Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Dampspærre

Spørgsmål

Må man godt have 2 dampspærre?
Vi har dampspærre under trægulvet på førstesal og vil hænge dampspær under loftet i stuenVilladsen, Roskilde25/02-2002
Svar

Hej
Nej der må ikke være 2 damspærrer i en konstruktion.
Hvorfor en dampspærre i stueetagen?
Hvis det er for at få dampspærre under skunkrummet er du nødt til at etablere den på anden måde.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg25/02-2002

Svar

Hej Orla

Hvad så når man udnytter et loft til 1. sal og der i forevejen er en dampspærre mellem stueetage og loft. Skal den nuværende dampspærre fjernes???Morten, Kr. Såby27/02-2002

Svar

Nej! Der må gerne være 1 dampspærre i etageadskillelse men ikke 2.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg27/02-2002

Svar

Hvis der er samme temperatur, eller næsten sammme temperatur på begge sider af de 2 dampspærrere vil der ikke ske nogen skade. Der skal jo et temperaturfald til inden vanddampen fortætter til dug.
I reglementet står der intet anført om dampspærre, der står blot noget i retningen af at konstruktionen skal være fugtmæssigt forsvarligt udført.

Således er der ikke noget fugtteknisk problem med 2 dampspærrere i en konstruktion. Derimod er det spild af penge.....www.LarsPedersen.dk, Hjørring04/03-2002

Svar

Hej Lars

Jeg er for så vidt enig med dig i dine betragtninger angående 2 dampspærrer i konstruktioner, men den ene vil altid være mere utæt end den anden, og da man ikke kender ventilatonsforholdene mellem de 2 dampspærrer kan der nemt opstå ophobning af fugt (f. eks. over badeværelse) og der er risiko for svampeangreb.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg04/03-2002

Opstigende grundvand !

Spørgsmål

Er der en sammenhæng mellem opstigende og/eller højtstående grundvand og sætningsrevner i sokkel og murværk?

Ved indtrængende vand i et afgrænset område af kælderen langs soklen, som ellers virker tør, er den letteste løsning en drænbrønd med pumpe i kældergulvet? Jeg vil hest undgå omfangsdræn pga. terrasse med store fliser (med fald bort fra hus) ud for problemstedet.
Kan det det skyldes evt. defekt afløb fra tagvand ca. 5m derfra?Flemming Petersen, Kastrup15/02-2002

Krybekælder ISOLERING

Spørgsmål

Hvad er det bedste til isolering af krybekældre....Rockwool vel...og er der regler på dette punkt. DW, Aabenraa15/02-2002
Svar

Hej
Jeg vil anbefale at kigge i "Den lille lune" fra Rockwool, og følge deres anvisninger (den kan fås hos tømmerhandelen eller byggemarkedet).
Der er iøvrigt den lille krølle i sagen at det ikke længere kan anbefales at afslutte med vindpap eller lignende mod krybekælder, men monter en terrænbatts som afslutning den virker samtidig som vindspærre.
Isoleringen bør dække bjælkerne for at mindske kuldebroerne mest muligt.
Det er p.g.a. risikoen for skimmelsvampe man ikke kan anbefale vindpap som afslutning.
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg15/02-2002

Er dampspærre nødvendig?

Spørgsmål

Jeg skal isolere tagetagen på mit gamle hus. Jeg har hørt at man før i tiden ikke brugte dampspærre da pudselaget var tæt nok. Mit spørgsmål er om man kan undlade dampspærren hvis man eksempelvis bruger et dobbelt lag gips ( + tæt filt og diffusions tæt maling ) og ellers bruger byggesilicone ved de kritiske steder som frie loftbjælker o.l. Henrik Nørgård, Vejle09/02-2002
Svar

Hej
Nej du skal etablere en tæt dampspærre selv om en maling også virker som en slags dampspærre, den er dog (forhåbentlig) ikke nær så tæt som den plastmembran som du etablerer max på den varme side af eller max 1/3 inde i isoleringen.
Dampspærren klæbes til de omkringliggende konstruktioner med f. eks acrylfugemasse.
Pas på med silicone, da maling ikke kan binde på overflader som der har været i kontakt med silicone, og så er acrylfugemasse billigere.
Husk at den ultimative tætte damspærre er ikke etableret af nogen endnu, men prøv alligevel, da den er vigtigere end de fleste tror (det kræver en lang forklaring).www.orla-nautrup.dk, Jebjerg10/02-2002

Svar

Jeg finder det nemmere at fæstne dampspærre til de omkringliggende konstruktioner med aluminiumstape. Det er måske også en anelse dyrere.kresten, Freeriksværk12/03-2002

Hulmursisolering af gammelt hus

Spørgsmål

Mit hus er bygget i 30'erne med hulmur. Indeklimaet er godt - behagelig luftfugtighed og ingen træk -, men vi har svært ved at holde varmen. En Toshiba airconditioner henter varme ind udefra, men skal vi op på 20 grader om vinteren må brændeovnen i gang.
Jeg overvejer hulmursisolering. Men hvad med dampspærre(ingen p.t.), fugt, skimmelsvamp og ødelagt facade (vandskuret og malet). Jeg ville være ked af at sænke varmeregningen, og så stå med et ubeboeligt og/eller usælgeligt hus.
Nogen erfaringer?L. Jakobsen, Gørlev27/01-2002
Svar

Hej
Det lyder som en konstruktion der kan være farlig at hulmursisolere, da der er risiko for at din ydermur kommer til at mangle varmen indefra til at udtørre med, men det er ikke ensbetydende med at det ikke kan lade sig gøre med held.
Jeg ville i hvert fald bede om en skriftlig garanti hvis jeg mødte en der ville garantere for at facaden ikke begyndte at afskalle.
Der behøves ingen dampspærre i en muret konstruktion, men hvis du begynder at beklæde indvendigt, så skal der.
Har du tjekket termoruderne/loftsisoleringen/evt krybekælder??
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg28/01-2002

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.