Have Guiden - Byggeri.dk - Alt om have

Byggeri.dkHave Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Lægning af strandsten på græsplæne

Spørgsmål

Vi vil gerne lægge strandsten på en del af vores have. Dette betyder, at vi vil lægge sten på græsplænen. Mit spørgsmål er: kan man lægge sten direkte på græsplænen eller skal man lægge et underlag (membran) ud over plænen og derefter sten på?Maria Pihl, Lyngby13/07-2005

Algefjerner til terrassebrædder

Spørgsmål

I det lokale byggemarked fandt jeg en flaske Rodalon frem og spurgte, om dette var en algefjerner (det står ikke direkte på flasken). JA, lød svaret og jeg gik hjem og fulgte anvisningerne. Der står, at det skal sidde 4-6 timer for langvarig effekt. Derefter har jeg spulet og skrubbet, men algerne sidder der stadig.

Nu har jeg, efter lidt søgen på internet, fået det indtryk, at Rodalon ikke er til at fjerne alger, men snarere til at FOREBYGGE. Derfor spørger jeg jer – hvad bør jeg så bruge, og hvordan?Kristensen, Holbæk11/07-2005

Pris på Klostersten Beton 21 * 7 *7

Spørgsmål

Davs.

Jeg vile høre om der var en venlig sjæl. der kunne fortælle hvad en klostersten med overstående mål ligger i pris mæssigt pr. m2.

Med venlig hilsen Thias Russell
Thias Russell, Næstved10/07-2005

Stabilgrus/knust beton

Spørgsmål

Hvad er forskellen på stabilgrus og knust beton i praksis.!!! ?
Jeg vil gerne høre jeres erfarringer med disse to produkter.
Hvad ville i anbefale.?
Er ved at anlægge 140m2 nye herregårdssten i min have, og er i tvivl om jeg skal vælge stabilgrus eller knust beton....
Hvad giver den bedste/hårdeste underlag.
Det skal lige siges, at jeg på et senere tidspunkt skal igennem haven med en rendegraver, så derfor skal underlaget være den mest hårde at de to produkter.
Hvad er prisforskellen på disse produkter.?

Hvor mange cm meter skal man lægge af dette under afretningslaget.?
Mvh BrianBrian Kruse, Hvidovre09/07-2005

Skrånende indkørsel - underlag til granitskærver?

Spørgsmål

Vi bor på en meget skrånende vej som støder op til indkørslen. Vi står nu overfor at skulle friske den gamle indkøsel op med nye granitskærver. Underlaget er sunket og ligger nu under niveau med vejen. Det er vigtigt at vandet kan løbe gennem underlaget og ikke blot fosser ned til naboen. Vi skal derfor have fyldt underlag på så vi kommer i niveau med vejen og som giver vandet mulighed for at sive ned. Frank, Århus09/07-2005

Næste side »« Forrige side

Armeringsnet

Drivhuse

Fiberdug

Hegn

Jordbor

Jordskrue

Markiser

Overdækning

Pavillioner

Skruefundamenter

Skure & udhuse

Stormsikring, Trampolin

Terasse fundament

Terrasse-overdækning

Træbro

Udestue fundament

Udestuer

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring,indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål....

  • LyngsøeLyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Win-DoorWin-Door

    Forlæng sommeren