» Stil spørgsmål
Debatforum
Loftisolering
Spørgsmål
Har det altid været lovkrav at der skal være ståltråd under isoleringen i sommerhuse??? Mvh. Kim
Kim Hove, Videbæk26/04-2002Svar
Hej
Jeg mener ikke at det er et lovkrav, men hvis der er isolering i et bjælkelag over en krybekælder skal det fastholdes, og det kan være med tråd, brædder, lister eller lignende materialer.
Hvad er dit problem?www.orla-nautrup.dk, jebjerg26/04-2002
Svar
Hej Kim.
Krav om tråd under isolering er kun i en etageadskillelse.Poul Erik Vittrup, Pandrup26/04-2002
Svar
Det er fordi vi byggede sommerhus i 1998 hvor jeg selv satte lofter op, og ikke satte det under isoleringen(jeg fik dengang at vide ,det ikke var nødvendigt af tømrer) og jeg er nu i tvivl om det er i orden. Mvh. KimKim Hove, Videbæk27/04-2002
Svar
Hej
Det er ok hvis der ikke er udnyttet på 1. salwww.orla-nautrup.dk, jebjerg27/04-2002
Ydervæg under terræn (sokkel af beton)
Spørgsmål
Hvordan fugtsikrer man en sokkel indvendigt, når den samtidig fungerer som ydervæg i et rum under terræn. Hvis det er muligt, vil vi efterfølgende opsætte væv på væggen.
Charlotte Svane, Haslev22/04-2002Ydervæg under terræn (sokkel af beton)
Spørgsmål
Hvordan fugtsikrer man soklen indvendigt. Den fungerer som væg, idet vi har plan delvist under terræn. Ønsket er efter behandlingen af beklæde væggen med væv - hvis det er muligt
Charlotte Svane, Haslev22/04-2002Ydervæg under terræn (sokkel af beton)
Spørgsmål
Hvordan fugtsikrer man soklen indvendigt. Den fungerer som væg, idet vi har plan delvist under terræn. Ønsket er efter behandlingen af beklæde væggen med væv - hvis det er muligt
Charlotte Svane, Haslev22/04-2002Svar
Hej
Hvis det er din sokkel der fortsætter et stykke op over gulvniveau som massiv beton har du et problem som er vanskelig at løse, men prøv at beskrive konstruktionen nærmere.www.orla-nautrup.dk, jebjerg23/04-2002
Faser i isolering af 1. sal
Spørgsmål
Vi skal til at renovere 1. salen i vores hus fra 1850 fordi den er dårligt/ikke isoleret og fordi det arbejde der er lavet er usandsynligt dårligt. Vi fjerner simplethen al indmad på 1. salen og skal så bygge det hele op igen med nye ruminddelinger osv.
Mit første projekt er så isolering af taget - hvilke arbejdsgange er der i det - jeg tænker på vindpap-isolering-dampspærre eller hvad ? Findes der evt. en vejledning i dette et eller andet sted (jeg har ledt) ?
Taget er tagsten.
Håber det er information nok.
tak for hjælpen
vh
Peter
Peter, -05/04-2002Svar
Check på [link fjernet] samt [link fjernet]
Der er rigtig god vejledning at henteAnders, Næstved12/05-2002
Næste side »« Forrige side