Køkken Guiden - Byggeri.dk - Alt om køkken

Byggeri.dkKøkken Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Nye gammaldags køkkenlåger?

Spørgsmål

Vi bor i lejelejlighed og vil gerne have nye køkkenlåger pga. slitage...
Men kan man købe de gammeldags tynde skabslåger i nye og mere moderne design så vi slipper for at skulle skifte hele køkkenet og hænglser ud??

Jeg spørger lidt ud i luften da det er mit første besøg på siden her... Og krydser fingre for lidt hjælp:)

På forhånd tak.vase, Randers20/11-2009
Svar

Du kan helt sikkert ikke købe låger der passer hos din køkkenlågehandler hvis det er det du mener.
Men en snedker kan jo fremstille lige det design du ønsker dig.Frank Jensen, Lystrup21/11-2009

Svar

Nå øv det var da en skam:/ Det må være fordi at de tynde låger er udgået af produktion? En snedker koster nok mere end at vælge andre låger og så hængsler der passer til.....

Men mange tak for dit hurtige svar:)

Vh Vase, Randers21/11-2009

Svar

Rettelse:
Ikke alt håb er ude.
Jeg ved ikke præcis hvad du mener med tynde låger, men der er bla. køkkenets alder der måske afgør sagen. Hvis det er alm. spånpladeelementer er det da muligt at du kan finde nogle låger der passer.

Og alt efter type behøver snedkerfremstillede låger ikke at blive særligt dyre. Om du kan klare dig med pladelåger, spånplade eller MDF, og selv flytte hængsler og greb samt maling, (som dog nok ikke lkan flyttes :o)) så kan det gøres ganske billigt.

Iøvrigt kan de eksisterende låger vel renoveres.Frank Jensen, Lystrup21/11-2009

Svar

Ok;) Køkkenet er det oprindelige fra da boligblokkene blev bygget. Husker ikke lige årstal-men rødt murstensbyggeri (Vorup over for vorup skole).

Havde jeg råd ville jeg vælge et nyt køkken, men nu et par af lågerne er i stykker, har jeg muligheden for at skifte dem udtil noget bedre både kvalitet og design. Problemet er at jeg ikke ved om man kan montere "nutidens" køkkensskabslåger op det gamle l... (selve skabene).

Hvis der fandtes disse tynde låger med den "frise" der er fræset ned i langs lågernes "sider" i nye flotte udgaver ville jeg havd jeg skulle stille op.

Måske kan man bare montere nye låger på uden problemer..(det kan man da håbe). Jeg kan ikke fordrage de gamle spån/masonit låger!

Mange tak for din respons og for din indsats for at hjælpe mig.

Vh VaseVase, Randers22/11-2009

Kompaktlaminat

Spørgsmål

Jeg overvejer at købe en kompaktlaminat bordplade til pantry'et (køkkenet) i min båd. De overordnede mål er 1200 mm x 400 mm, men jeg skal have tilpasset på alle kanter, da der ingen rette vinkler er i min båd. Herudover skal jeg have lavet udskæring til vask, blandingsbatteri og kølebox.

Kan man med sædvanligt hobbyværktøj (stiksav, rundsav, boremaskine, slibepapir etc) bearbejde kompaktlaminat, eller skal der professionelt udstyr til?

Mvh SteenSteen Andreasen, København14/11-2009
Svar

Det er fandens hårdt.
Har skåret kompaktlaminat med dyksav, med skarp fintandet klinge. det gik fint. kan også slibes med sandpapir. Ville nok ikke bruge stiksav til huller, men istedet en overfræser med skabelon.
Kristian, Vanløse16/11-2009

stålliste til køkkenbord

Spørgsmål

ved samling af vinkelkøkkenbord skal jeg bruge en rustfri stål T liste, findes det.Henning Talbro, odense12/11-2009
Svar

Det kommer lidt an på bordpladens forkant. Er den enkelt postform eller dobbeltpostform? Hvilken R-mål har postformen?
Den nemmeste/pæneste er at bestille bordpladen med en færdig samling fra bordpladefabrikkenKøkkenkonsulenten, Kbh.13/11-2009

Svar

Dem kan du købe i Ikea Lützhøft Byg, KBH DK14/11-2009

brugt hth låge søges

Spørgsmål

Jeg har et hth køkken ca. 13 år gammelt det er bøg med udvendige hænsler.
I dette køkken er der en krydderi hylde med en stor klods af en emhætte nedenunder.Jeg vil gerne skifte emhætten ud med en tynd udtræksemhætte, og så sløjfe krydderrihylden og sætte en låge eller 2 smalle låger i. Dvs. Det bliver et skab/skabslåge med en emhætte under.Problemet er at hth ikke laver skabslåger med udvendige hængsler mere det betyder at målene ikke er helt de samme lågen vil også have en anderledes farve.
DERFOR søger jeg brugt hth låge der passer til det rum hvor der var en krydderi hylde, håber der er nogen der ligger inde med sådan en som jeg kan købe.Ingelise Larsen, Hvalsø08/11-2009
Svar

Det kan være en af disse kan hjælpe dig.

www.skave-nedbrydning.dk

www.genbyg.dk

Ellers er der rigtigt mange nedbrydnings firmaer, og forretninger der handler med brugte byggematerialer.

www.koludabyg.dk

Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland08/11-2009

Svar

Tak for det har været inde og kigge der var detsværre ikke lige noget jeg leder videre
mvh. Ingelise larseningelise larsen, Hvalsø10/11-2009

Underlimning af stålvask

Spørgsmål

Jeg søger et godt råd til hvad jeg bruge til at underlime en stålvask til en massiv træ bordplade? Mener selv en syrefri silicone kan klare jobbet men kan ikke rigtigt finde nogle vejledninger på nettet...martin, ringe07/11-2009
Svar

ne fortæller du ikke om din vask skal monteres med beslag og efterfølgende tætnes eller virkelig limes fast til bordpladen.
Men søg på "underlimet vask" på Google eller ring til Bostik eller Dana Lim på mandag. De har nok et godt forslag.Peter Hansen, Odense07/11-2009

Svar

Held og lykke - det får du brug for. Der er jo en grund til hvorfor bordpladefabrikker tager penge for arbejdet - det er IKKE gds-arbejdeKøkkenkonsulenten, Kbh.13/11-2009

Svar

Den skal monteres med beslag.
Dane lim havde en speciel fuge-lim til projektet.martin, ringe16/11-2009

Svar

Jeg har brugt en standard silikone (den billigste i Harald-nyborg eller Silvan) til at tætne/lime kontaktfladen mellem bordplade (bøg) og vask (silgranit). Det har virket fint i et par år nu. Har brugt nogle store Normplader i 2mm som beslag hvor jeg har brugt mange mange skruer til at gøre det fast i bordpladen.

Husk at tørre den overskydende silikone af/glitte overfladen inden den størkner.
Nicolai, Roskilde22/11-2009

Næste side »« Forrige side