Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Frygt for hulmurs isolering. + Pris

Spørgsmål

Vi overtager hus her fra 1/3 og i den forbindelse overvejer vi om vi skal lade huset hulmurs isolere. Der er i forvejen afsat penge til udskiftning af de sidste gamle trævinduer, samt udfræsning/ilægning af nye fugerne udvendigt.

Heldigvis viser det sig at der er en uventet positiv balance på godt og vel 25.000, som passende kunne gå til hulmurs isoleringen. Men...

Jo mere jeg søger rundt omkring på nettet, jo mere nervøs bliver jeg for at løbe ind i fugt, skimmel og andre følge problemer, hvis vi får det gjort.

Bl.a. faldt jeg over nogle fine tegninger der viser hvordan den varme fugt inde fra huset, vandre ud igennem væggen, og midt i hulmurs isoleringen mødes den med den kolde luft udefra, hvorfra der dannes kondens.

Der er tale om et hus i 2 plan fra 1962, på 126 m2. Der ud over er der 50 m2 kælder, samt krybekælder under resten af huset. I følge tilstands rapporten er der ikke nogen isoleringen i væggene lige nu. Der er udluftnings riste i krybekælderen, og ellers forgår resten af udluftningen manuelt med åbne døre/vinduer/emhætte. Huset er i forvejen efterisoleret på loftet, samt i krybekælderen. Der er ikke omfangs dræn eller andet, ud over en dykpumpe i kælderen.

Så spørgsmålene lyder.

1) Er der grund til frygt, med overstående hus taget i betragtning.
2) Skal der etableres noget automatisk/eldreven udluftning, enten i huset, eller i væggene.
3) Et slag på tasken, med priser fra Nordjylland. Hvad tror i så, sådan en hulmurs isolering vil stå i.
4) Tideligere ejers årlige varmeforbrug (træpiller) lå på ca 10.000 kr, vi kommer til at bruge lidt mindre end dette da vi ikke har børn. - Vil der overhovedet være en mærkbar besparelse, når forbruget ikke er højere.

peecee.dk
peecee.dk
peecee.dk
peecee.dk

Som det fremgår på billederne er der både en tilbygning og en garage. Garagen skal selvfølgelig ikke isoleres, men tilbygningen er en del af det beboelige areal, så denne skal. Den er dog bygget i 80'eren, men opført som et vaskehus så er lidt i tvivl om hvorvidt den er isoleret allerede.

På forhånd tak for den hjælp i kan give mig, og hvis i har brug for flere informationer, så spørg endelig løs. Evt. Anbefalninger af firmaer modtages med glæde.

Ps. Jeg har ikke mulighed for at få et firma op og kigge på huset før vi overtager det, men skal udfylde papirer med lån til renovering til banken allerede i ugen her, derfor et skud på tasken mht. priser, ville være fantatisk.
Daniel W Johansen, 9000 Aalborg22/01-2013
Svar

Det ser umiddelbart ud til at være et fornuftigt og solidt hus.
Hvad siger energimærkningen og tilstandsrapporten ?

Mere om hulmursisolering kan du finde på

byg-erfa.dk
Eller
www.byggeriogenergi.dk
Henrik, Nn, nn,23/01-2013

Svar

Du kan læse meget mere om boligopvarmning og energi forbrug

www.goenergi.dk Ulla Karlsen, Næstved23/01-2013

Etageadskillelse

Spørgsmål

Mit hus er bygget om i flere omgang, loftet er sænket og isoleret, det nye loft er skruet fast i det orginale loft af brædder med strå og mørtel går jeg ud fra det er lavet af, der er kommet et nyt tag på hvor man har ladet de bærende bjælker ligge, nok for de det holder hele loft konstruktionen, og har lagt de nye spær ved siden af de gamle bjælker, men der er ikke isoleret og er derfor et stort hulrum mellem etagerne, må jeg fylde dette hulrum op med flamingo granulat.Lars, Haderslev18/01-2013
Svar

Nej, men du kan blæse Thermocell Træfiberisolering ind med en bedre virkning, da det har samme isoleringsevne som Rockwool A-batts, og pakker sig fantastisk godt omkring konstruktionerne.
Prøv at ringe til Bjørn Henriksen (Thermocell) på mobil: 21448021www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev18/01-2013

Svar

Ulempen ved Thermocell er dog at det er brændbart, stort set på samme måde som flamingogranulat.
Viggo Sommer, Risskov18/01-2013

Svar

Det er noget usorteret vrøvl at komme med såkaldte Viggo Sommer !!!www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev18/01-2013

Svar

Så vidt jeg husker har Thermocell veldokumenterede brandegenskaber.
www.thermocell.dk
Men stort set samme resultater kan opnås med papirisolering (f.eks. Www.hotpaper.dk) eller mineraluld.
Resultatet afhænger illigetime samhør grad af isolatørens faglige niveauHenrik, Nn, nn,19/01-2013

Svar

Enig Henrik

Træfiberisolering har bare bedre isoleringsevne end papiruld og mineraluldsgranulat.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev20/01-2013

Svar

Træfibers isoleringsevne opgives til 0,036-0,036, så det er nu ikke meget bedre isolerende (hvis noget overhovedet) i forhold til papiruld og mineraluld.
Mineraluld i batts/måtter opgives normalt til 0,037-0,039.. Særlige typer ned til 0,034.

Så jeg rådgiver normalt ud fra at man får samme isoleringsevne.
Skal man nå ned på bedre isoleringsevne, så er det "specialprodukter" med pur skum, som kan nå ned på 0,021HENRIK, Nn, nn,20/01-2013

Svar

Hej Henrik

Ikke for at tærske langhalm på dette men:
Papiruld Lambda 40-??
Træfiber Lambda 36-38
Mineraluld Lambda 40-44

Jo lavere lambdaværdi jo bedre isolerende!www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev20/01-2013

Svar

Nix Orla !
Mineraluldsprodukter fås med forskellig isoleringsevne (λ-værdi 0,034-0,044). Ligeledes fås mineraluldsprodukter i mange forskellige udformninger.
Men de 2 største producenter (Rockwool og Isover) angiver begge at have produkter, som har 0,034.
Så lambda værdien på mineraluld er gennemsnitlig lavere end dine tal.
Som du selv angiver så er det "at tærske langhalm" men vi kan ikke rådgive kunder ud fra at træfiberprodukter isolerer væsentligt bedre end alternativerneHENRIK, Nn, nn, 20/01-2013

Svar

Man kan vel godt tæske langhalm på det når den ene herre tænker på batts olign. produkter, og den anden tænker på det der relevant i dette spørgsmål, granualt produkt.... som vel kun er lambda 40-42 fra de 2 store....Henrik , Faxe20/01-2013

Svar

Spørgsmålet gik på efterisolering af en etageadskillelse.
Jeg mener det er forkert at angive at der kan opnås bedre isolering med træfiberprodukter i forhold til mineraluld.
Lambda-værdien er kun en parameter. (Som vi så ikke er helt enige om)

Man skal også tage i regning af mineraluld bør indblæses med 5% overhøjde, hvorimod træfiberprodukter bør indblæses med 25 % overhøjde !
Om nogen af forholdene giver de store praktiske forskelle er nok tvivlsomt, men mere et spørgsmål om den udførende håndværkers omhyggelighed.Henrik, Nn, nn,20/01-2013

Svar

OK

Jeg skulle selvfølgelig have skrevet: Mineraluldsgranulat !!

De opgivne tal må man gå ud fra er når produkterne har sat sig www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev21/01-2013

Svar

Hvis producenterne er seriøse, så er der opgivet værdier for en "færdig konstruktion" dvs efter en evt. sætning.
Men det vil også betyde at i en etageadskillelse, som den spørgeren har, vil der være en mindre isoleringstykkelse med træfibermateriale end med mineraluld.
Det er min påstand at den mindre isoleringstykkelse mindst ophæver den eventuelle bedre lambda-værdi ved træfiberisolering/papiruld.

Alligevel vil jeg typisk nok også anbefale træfiber-/papirisolering i lignende konstruktioner, hvor man nok ikke er sikker på funktion og eller placering af dampspærre.
Vi er altså enige om konklusionen, men ikke helt om "mellemregningerne"Henrik, nn, nn,21/01-2013

Svar

Den overhøjde der er tale om er "løst udlagt", men er tale om et hulrum kan man blæse ind med en densitet, der sikrer at der ikke sker sætninger.www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev21/01-2013

Svar

Vi er virkelig ude i detaljer, men jeg er stadig ikke helt enig med Orla.
Derfor har jeg forespurgt ved et par isoleringsfirmaer,som vi samarbejder med på mit arbejde.
Der er enighed om at man i lukkede hulrum, som de angivne hulrum i etageadskillelsen IKKE kan komprimere isoleringsgranulat så kraftigt, at der ikke vil ske en sætning.
Men det er dog ikke så meget som ved løs lejring på et frit luftrum.
HENRIK, Nn, nn,26/01-2013

Svar

Hej
Prøv dette link: www.traefiberisolering.dkwww.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev27/01-2013

Svar

Nu er vo jo sikkert nogen stykker som allerede har været på den hjemmeside, og jeg vil da tillade mig at citere fra den:
"
Træfiberisolering ligger helt på højde med andre isoleringsmaterialer med et varmeledningstal på 0,036 -0,038 W/(mk). Målt i praksis går træfiberisolering ud med endnu bedre tal, idet den måde der bliver målt isoleringsevne på i Europa ikke er retvisende. Derfor arbejder vi også på at få testet træfiberisoleringen i USA, hvor isoleringsmaterialer testes på en uvildig, korrekt og sober måde"

Altså producenten/isolatører angiver selv at isoleringsmaterialet "ligger helt på højde med andre isoleringsmaterialer"
Ikke bedre som der er påstået i andre indlæg.
Bolius angiver for øvrigt det samme
www.bolius.dk
At man tilmed påstår at testmetoden i Europa ikke er retvisende taler vist for sig selv.

Som jeg tidligere har skrevet, så kan jeg ikke rådgive ud fra andet end isoleringsevnen i mineraluld og træfiber er cirka den samme.
HENRIK, Nn, nn,27/01-2013

Svar

Og så er der også lige spørgsmålet om brandsikkerhed.
Ingen tvivl om træfiber - ligesom papiruld - er imprægneret, så det er brandsikret.
Træfiberisolerings brandsikkerhed er altså dokumenteret. Den svarer til brandsikkerheden for papiruld. Men den er heller ikke er specielt høj. Træfiberisoleringen må derfor kun bruges, hvis materialet indkapsles i en brandsikker konstruktion, der lukkes af med 2 lag gips eller lignende.HENRIK, Nn, nn,27/01-2013

Svar

Jeg møder faktisk papiruldsisolatører, som påstår deres produkt er i samme brandklasse som mineraluld, hvilket ikke er tilfældet, men det er som træfiberisolering, dog ikke at henregne som brændbart.

En loftskonstruktion mod uudnyttet tagrum kan f.eks. bestå af 15 mm rustikbrædder, 45 mm mineraluld, 300 mm Thermocell granulat
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev30/01-2013

hvad er en trempelvæg

Spørgsmål

hvad er en trempelvæg og hvad bruges den tilRasmus, rønne16/01-2013
Svar

En trempel er en skunkbjælke der bliver flyttet helt ud til facadevæggen for at hæve husets facade over 1.sals bjælkelaget.M.Thomsen, Horsens18/01-2013

Svar

Fin forklaring.
Men det er vel ikke en bjælke men derimod en stolpe. :-)lars, Hjørring22/01-2013

Svar

En stolpe når man tænker spærkonstruktion, ja ! :-)M.Thomsen, Horsens27/01-2013

islering materiale

Spørgsmål

Vi er ved at skulle mere rock woll ud på vores loft. 2x10cm ialt 300m2, Efter at jeg har forhørt mig i byggemarked,er jeg kommet i tvivl om den billige udgave er lige så god. Spare ca 2000 kr. men hvad siger i.birgit bauer, borup 414012/01-2013
Svar

Vi siger at mineralulds varmeisoleringsevne udtrykkes ved lambda-værdien.
Og du må kende lambda-værdierne for at kunne sammenligne.

Rockwol produceres i flere kvaliteter, bla. Flexi-batts og Handy 37

Endvidere er de billige isoleringstyper ofte mere støvende end mærkevarene - at arbejde med!Hansi Ørsted, Esbjerg12/01-2013

Isolering & dampspærre.

Spørgsmål

Hejsa
Jeg er ved at lave et nedsænket gipsloft i min gang. Forskallingen er på plads.
Huset er i to plan og der er beboelsesrum ovenpå.
Det oprindelige loft er pudset i gangen.
Nu kommer spørgsmålet så. Vil det være en ide at putte isolering i? Og skal der en dampspærre på både med eller uden isolering?
Har talt med mange forskellige om det og svarene er mange. Nogle mener ja, andre mener nej til dampspærre fordi der er pudset loft længere oppe.
Og nogle mener nej til isolering, fordi der er beboelse ovenpå.

Så nu spørger jeg her - i håb om nogle ensartede svar :-)
Jesper, Holbæk 08/01-2013
Svar

Ja, der skal isoleres, der må ikke være hulrum større end 25mm og ingen damspærre.

www.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge08/01-2013

Svar

Tak for hurtigt svar René.

Men det får så nogle nye spørgsmål frem :-)

I min etageadskillelse er der jo heller ikke isoleret, der er jo meget mere end 25 mm hulrum?
Eller er det nye regler.

Og hvorfor ingen dampspærre? Er der fordi der er puds længere oppe, eller er det fordi der er beboelsesrum oppe over, således at der ikke bliver "koldt" på den side af isoleringen.
Der er jo køligt oppe i etageadskillelsen.Jesper, Holbæk08/01-2013

Svar

Nej, helt nye regler er det ikke, det max. 25mm er for at sikre der ikke opstår et hulrum en evt. brand kan brede sig gennem.

Der skal bare være 100mm isolering henover dit nye loft, også ingen luft mellem dette og det pudsede loft, så er det fint.

Ingen damspærre, da du har opvarmet loftrum henover.René Koluda, Kirke Helsinge08/01-2013

Svar

Hvis du har en såkaldt kold skunk skal der være dampspærre i hvert fald under denne og så skal den have tætsluttende forbindelse til dampspærren på skunkvæggen.

Der er ingen problemer med at etablere dampspærre i hele underetagen, da der bør være samme temperatur på begge sider af den.

Der må ikke være koldt i din etageadskillelse, da dette tyder på manglende vindafdækning ved facader, og du har et stort varmetab her.

De 25 mm luft er ved anvendelse af 15 mm rustikbrædder, men kan øges til 40 mm ved 1 lag gipsplader.

Isolering i en etageadskillelse skal være fastholdt pr 30 cm af enten 25 x 100 mm forskalling eller 2 mm jerntråd.www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev09/01-2013

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.