www.handyman.dkHany Eissa, Valby19/05-2008
Een dør er ok.
www.ebst.dk
Må wc-rum have direkte adgang til beboelsesrum?
Svar: I andre bygninger end beboelsesbygninger må spiserum ikke have direkte adgang til wc-rum eller forrum til wc-rum. Det betyder, at spiserum og wc-rum ikke begge må have direkte adgang fra samme fordelingsgang. Der skal så at sige være 3 døre mellem wc-rum og spiserum.
I bygningsreglementet for småhuse er der ikke bestemmelser, der forbyder, at der er adgang fra beboelsesrum til toilet/badeværelse, ligesom det ikke er tilfældet i lejligheder.
Henrik, KBH S15/05-2008
Takandreas, kbh15/05-2008
Hvad med at spørge den eller de du har købt huset af - hvis det altså ikke er et dødsboEgon, Olsen14/05-2008
-det var nemlig lige nettop et dødsbo!! ævskamilla, sæby14/05-2008
Detr er ikke sikkert at køkkenet overhovedet er mærket.
Men er du heldig er der en mærkat i hængslerne.hpox, Århus14/05-2008
Hvaffor en fisk ?....hvor i alverden har du da læst sådan noget henne ?.... Ud fra hvad du skriver er vel omtrent 100 % af danske hjem "ulovlige"....tror lige du skal læse igen - mon ikke det drejer sig om afstand til brandbare emner i forbindelse med gaskomfur ?....hmmm, undres.Preben Kjær, Ribe/Esbjerg13/05-2008
Det må være min.afstand til overskab der er angivet.Henrik, KBH S14/05-2008
Måske er det afstand til en væg ved siden af komfuret der menes!.T, Ilvæg15/05-2008
Så det på ikea inretning program, hvor at når jeg sætter komfuret ind. Kommer den frem med et billed, hvor det vises at der skal være 50cm fra komfur til væg.Thomas B-Fricke, helsingør15/05-2008
Det gør hængsler til overfalsede låger, som vedhæftede; www.billigbyg.dk
Også Carl F. har nok den type hængsler. hpox, Århus11/05-2008
JKE DesignFå inspiration til nyt køkken og bad
KvikNyt køkken, bad og garderobe
Lej en materialecontainerTil opbevaring af byggematerialer
Trip Trap WoodcareFind den rigtige træpleje til dit køkken