» Stil spørgsmål
Debatforum
Udbedring af fugt i gips vægge
Spørgsmål
Har overtaget et hus hvis vægge inde i huset er uden sokkel og har derfor problemer med at der trækker fugt op igennem muren - hvilken nu har resulteret i at gips plader som min forgænger har opsat får store runde fugtige områder samt hele underkant (gulv - 40 cm op) er fugtig. Jeg har hørt at der findes et produkt man kan sprøjte ind i muren (efter man har boret for hver 30 cm) som så skulle kunne virke som murpap - altså lukke for at der trækker fugt op igennem væggen. Noget I kender noget til?
Eftersom gipsen er våd - er det så nødendigt at pille disse plader ned og starte helt inde ved muren med at få isoleret? - eller kan jeg blot 'hul-murs' isolere mellem gipsvæggen og muren?
Kunne en vådrums gipsplade evt. være at foretrække? - eller kan jeg undgå at udskifte de nuværende (fugt-plettede ) gips plader?
Anders Buch Christensen, Horsens01/08-2014Svar
Våde mure og gipsplader er guf for hussvamp så du bør få huset undersøgt.Aksel, Hørning30/08-2014
Gulvisolering direkte på terræn
Spørgsmål
Jeg har bygget en pavilion der står ca 20cm over terræn (jord). Den er ca 10m2.
Jeg er i tvivl om hvad der er bedst mht. gulvisolering ifht prisen.
Jeg tænker (pris uden lægter og gulv):
Løsning 1) 10 cm lecanødder, 10cm glasuld, lægter og gulv. Pris ca 1200.
Løsning 2) 10 cm luft, masonit til at holde glasuld, glasuld 10cm, lægter, gulv. (er 10cm luft nok? er det bare fodkoldt så?) Pris ca 400.
Løsning 3) Afretningsgrus, 20cm polystyren, lægter, gulv. 1200.
Løsning 4) 20cm Leca? Pris ukendt.
Eller en helt 5. løsning?
Må man lægge glasuld direkte på lecanødder?
Må man lægge glasuld direkte på sand/grus?
På forhånd tak.
John, Hvidovre30/07-2014Svar
, 31/07-2014
deffekt dampspærre
Spørgsmål
Hejsa derude...
Vi har købt et hus med deffekt dampspærre i skunk.Tilstandsrapporten har mærket det med en K2.
Er der andre der kender til denne type fejl og hvad ville det koste at udbedre fejlen. Huset er fra 1968 men taget er ikke mere end 10år gammelt.
Hvilken type håndværkere udbedre dette? Er det dyrt ca.pris. Har i eventuel håndværkere eller virksomheder i sjælland der kan anbefales?
ahmet alici, næstved14/07-2014Svar
Dette bør typisk laves af en tømrer. Alt efter skadens omfang, så vil prisen variere meget. Men ring til en lokal tømrer og hør om de ikke vil komme ud og give en pris.
mvh Tobias
www.danske-bygningssagkyndige.dkTobias, København14/10-2014
Udvendig fugtsikring samt isolering af kælder.
Spørgsmål
Vi er gået igang med en udvendig fugtsikring samt isolering af kældervægge. I den forbindelse har vi et spørgsmål vedr. vandnæse og dens placering/ størrelse. Vores arbejdsproces er som følger; Når vi er færdige med at pudse muren op, fugtsikrer vi den med grundmursplade. Herefter sætter vi en flamingo drænplade på. Meningen er så, at der skal monteres en vandnæse for at sikre, at vandet ledes væk. Men...nu er vi kommet til at tænke på at vandnæsen ikke kommer helt ud over flamingopladen, hvilket betyder at vandet ledes ned oveni denne plade og derefter løber enten ned mellem grundmursplade og flamingoplade eller på ydersiden af flamingopladen. Vores tanke har været at vandet skulle ledes på længst væk fra muren, altså løbe ned på ydersiden af flamingopladen,- så nu er vi lidt i tvivl om hvad der er bedst at gøre. Betyder det noget at vandet løber ned oveni flamingopladen eller hvad vil I råde til ?
På forhånd tak. Heidi Funk
Heidi Funk, Frederikshavn08/07-2014Udskiftning af vinpap, loft
Spørgsmål
Hej
Nybagt husejer (Høm typehus/Hultsfredshus, 1973) og jeg har et spørgsmål vedr. den vindpap som ligger ovenpå isoleringen.
ifølge byggetegningen er konstruktionen: gipsplader 40x60, forskalning, diffusionstæt plast/pap, 100mm mineraluldsbats, derudover er der jf. krav i byggetilladelsen lagt vindpap. Endegavle er plademateriel og det er udluftet i loftrummet (naturlig udluftning :-))
Taget er bølgeeternit.
Der er en del fugtspor på det vindpap som er lagt ovenpå isoleringen, sikkert efter fygesne mv. og er jf. TR af ældre dato da der er eftermonteret materiale i tagryggen og formodes at stamme fra før denne montering.
Jeg vil gerne have skiftet til bølgeklodser på korrekt måde, i tagryggen og gerne udskifte det vindpap som ligger på loftet, så man kan kontrollere om der eventuelt kommer nye fugtspor og kan sætte ind mod dette
Hvilken type vindpap skal der lægges? SOm jeg forstår det, er der diffusionsåbent og tæt? kan jeg udenproblemer efterisolere med lidt ekstra, når jeg alligevel skiftet vindpap?
Er helt ny, så tag godt imod mig :-)
martin, slagelse03/07-2014Næste side »« Forrige side