Nej, det kan man ikke.
Man kan få en mineraluld der isolere bedre, men ligefrem 100% bedre end den almindelige mineraluld isolering, er der ingen produktere der kan præstere.
[link fjernet]René Koluda, Gørlev Vestsjælland08/03-2012
Men det er nu heller ikke nødvendigt.
For 300 mm mineraluld isolerer ikke dobbelt så godt som 150 mm mineraluld. Langt fra endda.
Hvis du i stedet for 300 mm mineraluld vælger kun at anvende 150 mm mineraluld i din vægkonstruktion stiger varmetabet kun med ca. 10-12%
Derfor behøves isoleringsmaterialet i den tyndt isolerede væg kun at have 10-12% højere lamda-værdi i forhold til mineraluld.
Det er af samme grund at det er på høje tid at der kommer langt mere effektive bygningsisoleringsmaterialer på markedet. Selv ved isoleringstykkelser på en hel meter mineraluld vil varmetabet kun reduceres med 5-10% i forhold til de isoleringstykkelser der er gældende i dag. BR10Svend Bjerre, Køge09/03-2012
Du kan bruge Kingspan isoleringsmateriale som har en lambdaværdi der er så lav at du næsten kun skal bruge den halve tykkelse i forhold til Rockwool og Glasuld. Svend Aage Sørensen, Gilleleje07/01-2018
Løsningen med udfræsninger i fodlisterne, "skakter" er kendt og anbefalet ihvertfald i 60-erne. Ofte var der endvidere et tyndt lag isolering udlagt på betonpladen.
Det er umuligt at sige hvor stor effekt skakterne og skorstenen har på "tør- og finheden" under gulvbrædderne.
Men hvis betonlaget er fra 1916 så er det meget tvivlsomt om der er et såkaldt kapilarbrydende lag under betondækket.
Jeg mener slet ikke at det kan komme på tale at isolerer ovenpå betondækket. Her i 2012 handler det om isoleringstykkelser i gulve på 200 - 400 mm.
Altså væk med "betonklaplaget" som det nok er. Udgravning, 300 mm isolering, evt. 100 mm betonplade, fugtspærre og strøer med gulvbrædder på toppen.Jon Udsen, Sønderborg08/03-2012
Nej, deruodover opfylder disse isoleringsmaterialer heller ikke brandkravene, og kan kun bruges ved indstøbning, eller ved at pudse dem til.
[link fjernet]René Koluda, Gørlev Vestsjælland07/03-2012
Der findes opskummede produkter med lambda værdier på ca. 0,21 hvor mineraluld ligger på ca. 0,36. (PIR-skum eller fenolskum)
De anvendes ikke på helt samme måde som alm. mineraluld.
Prøv her:
Kingspan A/S
Morupvej 27-35, 7400 Herning - Telefon 44 95 55 59
Eller her: [link fjernet] Kristian Hansen, Slagelse07/03-2012
SÅ kører det igen, igen, igen....(R. Seebach), Dr r ik belæg for påstande om
skumprd, der overgr minruld, brtkn. og økon.
.., ..07/03-2012
Prøv at lære at læse lidt - og stave - og sæt dig dernæst ind i fakta.K. Hansen, Slagelse.08/03-2012
Der er helt klart belæg for at cyklopentan blæste skumisileringer kan nå en lambdaværdi på 0,21.
De større producenter af fjernvarmerør som Logstor, Isoplus og Brugg lover typisk 0,21 - 0,24.
Og uafhængige test af DTI foretaget for brancheforeningen Dansk Fjernvarme dokumenteret dette.Henrik, Nn, nn,08/03-2012
Brug Kingspan isolering, så behøver du kun den halve tykkelse i forhold til traditionelle produkter. Svend Aage Sørensen, Gilleleje07/01-2018
Var det ikke nemmere bare at gå hen til Rockwool og spørge. :o)
Hvis det er til boligformål så noget i retning af dette:
[link fjernet]
Torben Skjoldager, Hasseris05/03-2012
Ja hvis det er lette vægge, men ikke hvis det er beton/tegl eller andet.
Der skal muligvis vådrumsmembran på nogle af væggene, og her virker denne som dampspærre.M.Thomsen, Horsens05/03-2012
Nej der skal kun dampspærre på de vægge der er ud mod det fri eller ikke opvarmede rum.ALTGLAS.DK, Jebjerg05/03-2012
Det er rigtigt, det er kun et krav mod koldere rum - min fejl.
En evt. dampspærre i lette vægge mod opvarmede rum gør ingen gavn men dog heller ingen skade.
Dog gælder reglen med vådrumsmembranen stadig - også mod opvarmede rum - på vægge i vådzonen.
M.Thomsen, Horsens05/03-2012
Pyha, der var nogen der havde gjort mig nervøs, men heldigvis uden grund. Der skal kun være dampspærre mod kolde rum, selvom det er et baderum. Undtagen i vådzonen hvor membranen ligeledes fungerer som dampspærre. Ib, Jylland06/03-2012
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.