» Stil spørgsmål
Debatforum
Stuelejlighed på Vesterbro
Spørgsmål
Hej alle
Jeg bor i en stuelejlighed på Vesterbro, hvor jeg er så heldig at to af mine rum støder op til en gennemgang. Denne gennemgang er stort set den eneste adgangsvej til hele gården, hvorfor der altid er en stor trafik ind og ud af dørene med skraldespande, motorcykler, cykler m.m.. Denne trafik betyder at begge døre ofte bliver efterladt på krogen så gennemgangen bliver omdannet til en vindtunnel. Væggen er isoleret med max. 50mm blød isolering og en eller anden træbeklædning ud mod gennemgangen og mine værelser er der en væg der kunne være 50mm koksvæg.
Alt dette resulterer i at der er en stor nedkøling af mine værelser og varmekilderne er på konstant overarbejde. Og nu mit spørgsmål har jeg nogle klage muligheder, eller må jeg bare acceptere det store energitab?
Elektrikeren, København13/02-2007Bandfarligt eller ej
Spørgsmål
Jeg har hørt nogle sige at suburex i gamle huse er brandfarligt. Kan det passe?
Mark Højfeldt, Aalborg12/02-2007Svar
Hvis det er siporex du mener, så kan det overhovedet ikke passe.hpox, Århus12/02-2007
Svar
Ka´ ské spørgeren mener celutex, som er meget brandfarligt?bb, horsens13/02-2007
Svar
Ceborex (blød masonite, cellotex)steen, haderslev13/02-2007
Svar
Siporex er en gasbetonsart - IKKE BRÆNDBART!
Cellutex er en art træplade, mest a la pap - MEGET BRÆNDBART - dog overgået af div. krudttyper!!!G. Gearløs, Billund13/02-2007
efter isolering
Spørgsmål
Hej..
Vi har en ældre, nej gammel :-) ejendom som ikke er særlig godt isoleret, og jeg går og drømmer om at komme igang med efterisolering.. Er MEGET i tvivl om man skal ofre de 4-5000.- på at få en termograf ud og "fotografere huset... Så kan man jo sætte ind der behovet er, men omvendt kan man jo få en del RockWool for de penge :-)
En anden ting... der er et ret stort uudnyttet tagrum, der ligger brædder på hele rummet, og neden under er der ca. 20 - 30 cm ned til loftet i selve beboelsen... F.eks. stue er riiiimelig isoleret, men alligevel kun med 150mm. Er faktisk ikke 100 % sikker dampspærre osv. :-(
Hvis jeg nu havde planer om at rykke alle brædderne af, hvad gør jeg så ? Skal der lægges en eller anden form for dampspærre ned færst mod loftet ( nedenunder ) og så isolering eller hvad ???
Hvordan laver man det mest rigtigt helt ude ved muren, der hvor taget går op..?? Det eneste der er der nu er.... en helvedes blæst :-) men lægger man noget specielt der, eller stopper man bare rock woolen helt der ud ?? hvad med det her vindpap osv. ??
Jeg kunne meget godt tænke mig at få en eller anden ud, ligesom for at give mig gode råd til hvad jeg egentlig skal gøre, og hvordan det gøres rigtigt.... Men hvem skal man ha fat i..??? Ikke for jeg er mistroeisk, men er det en tømrer eller en tagmand, isolatør eller hvad er det ??
Håber en kan svare mig på, ja bare lidt af det.....
lars plovmann, Dølby V/ skive12/02-2007Svar
Derer slet ingen ide i at termografere huset. Du kan jo se at der mangler isolering i loftet. Start der.
Hulmur: Der er nok ingen isolering, men det er nemt at bore nogle huller rundt omkring for at finde ud af det.
Gulv: Hvis huset er over 50 år gammelt, er der ingen isolering.
Der findes noget der hedder "Energimærke" som skal udarbejdes ved handel med huse. Sådan en Energimærke-tekniker kunne du måske få til at hjælpe dig. Den nærmeste ejendomsmægler kender helt sikkert en.hpox, Århus12/02-2007
Svar
En nergikonsulent er en god ide, men han skal jo sikkert have lige så meget som "termografen". Du kan jo selv prøve at kikke på www.rockwool.dk under gør det selv. Her kan du regne besparelser og se lidt arbejdsvejledning. Isover har sikkert det samme. Der mangler så bare vinduerne, hvor der jo også kan være en besparelse.Bygningsingeniøren, Vallensbæk12/02-2007
Isolering af loft
Spørgsmål
Hej
I forbindelse med renovering af vores hus fra 1929 har vi fået åbnet til et gl. lille loft over vores bryggers. Det er trægulv på loftet. Vores hus har skiffertag og loftet er placeret i en sidebygning til hovedhuset. Sidebygningen er 4 meter bred, hvorfor loftet ikke er alt for stort. (ca. 15kvm)
Vi ønsker at udnytte loftet til ting og sager, problemet er at loftet er uisoleret. Mellem bryggers og loftsrum er der 100mm isolering og dampspærre nederst.
Kan jeg med fordel isolerer loftet (mod taget, der er plads til 100mm), og opsætte ”plast” eller X for at undgå drysseri?
Kan jeg med fordel hæve gulvet på loftet og øge isoleringen til eks. 260mm mod bryggers?
Tak.
Rune Bak jensen, Kokkedal11/02-2007Isolering af værelse på 1. sal
Spørgsmål
Hej
I forbindelse med renovering af et kommende børneværelse på 1. sal har jeg et par spørgsmål.
Vores hus er en murstensvilla fra 1929 med 45 graders skiffertag. Alt er taget ud af det kommende børneværelse.
Når skråvæggen skal isoleres, hvilken tykkelse isolering skal anvendes og hvad med dampspærre, ventilation og antal lag gips?
Dertil planlægger jeg at udskifte gulvet, kan etageadskillelse mellem stuen og 1 sal med fordel isoleres?
Rune Bak Jensen, Kokkedal11/02-2007Svar
Du skal kikke lidt på nedenstående sites:
gds.knaufdanogips.dk
www.rockwool.dk
Der står em masse om dit projekt.
Isoleringstykkelsen i taget skal være 260 mm, men må jo gerne være højere.
Der er ingen ide i at varmeisolere hvis temperaturen er den samme - oppe og nede. hpox, Århus12/02-2007
Næste side »« Forrige side