Køkken Guiden - Byggeri.dk - Alt om køkken

Byggeri.dkKøkken Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Aluliste eller laminat liste til køkken bordplade/metalfliser?

Spørgsmål

Hej
Vi er ved at få monteret de nye stålfliser fra evers over en laminat(valnød)bordplade men men i tvivl om det er nok med at overgangen (mellem bordplade og fliser)bliver en fuge eller der skal være en "skygge"liste evt i alu eller laminat som bordpladen?
Bordpladen er fra ikea og de har ikke skyggelister..tænker det vil være pænt med en alu liste der matcher metalfliserne men hvor får man en sådan og hvordan sættes det op?
Er der nogen der ved det?
p.s. metalfliserne er meget svære at skære i og vores murer som er halvvejs ville gerne have en liste så han undgik at skulle skære så meget...
håber der er nogen der ved noget om det Charlotte Olsen, Gundsømagle18/08-2008
Svar

Jeg ved ikke hvad stålfliser er. Men jeg ved af rustfast stål og aluminium ikke har samme farve/udseende, og heller ikke passer sammen visuelt.A, Lusted19/08-2008

Svar

Jeg ved heller ikke hvad stålfliser er, men en liste som dækker overgangen mellem bordplade og fliser kaldes en SKURELISTE, på dansk, ja. Og det hedder den fordi meterprisen ofte skurrer slemt i ørene.
Men der er jo mange andre køkkenfirmaer som har lister. Eller der kan fremstilles en liste i f.eks. børstet rustrfit stål.
Eller du tager en plastliste og maler den i den rigtige ding-dong farve.
hpox, Århus19/08-2008

Svar

Hej -
og tak til jer begge for svar. ''
Vil prøve at få fremstillet en liste i børstet stål evt,
Var på nettet for at se hos køkkenfirmaer om de havde skyggelister i laminat og det kunne jeg ikke finde.
Det er metal/stål mosaik fliser (børstede) på net vi har fået monteret, meget flotte og (dyre!) men frygtelige besværlige at skære som sagt. Mureren brugte vådskærer og speciel klinge..men tak for det.
mvh CharlotteCharlotte, Gundsømagle19/08-2008

Svar

Hvis det virkeligt er fliser af rustfrit stålplade kan de klippes i en pladesaks.
Den nærmeste virksomhed der arbejder i rustfrit plade har sådan en.
I kan osse bruge vinkelsliber, udendørs. Det er vigtigt at skæreskiven er "ren". Skærestøv fra sorte ståltyper kan nemt give rust på de rustfrie fliser. hpox, Århus20/08-2008

Svar

Du kan købe hulkehlliste massiv aluminium 3005 mm hos os www.skabpluz.dkHany Eissa, Valby21/08-2008

Under- og/eller planlimning af køkkenvask

Spørgsmål

Jeg påtænker at købe en laminatbordplade i Bauhaus, som jeg så skal have skåret til, isat køkkenvask og keramisk kogeplade (underlimning eller planlimning)samt monteret. Hvem kan man få til noget sådant her i Aalborg området? Mette Bøgh, Aalborg13/08-2008
Svar

Bauhaus??M.Thomsen, Horsens13/08-2008

I hvilken rækkefølge

Spørgsmål

Vi skal have lavet nyt køkken. Vi har valgt at vi selv skal rive det ned, pudse væggene op, lægge nyt gulv, ordne loft, tapesere og male. Køkkenfirmaet sørger så for opsætning, vvs og el.
Men nu er vi lidt i tvivl hvilken rækkeølge tingene skal laves i. Skal gulv, vægge og loft ordnes inden de sætter køkken op eller efter???
Håber der er nogle der kan give et godt råd.Pernille, Herlev11/08-2008
Svar

Det kommer jo lidt an på hvormeget der skal ændres, f.eks. af installationer. Og hvilken type gulve, vægge og lofter der er tale om.
Skal der indbygges rør i gulv, vægge og loft skal det jo gøres allerførst.
Dernæst gælder groft før fint og svineri før laksko!
Måske pudse vægge før lofter og gulve til sidst. Det kan være ofte være en fordel at male inden køkkenmontering og så bare plettte efterfølgende.
I bør lave en klar aftale med køkkenleverandøren om hvad der skal være klar inden køkkenmontage påbegyndes. Og osse hvem der er ansvarlig for den korrekte afsætning af udtag for el, vand, afløb og fadølsanlæg.
Og husk endeligt på at der næsten altid er fejl i køkkenleverancer; manglende elementer, forkerte farver, fejlplacerede vaskeudskæringer, for få greb, osv. osv.hpox, Århus12/08-2008

Komposit Bordplade

Spørgsmål

Hejsa...

Jeg har næsten lige fået nyt køkken med komposit som borplade...
Den er faktisk umulig at holde pænt,alligevel man hele tiden er over den...Nogen gode forslag på at holde den pænt hele tiden og en nem måde at gøre det på??? Mvh. SørenSøren Vindal Hansen, Stenstrup08/08-2008

Komposit bordplade

Spørgsmål

Hej
Jeg håber i kan hjælpe mig.
Jeg har en ny komposit bordplade 3 m lang og 90 cm bred. Den er endnu ikke monteret. Der er knækket et hjørne af (ca 30 x 10 cm). Kan det limes på igen? Hvilken lim? Kan overfladen poleres op igen og hvordan?
På forhånd tak
Ole, Hobro02/08-2008
Svar

Jeg har desværre ikke gode svar på spørgsmålet, men søger selv tips til at holde en hvid kompositbordplade fri for pletter, ringe m.v. Har du fået nogle svar på indlægget?
Jan, Egå16/09-2008

Næste side »« Forrige side