Jeg skyder lidt fra hoften:
1. Din bordplade er for tynd.
2. Du kan vælge at hæve bordpladen det nødvendige antal milimeter. Ved at ligge en liste under.
3. Hvor meget er gasblusset "for tykt"Frank Jensen, Viby17/11-2008
HejNick Berg.....køkkenmanden har ret - der er intet unormalt eller odiøst i at skære i skabstoppen og delvist fjerne den for at gøre plads til kogesektionen....spørgsmålet er nok nærmere hvorvidt det "giver nok" til at din kogesektion kan komme til at ligge plan med bordpladen og fortsat være fri af skuffer, ovn mv under denne - men den del af det bør din køkkensælger have været opmærksom på og taget hensyn til i forbindelse med projektering og bestilling af din nye køkken.
Held og lykke med dit nye køkken.....og det der med montagevejledningen må jeg nok desværre tilstå at det er ikke enestående for svane - kan selv sidde og krumme lidt tæer over den montagevejledning mine kunder får med.
Preben Kjær
[link fjernet]preben kjær, ribe/esbjerg18/11-2008
Så ret du bare tæerne ud igen.
Der er en 36 siders udmærket monteringsvejledning på Svanes hjemmeside.
Og jeg vil tro at der er 30mm ekstra at gøre med, ud over bordpladetykkelsen, inden der bliver "skuffekontakt"
Køkken Karlsen, Sæby18/11-2008
Hej alle sammen.
Tak for jeres kommentarer.
Det er lykkedes mig at skære af elementerne i dag og der er nu plads til gassen. Undersiden af gassektionen sidder 5mm over toppen af skufferne, så der er lige plads til de kan køre ind og ud - meget heldigt eller nøje overvejet fra køkkenfirmaet ;o)
Jeg synes stadig det er lidt molboagtigt, at elementerne ikke er tilskåret fra fabrikken, men nu er det gjort og det ser fint ud.
Endnu en gang tak for jeres kommentarer.
Mvh Nick Berg
Nick Berg, Hellerup18/11-2008
Nu skal du ikke komme her og fornærme os molboer - bare fordi du ikke kan finde ud af at monterer noget så simpelt som et elementkøkken.
Men det er jo det sædvanlige med de højrøvede snuder i Hellerup, som ikke engang kan snakke rigtig dansk.
:o)
Kalle Hulroev, Knebel18/11-2008
Lud.
Ægte, original lud.
Jeg har netop fået en opskrift fra Borup Kemi, godt nok til loftsbrædder, men den duer osse til køkkenbord.
Der skal bruges en af nedenstående:
Kaustisk Soda eller Natronlud er begge to natriumhydroxid.
Kaustisk Soda er ”perler” og dermed 100% natriumhydroxid, hvorimod Natronlud er opløst natriumhydroxid i en ca. 27,5% opløsning. Til behandling af brædder vil man typisk bruge en opløsning på ca. 10-15% natriumhydroxid, så deromkring vil det være OK at ligge. Blandingen kommer sig ikke så nøje, men 15% er selvfølgelig bedre end 5%.
Ludbehandlingen giver den hvide farve, efterbehandling kan gøres med sæbespåner. Og formodentlig også olie.
Trip Trap ved meget om den slags:
[link fjernet]Skrap lud til, Brådne Pander16/11-2008
Til Brådne pander
Tak for svaret, har fulgt dit råd, og er ved at efterbehandle med sæbespånerVibeke Rasmussen, København17/11-2008
Endelig en fornuftig kjøvenhavner :o)Skrap....., Braddepander17/11-2008
Der kan nok limes ny laminat ovenpå det gamle, med kontaktlim.
Men det kan nok ikke betale sig. Køkkenbordsplader får du jo i nakken mange steder.
Måske i tømmerhandlen kan du finde plastlaminatpladerDen, Snusfornuftige14/11-2008
Nu var det ikke kun prisen, jeg ved godt at de er, forholdsvis, billige, men det var også arbejdet med at skifte de store plader.
Ved du hvor jeg køber laminaten alene ?Gert Madsen, Bjerringbro14/11-2008
jeg vil foreslå at du får en gulvmand til at lægge linoleum på. Det er flottere og holder meget længearnold knudsen, bro14/11-2008
Godt nok.
Men det er ikke nemmere at lægge nyt laminat på end komplette bordplader.
Men plastlaminatplader kan de nok skaffe i tømmerhandlen.
Eller søg på Google.Den, Snus....14/11-2008
Skal den være massiv...eller må den være fineret - i givet fald den må være fineret kan jeg hjælpe dig....vil blive lavet på mål inkl. massive kanter...
Med venlig hilsen
[link fjernet]
Preben KjærPreben Kjær, Ribe/Esbjerg12/11-2008
Bli´r ikke nemt, da "Elme-sygen" kraftigt har reduceret væksten af elm
i danmark:-(, de fældede stammer brændes oftest, desværre.
Du skal ud og lede efter en snedker, der har nogle opskårne kævler
liggende.
Hold dig væk fra finéret låger.
bb, horsens12/11-2008
Kort svar:
Det kan du få hos Køkkensnedkeren.Thomas, Aalborg13/11-2008
jævnlig indrivning af en grød af sæbspåner og afvask. Med tiden får du en utrolig resistent overflade. Aldrig brun sæbe.folmer, aabenraa13/11-2008
JKE DesignFå inspiration til nyt køkken og bad
KvikNyt køkken, bad og garderobe
Lej en materialecontainerTil opbevaring af byggematerialer
Trip Trap WoodcareFind den rigtige træpleje til dit køkken