» Stil spørgsmål
Debatforum
Beplantning af skrænt
Spørgsmål
Vi har en skrænt i forhaven der er ca. 10 m lang og 2 m høj. Er der nogen der kan komme med nogle gode idé'er til beplantning. Det skal være let at holde, men skal se pænt ud hele året.
Lis, Helsinge13/07-2006Svar
hampeplanter kunne være et udmærket forslag.mogens, søllerød09/08-2006
Etablering af sø
Spørgsmål
Jeg tænker på at etablere en sø på min grund. Hvor stor skal sådan en være, hvis den skal være "selvkørende", dvs ikke gro til i alger. Skal man spørge nogen om lov eller anmelde det.
Peter, Nykøbing11/07-2006Svar
du skal ihvertefald bruge en blåhvalryge, søren09/08-2006
Hæk
Spørgsmål
Er der nogen der har nogen gode ideer til en lav hæk, der blomstre hvid og er rimlig tæt?
Malene, Horsens09/07-2006Lige et par dumme spørgsmål...
Spørgsmål
Jeg er ved at lave en teresse.
Jeg har gravet muld af, så der bliver 15-20 cm harpet bundgrus under belægningen.
Mit spørgsmål er så; Når jeg køre grus på, hvor meget fylder man på over højden, dvs. hvor meget kan det stampes?
Jeg bruger selvfølgelig noget almindeligt flisegrus, til de sidste par cm.
Jeg spørger fordi jeg så måske kan slippe for, at skulle skrabe 5-10 cm af...
Ib, Horsens09/07-2006Svar
Skulle måske have skrevet, at jorden er rigtigt godt drænet....
., .10/08-2006
Svar
Er det en terrasse på 800 m2 eller der omkring, siden et par cm overskudsgrus skulle være et problem?
Nå men dovenskab er skal en glimrende egenskab. Det er den som at der har ført til rigtig mange opfindelser.
Men det var det sand.
Du fylder op til underside fliser. Derefter stamper du. Derefter fylder du harpet grus på hvis det er nødvendigt, ellers flisegrus.
Hvis du stamper med fodkraft er 10 cm grus ad gangen rigeligt. Dernæst kan du vande gruset og imedens vandet trækker ned, er der rigelig tid til en håndbajer.
., .10/08-2006
Svar
husk sand/grus skal være vådt.......der ved ændre det sig mindst muligt efter lægning af fliserne., .10/08-2006
Svar
Det svinder nok ca 2%bo, fåborg25/05-2007
Ligusterhæk
Spørgsmål
Har en ligusterhæk der nærmer sig de 40 år. Har hørt at levetiden er deromkring og kan godt se at den ser lidt træt ud, men kan må nå at redde den da vi helst vil undgå en ny hæk ?
Har nogle erfaring med hvordan den evt skal klippes ned eller ind for bedste resultat?
og hvilken tid af året er det bedste til det ?
Rie, Odder08/07-2006Svar
Hej,
Har hørt at man i januar/februar kan skære den helt ned til ca 15 cm over jord, og at den så skulle komme sig fint igen i løber af næste sæson, vi skal gøre det samme med vores. Held og Lykke
Helle, Birkerød22/09-2006
Næste side »« Forrige side