Køkken Guiden - Byggeri.dk - Alt om køkken

Byggeri.dkKøkken Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

frit spænd på laminatbordplade?

Spørgsmål

Hej,
Jeg skal til lave et møbel i mit bryggers. Det skal bestå af 2 vanger og en understøtning placeret ca i midten af disse 2 vanger. Det bliver opmuret i multiblokke hvorpå der skal monteres en bordplade. Afstanden mellem de 2 vanger og understøtningen i midten bliver henholdsvis 120 og 110 cm.
Nu har fruen brændt sig varm på en 40mm tyk laminatplade. Er de nævnte opmuringer nok understøtning, eller skal sådan en plade understøttes i fuld længde?

Mvh AllanAllan, Brønshøj17/08-2009
Svar

Glemte at nævne, at pladen er med spånpladekerne.Allan, Brønshøj17/08-2009

Svar

Hmmm. Laminatbordplade er sku altid med spån kerne.
Teknisk set burde der ikke være noget problem i konstruktionen med 40mm laminatKøkkenkonsulenten, Kbh26/10-2009

afrensning af lindolie på bordplader

Spørgsmål

Hejsa..

Jeg har påtaget mig en ret uoverskuelig opgave og tænkte der måske er lidt hjælp at hente..

Mine svigerforældre har i deres køkken masive træbordplader.. De er meeget velholdt og har gennem de sidste 25 år fået rålinolie et par gange om året.. Nu er problemet se at alt det olie sidder som et 2mm tykt klistret lag på alle pladerne så alt hænger hjælpeløst fast..

Billeder kan næsten ikke rykkes derfra hvis de har stået 14 dage uden at blive flyttet..jeg har forsøgt at slibe i det men det er en næsten umilig opgave.. så har jeg fjernet meget ved at skrabe der af med et barberblad.. Men inde ved vækken runder der og der kan jeg ikke skrabe..

Findes der slet ikke noget kemi eller lignende der kan opløse det gamle olie??

Mvh Susan Susan haugstrup Sørensen, thisted14/08-2009
Svar

Det var mærkeligt.
På min tilsvarende køkkenbordsplade nedbrydes den rå lindolie af alm. opvaskemiddel.
Olie opløses af alm. grundrens eller salmijaksperitus eller rensebenzin. Alt hvad der er fedtnedbrydende.
Prøv at vaske og skure og skruppe med med grundrens. Læs på flasken om dosering og hvilke træsorter der angribes af visse typer grundrens.
Når du har afrenset og pudset og givet olie igen så giver du svigerfamilien en opsang om at det er plimåndsvagt at hælde olie på andre steder end der hvor det er slidt bort.Klaus Holmgreen, Nyborg14/08-2009

Svar

Hej Susan....eller nøjes evt. med at oplyse dem om, at overskydende olie skal tørres af efter et kvarters tid....så bliver pladerne stadig mættet, men olien hærder ikke af, og lægger den hinde du omtaler... Hellere ofte og lidt end sjældent og meget.... Preben Kjær, Esbjerg/Ribe14/08-2009

Corian bordplade m. planlimet vask

Spørgsmål

Skal til at have installeret nyt køkken. På et tilbud fra køkkenfirma er pris (u. moms) for en Blanco Clarox 500-F planlimet i en Corian bordplade ca. 20.000,-. Vaskens vejledende udsalgspris er ca. 7.500,-. Er 12.500,- "prisen" for sådan et stykke arbejde ???

mvh / PeterPeter Ørbech, Assens13/08-2009
Svar

Hej Peter - NEJ det er det sgu alligevel godtnok ikke - er du sikker på det ikke er inkl. corian bordpladen ?....lyder fuldstændigt vanvittigt - plan og underlimninger ligger "normalt" og spænder ml. ca. 3000,- - 6000,- vejledende inkl. moms afhængigt af vaskens udformning samt bordpladematerialet den plan eller underlimes i.....

Kan du ikke se hvem der er bordpladeleverandør på sagen - er jo bordpladeleverandøren der forestår planlimningen ?

Preben Kjær, Esbjerg/Ribe13/08-2009

Køkkengreb !

Spørgsmål

Jeg ville gerne vide om der er nogen der har en skabelon som man kan bruge ved isætning af køkkengreb ?
Eller evt. hvordan man selv laver en.Henry, Ikast10/08-2009
Svar

De fåes til ingen penge i Ikea. Ole, Tåstrup11/08-2009

KØB ALDRIG KVIK KØKKEN

Spørgsmål

Jeg kan se flere steder hvor der er snak om kvalitet osv. ved køkkener. Så synes lige jeg vil afreagere på Kvik herinde. Vi har simpelthen ikke fået noget der fungerede fra Kvik. Vi ville have et u-køkken og tegnede selv det køkken vi gerne ville have. Der var masser af hjælp at hente og umiddelbart rigtig god rådgivning. Vi bestilte og glædede os til at sætte køkken op. Før det første var samlevejledningen håbløs. Vi kunne ikke finde noget af det vi skulle bruge for noget var i pakker og noget lagde løst. -Men ok. vi fandt ud af det og var synes tingene så godt ud da vi var kommet gennem bytningen af forkerte dele til køkkenet og hentede ting der ikke var med. Det skal lige siges vi var i Kvik 7 gange for at byttet eller hente ting der ikke var der. Herefter fandt vi ud af da vi skulle til at sætte tilpasningsstykker fast, at vi skulle save 2 cm. af et hjørneskab for at det skulle passe. Okay det kom vi også igennem, selv om vi skulle til at skue skabet fra hinanden igen og så bruge stiksav til projektet. Så skulle vi have bordpladen, og vi glædede os rigtig meget til at køkkenet omsider ville blive færdigt. Men, men, men... Så kom der en superflot bordplade der bare passede i mål, men med en forkert vask. Okay så måtte vi jo ud og have dem til at komme med en ny bordplade, med en rigtig vask. Men her gik det helt galt. Den vask vi havde fået var magen til den vi havde bestilt, den var bare lidt mindre. Og kvik mener vi selv skulle tjekke om det var den rigtige vask vi fik. Men når man så går ind på Kviks hjemmeside står der ikke mål på deres vaske. Hvad skal man gøre. Ja kvik fortæller os at vi skulle have spurgt til deres underleverandørs hjemmeside og gå der ind for at se om det er den rigtige. Men hvor skulle man vide fra at den man peger på i butikken og ligner den der er på hjemmesiden ikke er den der kom på fakturaen. Så køb ALDRIG ved kvik køkken. HTH er lige så billige hviv man tager samle selv. heidi, herning04/08-2009
Svar

kvik elementer er hverken nemmere eller sværere at samle end andre fabrikater.
Hvis I selv har foretaget opmåling og ikke kvik-konsulenten, kan der let skride et mål ved f.eks. tilpasningsstykker. At man leverer for lidt eller forkert er jo beklageligt men kan sandelig også forekomme hos HTH.
Jo- jeg har samlet adskillige elementer.gunna quistbo, karlslunde05/08-2009

Svar

Håber du fik luft, Heidi. Det er rigtigt træls at det ikke klappede 1.gang for Jer, men jeg kan da trøste med at det kan gå galt eller glat i alle firmaer - også køkkenfirmaer. Fuldt ud enig med Gunna.
Hvis I har bestilt en vask i butikken, og helt klart udpeget vasken som den I ville have, burde konsulenten kunne redegøre for hvorfor han har bestilt en anden mindre vask end den i butikken.
Men tilpasninger af hjørneskabe, tilpasningsstykker osv. er meget normalt at man skal arbejde lidt med for at få til at passe. Især i et U-formet køkken med stramme mål til 3 sider.
PS: Jeg har ikke noget med nævnte firma at gøre !M.Thomsen, Horsens05/08-2009

Næste side »« Forrige side