + grund skal være så tæt på 63 cm som muligt.

Feks. stigning på 18 cm og grund på 27 cm , er en god trappe at gå på, men kan også ændres til større grund og mindre stigning, eller mindre grund og større stigning, og stadig være fornuftig at gå på.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )01/07-2007

Svar

Nu er det jo ganske krævende at finde ud af at bygge trapper med mere end et trin. Du må starte med de grundlæggende principper.

Se her;

www.euro-sten.dk

og her;

www.bv-trappen.dk hpox, Århus01/07-2007

Lærketræsstolper

Spørgsmål

Er der nogen der ved hvor man kan købe lærketræsstolper i 220 cm højde og en diameter på 7 cm?

Gerne i nærheden af Roskilde.

Mvh LarsLars, Roskilde29/06-2007
Svar

Har du prøvet den lokale trælast?ksj, Brenderup29/06-2007

Svar

Bauhaus Kolding har. Mon ikke et lokalt Bauhaus også har.Jørn Davidsen, Skærbæk, 7000 Fredericia01/07-2007

Slange gran

Spørgsmål

mit slange træ har fået lus ( nogle små sorte væsner med røde øjne ).
Hvordan kan jeg komme af med dem uden der sker noget med træet?????????????Majbritt Deleuran, 4684 holemgaard27/06-2007
Svar

Jeg plejer at spule dem væk med haveslangen. Det virker godt, er rigtigt, set ud fra at vi selvfølgelig IKKE må bruge sprøjtemidler i vores natur. Henrik., Taastrup29/06-2007

Næste side »« Forrige side

Armeringsnet

Drivhuse

Fiberdug

Hegn

Jordbor

Jordskrue

Markiser

Overdækning

Pavillioner

Skruefundamenter

Skure & udhuse

Stormsikring, Trampolin

Terasse fundament

Terrasse-overdækning

Træbro

Udestue fundament

Udestuer

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring,indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål....

  • LyngsøeLyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Win-DoorWin-Door

    Forlæng sommeren