Nej, grunden til at det ikke er godt at isolere en krybekælder med flamingo granulat, eller andet for det sags skyld, er at du stopper for ventilationen af krybekælderen, ville giver risiko for ophobning af fugt og dermed risiko for råd og svamp i dine gulvbjælker og gulvet.
En efterisolering af gulvet i dette tilfælde kan laves på 2 måder.
Isolering mellem bjælkerne også bevare ventilationen i krybekælderen.
Eller fylde krybekælderen op ,isolerer, også støbe en nyt gulv evt. med gulvvarme.
www.koludabyg.dk
Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland15/01-2011
Når nu skaden er sket så er der måske en 3 metode.
Det primære problem er den manglende dampspærre.
Og det forudsættes at indblæst flamingogranulat har samme egenskaber som alm. plader der anvendes til terrændæk.
Af med gulvet.
Ventilationsåbner i solken mod det fri lukkes.
Bjælkerne beklædes på undersiden, de 2 lodtette sider med dampspærre. Der fyldes helt op imellem bjælkerne med isoleringsmateriale til underside gulvbelægning.
Dernæst udlægges dampspærre imellem bjælkerne, som tapes til den dampspærre der omgiver de 3 sider af bjælkerne. Bjælkernes overside må ikke beklædes med dampspærre.
Dampspærreøvelsen kan osse udføres på andre måder.
Dampspærren skal osse fungere som fugt- og radonspærre og bør udføres af 0,3 mm PE folie.
Ovenstående konstruktion vil svare til Termisols Polygulv.
Blot er der bjælker i stedet for strøer.
Og er beskrevet i Termisols brochure om varmgulve.
ThermiSol Polygulv U=0,15 W/m2 K Mogens Elgaard, Skive15/01-2011
Jeg ville undlade den helt.Tømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland13/01-2011
De bør ligge på den varme side af isoleringen, rørskåle vil ikke kunne holde dem frostfrie i længer tid, hvis vandet står stille i rørene.
www.koludabyg.dk Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/12-2010
de ligger på den varme side,undtaget i enderne ude ved væggene, hvor de er fræset ind i. men derude er rørerne helt oppe ved taget, altså lige under det flade tagjohnny christensen, thyregod27/12-2010
Jae, det går nok.
Men reglen om placeringen af dampspærren max. 1/3 inde gælder nok ikke hvis der ikke er isolering direkte på begge sider af dampspærren.
Det kan jo være lidt svært at afgøre hvordan temperatur og luftfugtighed vil arte sig i sådan et hulrum.Jan karlsen, Grenå20/12-2010
Prøv linket her
www.ebst.dk
hilsen
bb horsensbb, horsens16/12-2010
Før ´73 blev der foruden mineraluld anvendt skum (polyuretan, "Flamingo" m.fl.), Leca, Vermiculite m.fl. Du kan læse mere om disse materialer i "Varmeisolerende hulrumsfyld" SBI, 1957.
Derudover er der også anvendt måtter af tang syet ind i papir (findes tilsvarende med glasuld og rockwool).Jacob, Brønshøj19/12-2010
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.