Du må godt lægge dem ovenpå hvis du vil dette.
www.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge24/06-2012
Tak for det hurtige svar. Så går jeg straks igang.Henrik Koch, Melby24/06-2012
Du risikerer at få en masse kanaler mellem de 2 lag isolering, hvor der kan ske luftudskiftning/ventilation/træk, og dette vil nedsætte isoleringsevnen, så jeg ville fjerne dem eller muligvis få blæst træfiberisolering ind som kan udfylde eventuelle sprækker/kanaler.www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev24/06-2012
Den hydropriske værdi (vandindhold i forhold til lufttryk/damptryk)skal være
under værdien 0,07.
Isolerings-producenterne er ikke glade for at vide, at 40 % af varmetabet i danske boliger skér gennem døre og vinduer, andre 40 % pga. ikke styret ventilation.
Så ka´du jo selv vurdere, om du vil fylde lommerne på dem, eller dig selv!
tænk, over det16/06-2012
Tak for svaret.
Som er meget interessant, men som jeg slet ikke forstår!
Kunne du give en mere "nede-på-jorden" udlægning.
(Men isoleringsproducenterne kan da kun være glade - de må skovle penge ind for tiden :o))Søren Poulsen, Risskov16/06-2012
Beklager hvis det ikke fremgik tidligere.
Damptrykket kommer ca 300mm op i din isolring, hvor det fortættet og bliver til vand ( is om vinteren)... Altså aldrig mere end 300 mm isolering med mindre damspærrer er tætByggemand, Bob17/06-2012
Tak for svaret.
1. Men hvor tæt?
En 0,20 mm dampspærre oplagt for ca. 20 år siden, (rimeligt omhyggeligt af undertegnede personligt), med 20 cm overlæg, (men ingen tape eller klister) og kun huller ved lampeudtagene.
Kan den siges at være tæt? Nok!
Søren Poulsen, Risskov & Egå :o)18/06-2012
NEJByggemand, Bob18/06-2012
Vrøvl.
Hvis vi siger at tapet dampspærre, incl. "dampspærehætter over loftdåserne" - som det laves i dag- er 100% tæt.
Hvor tæt er så en dampspærre udlagt som beskrevet ovenstående - altså uden tapede samlinger ???
99% ???
Det kan overhovedet ikke passe at en beskeden mængde optrængende fugt - fordelt ober hele loftarealet - kan betyde at der opstår råd og svamp i et 600 mm tykt mineraluldslag.
Kim Sørensen, Vejgård20/06-2012
Du kan vel starte med at bede om dokumentation for at isoleringen har samme lambda-værdi, som Felix A batts.Henrik, Nn, nn,15/06-2012
Hvis ikke der er brugt den isolering som der er foreskrevet, har du selvfølgelig krav på at få dette ændret, men har det samme isoleringsværdi, så er det jo lige gyldigt om det er det ene eller andet, men er det en billiger isolering uden flex, så er det ikke så tæt isolering, som man ville have opnået med Felix batsene.
Grønligt glasuld kender jeg dog ikke sådan lige, man har også holdt mig til Rockwool, Isover og Knauf isoleringen, og Paroc i enkelte tilfælde.
www.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge19/06-2012
Hvis du nærlæser på Rockwool/Isovers respektive web-sites, så skrives der faktisk, at der skal foretages en fugtteknisk beregning, og at det anbefales man kontakter sit forsikringsselskab, inden man efterisolere.??, ??09/06-2012
Tak for svar.
Det er da nok helt rigtigt.
Ethvert ordentligt firma har har jo en eller anden ansvarsfraskrivelse på deres hjemmeside.
Og et råd som Rockwools er også helt efter bogen.
Men har de måske - på deres hjemmeide - noget der belyser mit spørgsmål.
Altså hvad hedder de der målefiduser?
Søren Poulsen, Risskov10/06-2012
Tror at de kaldes fugtmåle celler eller sådan
Det er fugten i træet de kan måle.
Rasmus R, Heerning11/06-2012
Det er meget simpelt, hvis din dampspærre ikke er 112% tæt, så har du et problem med 600 mm isolering !!!!!
Nu dampspærrer der er HELT tæt eller ned med halvdelen af isoleringenByggemand, Bob15/06-2012
Det er meget simpelt, hvis din dampspærre ikke er 112% tæt, så har du et problem med 600 mm isolering !!!!!
Nu dampspærrer der er HELT tæt eller ned med halvdelen af isoleringenByggemand, Bob15/06-2012
Tak for det svar Byggemand Bob.
Hvor tæt skal dampspærren så være ved 400 mm isolering?
Eller ved 200 mm isolering?
Kan du henvise til noget information der fortæller hvor grænsen går?Søren Poulsen, Risskov16/06-2012
Der er nok ikke den helt store hulmur i sådan en ydermur. Hvad er målene på muren inkusive skallerne? En teglsten er jo knap 11 cm bred, så kan du selv regne lidt baglæns.M.Thomsen, Horsens09/06-2012
Ja, det tror jeg godt kan isoleres.
Jeg går ud fra at det er en slags teglfliser som er opsat på samme måde som alm. vægfliser.
Men som du osse siger så skal der jo findes ud af hvad der er inde bag ved.
Og om fliserne er diffusionstætte. Og den slags.
Hvis beklædningen osse er fra tyverne så er der nok anvendt helt almindelig mørtel.
(Eller er det måske en "slagterbutik-facade" med glatte glasserede fliser?)
Arne Frandsen, Varde09/06-2012
Tak for svar begge to.
Hulmuren er efter inspektion vurderet til ca. 8 cm.
Teglskallerne er sat op som vægfliser, men hvilken type mørtel ved jeg ikke. Skallerne er et par cm tykke og fugerne ser over det meste helt ok ud. De ligner til forveksling alm. røde mursten. Om de er sat på for at skjule frostsprængte mursten, eller bare kosmetisk tør jeg ikke gætte på, men det synes som et stort arbejde, hvis muren i forvejen var fin.
Hvordan finder jeg ud af om skallerne er diffusionstætte (jeg tror det ikke, da jeg mener de er lavet af teglsten og ikke glaserede)?
Er der ellers noget der er vigtigt at undersøge inden beslutningen kan tages?
Mvh Søren
søren, odense09/06-2012
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.