Dette gøres af profesionelle, ved at man fjerner nogle sten og puster massen ind i hulmuren, men hvis I senere skal have lavet noget i muren er der risiko for at det falder ud, prøv istedet at kontakte Ekofiber isolering, der har et isoleringsmateriale af gammelt avispapir.
e-mail: borry@post6.tele dk Per Andersen, Lystrup21/10-1997
Svaret findes på Rockwools hjemmeside (www.rockwool.dk) Her kan du indtaste dine ydermures areal og få beregnet besparelsen. Ligeledes kan du beregne besparelsen ved at isolere tag, loft osv. Således kan du se hvor isoleringen giver størst effekt.
Mads Sckerl, København NV11/09-1997
Jeg ville være yderst varsom med at hulmursisolere et hus fra 1911. Det kan være forbundet med stor risiko for at muren herefter ikke er i stand til at ånde. Dette vil give fugtskader med efterfølgende frostsprængninger. Indvendig er der risiko for at fugt ikke kan slippe ud gennem den udluftede hulmur. Tag kontakt til en fagmand.
Jørgen W. Pedersen, Dronningelund12/09-1997
Det er naturligvis godt at rådføre sig med fagfolk, som eksempelvis Rockwool, Glasuld m.fl. Hav blot i mente, at Deres beregningsprogrammer er optimistiske - de er trods alt alt andet end uvildige i den rådgivning. Ydermere, så være også klar over, at din hulmur sandsynligvis er fyldt med murbindere, og mørtel der hænger ned af såvel for- som bagmur. Dette betyder, at der de fleste steder i muren ikke er ret meget hulrum, ofte kun 3-4 cm. Mht. til mineraluld, er der også en hvis tendens til at denne hænger fast i mørtelen forskellige steder i muren, således at fordelingen ved indsprøjtningen ikke bliver helt optimal. Alternativt, kan laves gode isoleringer indvendigt - så ved du hvad du får; til gengæld mister du nogle boligareal.Svend Erik Brodtgaard, Strib22/08-1998
Prøv at kontakte Rockwools tekniske service på tlf. 46 56 16 16 - de har temmelig stor ekspertise på dette område.
Henning Andersen, København14/06-1997
Æggebakker virker stort set ikke lysisolerende, men opsættes udelukkende for at forbedre akustikken i lokalet, dvs. gøre efterklangstiden mindre i musiklokalet.
Jeg har tidligere, med succes, bygget et lokale med dæmpning mod omgivelserne ved at lave et lokale i lokalet, forstået på den måde, at du opbygger en indvendig skal, som er fuldt isoleret fra bygningen med 'flydende gulv, loft og vægge'. Dette kan gøres med den hårde type Rockwoolplader som gulv, hvorpå der ovenpå lægges kraftige spånplader, som IKKE må røre bygningen/rørinstallationer el.lign..
Derefter placeres vægkonstruktionens træskelet, hvorpå der senere påsættes dobbelt lag gipsplader ovenpå gulvpladerne, det hele med mindst 200 mm Rockwool ind imod bygningen. Husk: intet må røre bygningen, men skal bære sig selv. Loftets tværgående lægter hviler øverst på vægelementermes træramme, og her gælder også, at det ikke må røre bygningen.
Husk: ingen radiatorer mv. i lokalet - de vil overføre lydbølgerne til resten af huset.
Og så til sidst - forvent ikke mirakler. Frekvenser under 100 Hz er meget vanskelige at dæmpe, idet bølgelængden ved lave frekvenser er langt større end isoleringstykkelsen. Så man undgår ikke, at basguitaren kan høres i resten af huset, men den er dog dæmpet væsentligt. Til gængæld kan kun de lave frekvenser høres udenfor lokalet.Sten Nielsen, Slagelse08/07-1997
Isoleringsværdien er den samme... 150 mm er nok, men husk: Der skal være 'fri luft' mellem isolering og tag.
Jim Leonhardt, Greve23/05-1997
Jeg isolerede vores loft i efteråret med 250 mm, og det kan mærkes, og når I nu er igang, er det ikke meget dyrere, men varmere.
Nikolaj Lind, Gentofte26/05-1998
150 mm er IKKE nok, byggereglementet siger mindst 200 mm. Hvis I udvider jeres bolig, bør I sikre jer, at byggekravene overholdes, ellers risikerer I at få problemer med at få byggeriet godkendt (og det skal det jo!). Rockwool - www.rockwool.dk - sender gratis en lille bog med titlen 'Den lille lune', som både oplyser om kravene til isolering af småhuse samt vejledning til arbejdet. Hos Glasuld - www.glasuld.dk - kan man vist også få en.
Anne, Hårlev13/06-1999
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.