vand i bradepanden samtidig med brug af varmluftfunktion...
vand og varmluft hører ikke sammenByggemand, Bob28/02-2011
Hej Henriette....send lige et billed til mig på: info@tvis-ribe.dk - det kan jeg med relativ stor sandsynlighed hjælpe dig med...
Preben Kjær, Tvis Ribe, Ribe/Esbjerg24/02-2011
Det kan godt lade sig gøre, har selv gjort det på et Ikea køkken. Men du kan ikke få en standard løsning fra Ikea, men er selv nødt til at gå igang med lim og skruetrækker.
Jeg limede de tre skuffefronter på en tynd krydsfiner plade og monterede dem derefter på opvaskemaskinen. Men skal selvfølgelig være omhyggelig med opmåling og montering, sådan at de flugter med de andre skuffer, men det er ikke så svært igen.Ibchristian, Kbh N22/02-2011
jakøkken, manden16/02-2011
Man kan osse lade være.Dan Kongerslev, Hasselager16/02-2011
Sagtens - Tvis har det blandt andre.....Preben Kjær, Tvis Ribe, Ribe/Esbjerg16/02-2011
Så kom med det. :o)
Tvivler på at der findes et eneste bøgetræskøkken i DK.
Alle køkner er lavet af spånplade eller lign.
Allerhøjest et med bøgetræsfineret front.
Selv om osse det er tvivlsomt.Jørn Andersen, Tvillum16/02-2011
Jørn.....korrekt ! Er en finer ikke en massiv låge ! Hvori består problemet i det ? (Læser det som værende udtrykt som et problem hos dig !)
Preben Kjær, Tvis Ribe, Esbjerg/Ribe16/02-2011
Hov skulle have stået at lågen Tvis laver er en finerlåge....det er IKKE en massiv låge.....undskyldPreben Kjær, Tvis Ribe, Esbjerg/Ribe16/02-2011
Jow.
En køkkenlåge af spånplade med finer på begge sider og kanter er massiv.
Men som du nok er enig i fårstås ved massivt en massiv trælåge, eksempelvis bøg, at lågen er udført af massivt træ. og altså er homogen, sådan rent materialemæssigt.
Bøg er ikke særlig velegnet til låger, døre og lign. bevægelige bygningsdele. Fordi det er meget ustabilt i forhold til fugt.
Men det er velegnet til parketgulve, stavlimede bordplader og lignende. Dels fordi opskæring og sammenlimning virker stabiliserende. Og fordi det er muligt at fastgøre såvel bordplader som parketgulve på en måde så de forbliver stabile.
Du kan købe så mange massive gulvbrædder du vil i fyr, eg, douglas, ask og tropiske træsorter. Derimod ses massive bøgebrædder næsten aldrig.
Simpelthen fordi de er uegnede til formålet.Jørn Andersen, Tvillum17/02-2011
Mere eller mindre enig med dig Jørn.....men ser INGEN steder at Niels skrev noget som MASSIV bøg.Preben Kjær, Tvis Ribe, Esbjerg/Ribe17/02-2011
Det gjorde han enmlig ikke.
Men fordi du har været alt for længe i køkkenbranchen har du forlængst vændet dig til at kalde en 16mm spånplade belagt med et ½mm tykt lag fineèr for træ. :o)
Derfor hedder en det IKKE en bøgetræsfront, men en bøgetræsfineret ditto.Jørn Andersen, Tvillum17/02-2011
JKE DesignFå inspiration til nyt køkken og bad
KvikNyt køkken, bad og garderobe
Lej en materialecontainerTil opbevaring af byggematerialer
Trip Trap WoodcareFind den rigtige træpleje til dit køkken