» Stil spørgsmål
Debatforum
Isolering af loft Papiruld vs Rockwool
Spørgsmål
Hej
Vi skal i gang med ombygning på 1. salen, og er lidt i tvivl om hvad vi skal isolere med.
Alt bliver revet ned og skal herefter isoleres og laves til et stort rum i første omgang.
Tvivlen går på om det er smartest at isolere loftet, som skal gå helt op i kip med papiruld eller rockwool.
Vil gerne høre jeres mening om hvad det er bedst og evt. erfaringer med begge dele
Mvh.
Berit og Claus
Berit Christensen, Kibæk19/03-2013Isolering af etageadskillelse
Spørgsmål
Hej, så prøver jeg igen!
vi har et såkaldt 1½ plans hus og skal have lavet nyt gulv på badeværelse på 1. salen og i den forbindelse vil jeg have nyisoleret, da den gamle isolering er faldet helt sammen. Spørgsmålet er om jeg skal isolere helt op til det nye gulv eller om der skal være en 4-5 cm luft af hensyn til cirkulation. Jeg har fået begge argumenter og er derfor i tvivl om hvad der er korrekt. Jeg synes jo bare at cirkulation vil gøre gulvet på 1. salen koldere. Og du spørger hvorfor jeg vil isolere, der er svaret, at det skal gøres dels for lyden og specielt fordi der skal varme i det nye gulv og uden isolering vil det jo være kæmpe varmetab. Normalt skal der jo ikke være dampspærre ved isolering mellem stue og 1. salen, men skal der være det når vi taler om etageadskillelse mellem 2 badeværelser? (badeværelset på 1. salen ligger lige over badeværelset i stueetagen).
På forhånd tak.
Finn Petersen, 9210 Aalborg13/03-2013Svar
Det var bedre.
Jeg går ud fra at det kun er i badeværelsesgulvet at du vil lave gulvvarme.
Men det er nu ikke rigtigt at der vil blive et "kæmpe varmetab" Fordi begge etager vel er opvarmede til ca. 20 gr. Men fordelen ved at isolerer er at du undgår en meget høj temperatur lige under loftet under badeværelsesgulvet.
Der må slet ikke være ventilation i den isolerede etageadskillelse og du kan roligt fylde helt op med mineraluld.
(Din etageadskillelse svarer nærmest til en almindelig skillevæg i en bolig)
Så vidt jeg husker må der slet ikke være dampspærrer lige i din situation. Men der er et krav til loftet i det underste badeværelse.
Som fremgår af SBI anvisning 200 Vådrum. Som du under alle omstændigheder bør købe eller låne. Fordi vådrum med gulve på træbjælkelag er noget af det absolut sværeste og mest komplicerede man kan lave i sit hus.MP, Mariebo13/03-2013
Isolering af etageadskillelse
Spørgsmål
Hej, jeg skal isolere i etageadskillelsen og jeg har spær, som er 200 mm i højden, hvilke tykkelse skal isoleringen have? nogle giver udtryk for, at der skal være mulighed for at der kan cirkulere luft, altså eks isolere op til ca. 150 mm, dette mener jeg dog vil bevirke, at gulvet på 1. salen bliver kold af trækket. Andre mener at der skal isoleres fuldt op, dog uden at klemme isoleringen. Hvad er det korrekte svar?
Finn Petersen, 9210 Aalborg12/03-2013Svar
Etageadskillelsen mellem hvad og hvad?
Og hvorfor vil du isolere?
Jeg mener at du skal forklare hvad sagen drejer sig om1Birger Birk, Dronningborg13/03-2013
Efterisolering under hus på stolpesten?
Spørgsmål
Vi har et nyere kolonihavehus, som desværre står på stolpesten i stedet for på støbt fundament.
Vi ønsker at benytte huset i ydersæsoner, og kunne derfor godt bruge noget mere siolering under gulvet.
Men kan man isolere under et hus på stolpesten? Kan man sprøjte materiale ind under huset, som har isolerende effekt? Uden at risikere at ødelægge træet på grund af manglende ventilation?
Jesper Hesselholdt, Hvidovre12/03-2013Svar
NEJ.
Det kan man ikke!Morten Poulsen, Maribo12/03-2013
Naturmatrialer
Spørgsmål
Hej.
Mine klassekammerater og jeg har en opgave i skolen der handler om isolering. vi skal lave en kasse der skal være så isoleret som overhovedt mugligt!
Der er bare det "problem" at vi kun må bruge naturmatrialer, og efter lang tids søgen har vi ikke kunne finde noget, ud over muslinger.
Kassen skal kunne holde en tomatdåse så varm som det nu kan lade sig gøre.
Det eneste vi får af varme er en 6V, l ampére.
kassen skal være 20 X 20 X 20cm.
Kender I noget vi kan bruge?
Det skal meget gerne være noget vi kan finde i en skov, strand eller ligende.
-Tak på forhånd!
Johanne , Odense N.11/03-2013Svar
www.okoliv.dk
jesper, odense12/03-2013
Næste side »« Forrige side