Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Alt for varmt i nybygget hus

Spørgsmål

Min kæreste og jeg for for 2 år siden bygget et helt nyt træhus med loft til kip. Det er blevet meget lækkert og hele byggeriet forløb uden uden alle de problemer man ellers har hørt om i medier osv.

Vi er fuld tilfredse med huset på alle punkter undtagen et...

Der bliver i sommer halvåret utroligt varm inden for. På en hel normal dag med udendørs temperatur på 18-20 grader, er vil der midt på dagen inden for være tæt på 30 grader. Hvis vi åbner aller døre og vinduer kan vi få temperaturen ned på 26, men det er stadig uudholdeligt.

Om vinteren har vi også lidt problemer. Der kan forekomme ret hurtige temperatur-svingninger i takt med temperaturen uden for. Huset er med fuld gulvvarme, og der er derfor lidt forsinkelse på, da varmen først skal afgives fra gulvet før det rigtig kan mærkes.
Altså er det næsten en umulig opgave at få en nogenlunde fast temperatur inden for.

Vi har meget svært ved at bestemme hvad problemet skyldes, men det lugter jo lidt af dårlig isolering. Men om det er taget, vægene eller viduspatierne der skaber den kraftige opvarmning er svært at gennemskue.

Er der nogle der kender til tilsvarende problemer eller evt. ved hvad slags firma man skal have fat i for at fastslå årsagen?
Thomas, Rødovre26/08-2009
Svar

Det er højst sandsynligt vinduerne der er problemet. Man kan få glas der holder varmen "ude". (Lav g-værdi for at være lidt teknisk). Det passer fint med de ret hurtige temperatur-svingninger om vinteren. Jeres vinduer (glasset) er højst sandsynligt glas med en u-værdi på 1,1, men g-værdien (den der tillader varme at komme ind) er for høj. I kan selvfølgelig skifte glas, men det er nok en ret bekostelig løsning. For at kontrolle det kan i evt. rulle alle gardiner for i løbet af dagen, herved kan i så kontollere om det ikke hjælper...hvis det gør er det glasset.;-), ,26/08-2009

Svar

Som det er nu har vi ALTID alle gardiner rullet for.
Det hjælper jo lidt men de temperaturer jeg har beskrevet ovenfor, ER med tilrullede gardiner.

Alligevel tror jeg måske nok du har ret. Jeg lagde mærke til en episode i vinter hvor der var sne på taget. alligevel steg temperaturen gevaldigt inden for pga. få timers solskind.

Når vi har trukket gardinerne for kommer solen(varmen jo alligevel ind) Der er ca. 10 cm fra ruden til gardinet og det er lamel-gardiner så de holder jo ikke specielt tæt.

Jeg regner ikke med vi kan få byggefirmaet til at betale for udskiftning af samtilige a husets ruder så jeg vil helst være 100% sikker på at det er problemet og at det er det ENESTE problem før jeg selv går ud og invisterer.

Er der andre måder jeg kan afprøve teorien?Thomas, Rødovre26/08-2009

Svar

Har du et forslag til hvilke firma jeg kan kontakte for at høre mere om "glas der holder varmen ude"?Thomas, Rødovre26/08-2009

Svar

Prøv at tage fat i en lokal glarmester, de kan også fortælle dig mere om hvilke muligheder der er med glasset, både farver, effektivitet, pris, m.m.

Man kan jo selvfølgelig også få foretaget en termisk fotografering af huset, men som du beskriver det, tror jeg ikke det er andre ting der er problemet, det er højst sandsynligt glasset, p.g.a. g-værdien er for høj.;-), ,27/08-2009

Svar

Jeg tror bestemt ikke dit hus er dårligt isoleret, tværtimod er det rigtigt godt isoleret. Som det er nævnt er jeg også helt overbevist om at det er varmetilskuddet fra solindfald der gør at i har det så varmt om sommeren. Løsningen med gardiner dur, som du selv skriver, ikke da varmen derved blot afsættes i gardinerne som hænger indvendigt, så det ville ikke sænke temperaturen mærkbart, det eneste der kan hjælpe jer er en udvendig solafskærmning, er der stort udhæng på huset?. Er der ikke lavet energiberegning på huset? Den vil kunne afsløre et evt. kølebehov? og desuden kan den afsløre hvilken g-værdi der er forudsat for ruderne. Hvis den i beregningen forudsatte g-værdi ikke er den leverede og entreprenøren har været bekendt med g-værdi kravet er der måske noget at komme efter ved ham, ellers kan jeg ikke forestille mig du kan få noget ud af dem. Men det afhænger selvfølgelig af om det er totalentreprise, hvad aftalegrundlag der er mv mv mv.

Vedr. vintersituationen er det du beskriver en helt almindeligt for et hus som udelukkende opvarmes med gulvvarme, specielt når man som det lyder på jer har stort solindfald fra vinduer. Når den lave vintersol skinner gennem vinduerne om dagen giver den et væsentligt bidrag til opvarmningen af huset, og termostaterne til guvlvarmen vil derfor skrue ned for at holde den indstillede temperatur. Problemet er så at sole meget pludseligt forsvinder om eftermiddagen, og så er hele varmetilskuddet forsvundet på meget kort tid. Så åbner termostaterne igen men trægheden i gulvvarme i beton gør at der går lang tid inden temperaturen er oppe på den indstillede temperatur igen. Det omvendte gør sig naturligvis gældende om morgenen når solen kommer på. Det er derfor der er mange rådgivere der mener at gulvvarme ikke hører nogen steder hjemme som eneste varmekilde, men at gulvvarme er til at holde en komforttemperatur, og så skal der radiatorer som er meget hurtigere, til at tage de sidste grader op til den ønskede rumtemperatur.

Som jeg ser det er der to løsninger, den dyre hedder ventilationsanlæg med varmegenvinding og køling. Den billigere hedder udvendig solafskærmning, men den har den bagdel at du derved ikke får det tilskud til opvarming fra solen som kan være ret betydeligt. Men alt dette vil også fremgå af din energiberegning hvis der findes en sådan.

Henrik, Århus27/08-2009

Svar

Hej Henrik
Tak for det uddybende svar.

Jeg har aldrig hørt om at der er blevet lavet en energiberegning, og jeg regner heller ikke med at der er ret meget at komme efter hos byggefirmaet. DESVÆRRE, for det ser jo ud til at vi står over for en betydelig udgift hvis der skal gøres noget ved problemet.

Jeg har tænkt på et stor aircondition anlæg, men det vil jo også øge el-regningen en del. Kan man mon slutte sådan noget til solceller???

Vi er ikke så vilde med de løsninger med udvendige rulledardiner eller vippe-lameller. De er sgu ikke ligefrem kønne. Men hvad med det glas. Det er jo nok kun nogle af vores vinduer der står for det meste af opvarmningen. Så man kunne nøjes med at skifte glasset i dem. Men hvor meget ville det give af få en højere g-værdi? Kan glasst alene gøre et betydeligt udslag?



Thomas, Rødovre27/08-2009

Svar

Hej Thomas

Hvis huset kun er 2 år gammelt SKAL der være en energiberegning, kravet trådte i kraft ved byggetilladelser udstedt fra 2006 og frem. Prøv at spørg på kommunen. For at sige noget om hvor meget det vil hjælpe at skifte glas i ruderne er man nødt til at få lavet en energiberegning, men det er nu heller ikke så forfærdeligt dyrt, prøv evt. at kontakte en energikonsulet, når han laver beregningen kan han meget nemt fortælle hvad de forskellige løsningsforslag vil give af effekt.

Mht. ventilationsanlæg så vil jeg da tro man kan få solceller til at drive det, men solceller er stadigt ret kostbare så man skal nok kigge på tilbagebetalingstid ift. levetid. Det værste ved løsningen med ventilationsanlæg og loft til kip er at det er ret omfattende at få lagt kanalerne rundt i huset, og kølingen er meget dyr i drift.

Mvh
HenrikHenrik, Århus27/08-2009

Svar

Du kan faktisk godt få et køleanlæg baseret på solvarmepaneler.
Se dette link www.munters-odvlhcovani.cz
Artiklen er på engelsk, men opbygningen af anlægget er rimelig gennemskuelig. Evaporationsanlæg har været kendt i mange år og er f.eks. en del anvendt i Israel.
Jeg ved dog at det bliver alt for dyrt. Lokalt har jeg kendskab til 2 igangværende evaporationsanlæg hos henholdsvis et rådgivende ingeniørfirma og et energiselskab. Begge indrømmer, når man går dem lidt på klingen, at anlæggene er dyrere end traditionelle køleanlæg.

I dit tilfælde ville jeg også anbefale udvendig solafskærmning. Den kunne jo f.eks. kombineres med en automatik tilsluttet en rumtemperaturføler.
Mht. gulvvarme så har jeg i mange år rådgivet om kun at anvende gulvvarme til grundlast, og kombinere det med radiatorer til hurtig op-/ og nedregulering. Jakob Rasmussen, Tommerup27/08-2009

Svar

Nu kunne det jo tænkes at der var søgt byggetilladelse før, det er jo indleveringsdatoen der er afgørende for reglerne. Men jo glasset vil afgjort gøre en forskel. Tag fat i den lokale glarmester, han kan fortælle dig om både udskiftning af glas, film, udvendig afskærmning. M.h.t køling, nu er det jo et hus med loft til kip, så man skal jo være opmærksom på at alt så vil være synligt. Derfor spørg nu igen glarmesteren først, og få en pris fra ham. Du kan selvfølgelig også tage fat i en energikonsulent, men lur mig og ikke glarmesteren kan betydeligt mere omkring glas end han kan. Du kan jo også tage fat i et ventilationsfirma, evt. den lokale vvs-installatør, de kan jo også nogle tricks, men køling koster, det er nu engang bedre at holde varmen ude end at køle den ned når den er kommet ind. Overophedning i sommerhalvåret er absolut ikke noget der er ukendt i nyere huse, og i langt de fleste tilfælde stammer det fra vinduerne/glasset p.g.a. g-værdien er for høj. Nu er det jo heller ikke sådan at der nødvendigvis skal solafskærmende glas i hele huset, f.eks. mod nord er det jo omsonst, der kommer jo ingen sol.;-), ,27/08-2009

Svar

Det ville da være halsløs gerning at få priser fra glarmesteren på udskiftning af glas når man ikke har nogen anelse om hvor meget effekt det har, og jeg må indrømme at jeg ikke har den samme blinde tiltro til glarmesterens viden om rumtemperatur i et vilkårligt hus som følge af en ændring af glastype som du har. Ej heller tror jeg på han vil kunne rådgive betryggende om afskærmning. En energikonsulent eller en rådgivende ingeniør der ved lidt om energiberegninger vil være det helt rigtige sted at gå hen. Derefter kan det godt ske den står på en tur til glarmesteren. Det ville da være tåbeligt at skifte alle sydvendte ruder til andet glas og så finde ud af at det kun gav halvdelen af den temperatursænkning man ønsker, det må være noget smartere at finde den rigtige løsning fra starten. Vedr film må du aldrig gøre det. Film på dine ruder er en sikker vej til at fabrikantens garanti bortfalder og du risikerer termospringning i ruderne, specielt når det er sydvendte med direkte sol på.Henrik, Århus27/08-2009

Svar

Jeg har nu også på fornemmelsen at det er de sydvendte ruder der er grunden til de høje varmegrader. Tror dog at jeg vil prøve at få lavet en energiberegning før noget andet, hvis det altså ikker koster alt for meget.

Efter at have tænkt nærmere over det, mener jeg at vi gjorde hvad vi kunne for at få tilladelsen igennem inden 2006.
Vi fik at vide at nogle nye regler ville træde i kraft og at det ville gøre byggeriet dyere. Hmmm :-(

Nåh men tak til alle. Jeg er da blevet meget klogere på området. Og har fået indtil flere forskellige meninger at forholde mig til. Tak skal I have :-)

ThomasThomas, Rødovre28/08-2009

Svar

God ide Thomas, der er ingen tvivl om at "overophedningen" skyldes vinduesarealet mod syd, det er bare med at finde ud af hvad en lavere g-værdi i glasset vil have af effekt. Det ville være lidt ærgeligt at skifte det hele og så finde ud af at man skulle have valgt en lidt mindre g-værdi.

Du kan i øvrigt læse meget mere her: www.pilkington.com

Henrik, Århus28/08-2009

Svar

Hej Thomas,
Rart at se, at der er nogen der erkender at det ikke altid kan betale sig at prøve at omgås nyere revisioner af bygningsreglementet :-)

Det er faktisk kompetente og seriøse folk der arbejder med dette.

Med hensyn til solindfald om sommeren er det ikke nødvendigvis sydvinduerne der er problematiske. Det kommer an på hvor stort udhæng I har, samt højden af vinduerne. Solen står højt på himlen om sommeren når den kommer i syd og vinklen i forhold til ruden er lille, hvilket gør at der ikke kommer så meget sol ind. Om sommeren kan øst og specielt vestvendte vinduer være problematiske.

Om vinteren hvor solen står lavere kommer solen dog mere direkte ind af sydvendte vinduer.

Men inden I overvejer mekanisk ventilation og aircondition, så overvej en mere effektiv naturlig ventilation.

Hvis der er loft til kip og indetemperaturen er 10 grader over udetemperaturen, vil naturlig ventilation kunne udskifte en del luft og dermed gratis køle huset. Varm luft vil gerne opad. Har I nogle vinduer der er placeret højt oppe som kan åbnes samtidig med at vinduer åbnes forneden ?

Det er vigtigt med en åbning højt oppe for at få gang i "skorstenseffekten"

Evt. udeluftventiler for neden og automatik på ruder for oven, der også udlufter inden I kommer hjem fra arbejde.

Men pas på med automatikken. Har set eksempel, hvor der om vinteren var fuld knald på varmen, mens tagvinduerne var åbne for at begrænse varmen...Erik, Silkeborg29/08-2009

Membran på sokkel - hvordan?

Spørgsmål

Hej

Vi har problemer med fugt/skimmel i vores soveværelse og har nu fundet frem til at problemet er opstået pga. en dårlig sokkel og en højere liggende terrasse (terassen ligger ca. 30 cm højere end gulvhøjden indvendig, så jorden ligger op af udvendig væg). Vi har pudset soklen op, men vil gerne sikre den helt og har i den forbindelse fået anbefalet at opsætte en membran, men hvordan gør vi det og hvad skal der bruges? Da fundamentet går 2-3 meter ud fra vægen går jeg ud fra, der også skal lægges noget dræn af en art?

På forhånd tak for svar.Maria Vadstrup, Viborg24/08-2009
Svar

Du skal sørge for at minimere fugten ved væggen, og sørge for at væggen bliver mere tæt overfor vandpåvirkning.
Normalt lægger man et dræn, samt supplerer med drænplader eller asfaltmaling på ydersiden af væggen.

Når I alligevel er igang med at grave ud er det bedste at sænke terrassen, så gulvet indenfor kommer 15 cm over terrasseniveauet.M.Thomsen, Horsens24/08-2009

Svar

Problemet er at fundamentet gør at vi ikke kan komme længere ned. Vi har gravet ca. 2 meter ud fra væggen og her er der stadig beton... Måske skal vi så sænke den så meget som vi kan komme til.

Tak for svar ihvertfald:)Maria, Viborg24/08-2009

Svar

Vær opmærksom på at den gode gamle regel om at "tjære" soklen for forhindre vandindtrængning kan være en stakket frist.
Meget af det sokkelasfalt der findes på markedet er nemlig biologisk nedbrydeligt i løbet af en længere årrække. Så husk at spørge nøje ind til produktets egenskab, før i køber tjære, sokkelasfalt eller hvad det nu benævnes.Jakob Rasmussen, Tommerup24/08-2009

Svar

Hej

Ja - har undersøgt det hele og umiddelbart lyder en løsning med platon plade/membran plus dræn som en god ide. Hvad siger du/I?Maria, Viborg24/08-2009

uisoleret bjælkehus

Spørgsmål

jeg er ved at købe et sommerhus bygget af 7 cm bjælker med dobbel fjer og not, 70 mm tykkelse (loc cabin), er der nogen, der kender til varmeegenskaber i sådant et hus, der er ikke nogen form for isolering i vægge og loft.vagn lindhardt, middelfart23/08-2009
Svar

Træs isoleringsevner er kun ca. 1/3 af mineraluld''s, så din bjælkevæg svarer til ca. 2 cm Rockwool.
Men det er jo osse fint om sommeren.Erik Høst, Slagelse23/08-2009

Lydisolering

Spørgsmål

Hej

Jeg søger navnet på det isolering de brugte i nabohjælp i tv´et, det var utrolig lydisolerende, er der nogen der kan hjælpe.

Jens, aalborg17/08-2009

Isolering i garage

Spørgsmål

Jeg har en 28m2 u-isoleret garage. Loftet er PT bestående af kun spær, tag-brædder og så tagpap (altså udsigt direkte op til tag-brædderne):

Tagpap
Tag
Spær

Jeg vil gerne have isoleret der ude, så jeg kan få lidt varme på til vinter, men er så blevet informeret om, at jeg ikke bare lige kan fylde isolering op mellem spærene, dampspær og så loftsbrædder, da der skal være ca. 7cm luft mellem isolering og tag-brædderne og ventilation over isoleringen (hvilket betyder jeg skal lave hul i hver siden af garagen mellem hvert af spærene).

Det er ret besværligt at lave ca. 2x10 ventilations-huller, da jeg så skal fjerne mursten m.m., så det bliver næsten ikke værre (OK, at hæve loftet vil være værre, men ellers).

Er der ingen bedre/nemmere måde at gøre dette på? Er der nogen alternativer jeg kan bruge/gøre, så jeg kan få isoleret lidt?Morten Seeberg, Randers17/08-2009
Svar

Du kommer til at fortælle lidt om der er udhæng på din garage eller murkroner oder was.Gerner Holgersen, tønder17/08-2009

Svar

Du kan lave vandret loft med isolering, og så lave udluftning af tagrummet via gavlene. Monter loftslem til tagrummet og en gangbro, så har du et fint lagerrum deroppe.

PS: Du skal undlade dampspærre medmindre der opvarmes hele tiden i garagen - året rundt.M.Thomsen, Horsens17/08-2009

Svar

Gerner: Der er ca. 10 cm udhæng på garagen, bortset fra det stykke hvor den er muret sammen med huset. Det vil være muligt at fjerne en sten i fagene/mellem spærene i den ene side, og det er også muligt i ca. 1/4 af garagens længde i den anden side. Jeg synes det er lidt voldsomt, men det er en mulighed. Men 3/4 af garagens længde i den anden side er muret sammen med huset. Der skal jeg jo så enten lave hul ned i selv garagen eller lodret op gennem taget.

GARAGE
terrasseGARAGE
GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUS


M.Thomsen: Taget er fladt (og helt uden overhøjde), der er 2m fra gulv til spær, så 15cm høje spær med brædder ovenpå + tagpap øverst, så der er ingen loft/hulrum eller noget som helst. Ingen isolering i dag bortset fra de 18mm loftsbrædder.


Det er mit ønske at have den semi-opvarmet året rundt for at undgå fugt skader på mine ting. Ca. 16-18 grader om vinteren vha noget solfanger/celle løsning og/eller en varmepumpe.

Morten Seeberg, Randers17/08-2009

Svar

Den var ikke så glad for bindestregerne i min tegning :-)

//////-GARAGE
/ errasse/-GARAGE
//////-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUSMorten Seeberg, Randers17/08-2009

Svar

Sidste forsøg:

///////////-GARAGE
//Terrasse/-GARAGE
///////////-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS-GARAGE
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUS
HUS-HUS-HUSMorten Seeberg, Randers17/08-2009

Svar

Det udhæng er vel af træ og der er måske ugså lidt underbeklædning. Det er derigennem ventilationen skal/kan ske.
Det er ikke så meget der skal til, kun 1/500 del af arealet, i dit tilfælde kun ca. 560 cm2 eller en luftspalte på 1 cm bredde og 560 cm lang. Du skal være opmærksom på siden indimod eks. bugning.

Det skal ligne denneher løsning, fig. L 09,
guiden.rockwool.dk Gerner Holgersen, Tønder17/08-2009

Svar

Gerner: Undskyld det sene svar, var ude og rejse.

Jeg har forsøgt at gennemskue det du har refereret til, men der er nogle ting jeg ikke helt "forstår". Måske misforstår jeg tegningen, fordi det ser lidt ud som om "3" tagbrædderne svæver i luften :-)


1. På tegning L 09 går "8" lægterne ikke helt op til "3" tagpladerne. Det gør de jo i min garage, så der den ventilation "2" er jeg jo så nødt til at lave mellem hvert eneste af mine fag/spær. Korrekt?

2. Der kan sagtens ske udluftning gennem mit udhæng, det er slet ikke "tæt" så der kan trækkes masser af luft igennem, men som vist på mit forsøg af tegning, så har jeg kun mulighed for det i ca. 1/4 af garagens længde i den ene side, så der skal jeg enten lave udluftning op gennem taget eller ned i selve garagen?Morten Seeberg, Randers30/08-2009

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.