Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Male på glasbord?

Spørgsmål

Jeg kunne godt tænke mig at vide om man kan male eller spraymale på en glasbordplade?Rikke Josefsen, Nykøbing Mors15/11-2014
Svar

Det kan man godt, men jeg ved bare ikke hvordan.

Jeg har nogle venner som manglede et lyseblåt toilet, og de købte så et hvidt toilet, som de fik malet lyseblåt på ydersiden (faktisk rigtig flot)

Det var en autolakerer der tog sig af opgaven og det er jo i dit nærområdewww.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev15/11-2014

Svar

Det pæneste resultat vil du opnå ved at male på bagsiden af glasbordpladen.
Det skal være spray-maling, men er absolut muligt. Alt efter resultat du er ude efter kan du evt. selv gøre det med spray-maling på spraydåse, eller evt. bruge mere eller mindre professionelle folk til opgaven. Hvis du sprayer selv, gør det af flere omgange for at få den rigtige farvemætning og dybde. Go, Fornøjelse17/11-2014

Mønstrede tapeter

Spørgsmål

Kære faglærte og sagkyndige.

Jeg er en de tosser, der tror på astrologi og læser mit horoskop dagligt - og det er der ikke nogen eller noget, der kan ændre på :)

Jeg skal bruge tapet med disse mønstre, som man kan se her fra alle tolv stjernetegn: horoskopnettet.dk Det skal være lige så simpelt, som man kan se det på hjemmesiden her. Altså bare enkelt farve (gerne hvid eller lysegrøn).

Den største udfordring bliver, at jeg skal have dem sat på et tapet med en baggrund fyldt med stjernebilleder. Og her kommer jeg så endeligt til sagen - Hvad gør jeg herfra. Tapetet skal sættes op hos min datter, der lige har fået hendes tredje barn. Jeg har fået lov til at dekorere soveværelset, men jeg vil hellere lave vægge og lofter i kollager - fremfor at male det hele.

Jeg håber på seriøse svar.

KH LoneLone Behrentz, Løgumkloster14/11-2014
Svar

Hej Lone. Jeg ville vælge at få det lavet som print på tapet. Jeg har lavet noget lignende på vores badeværelse, hvor vi har et billede fra New York. Det gik ret gnidningsfrit.
Hos www.sumopix.com kan du vælge om det skal være med kant eller overlap...Fredgaard, Tilst27/11-2014

kan jeg bruge andet maling som grunder/prime?

Spørgsmål

Hej
Min mor har sat mig på den her opgave med at spraymale en højstol i sort, men jeg har ingen grunder/prime og syndes bestemt jeg har hørt et eller andet sted at man kan bruge en andet farve til grunder/prime
men nu bliver jeg i tvivl...
Hjælp :)
Hilsen Jeanett
og tak for en god side ;)Jeanett, Rødekro11/11-2014
Svar

mit-stjernetegn.dk
alle-sjove-jokes.dkstjernetegn, viborg15/01-2019

Bjælkehytte

Spørgsmål

Skal til at sætte en Bjælkehytte op i ubehandlet fyrretræ ,men kan jo nok ikke nå at male den inden vinter. Kan den godt stå ubehandlet vinteren over , uden træet tager skade.?Lise Lotte Helm-Petersen , Randers05/11-2014
Svar

Ind til nu er vinteren ikke så hård ved vores huse men din hytte kan uden problemer stå uden behandling.
Det vigtigste er at dit træværk er rent og tørt når du skal til at behandle det. :-)

Maleren - Mads Lolk, malerenlolk.dk, Sjælland08/01-2015

murmaling på træ

Spørgsmål

Jeg har 5 liter Sadolin Stærk Murmaling til overs. Er der noget i vejen for at jeg maler min carport af træ med det?christian gierahn, odense08/10-2014
Svar

Hej Christian.

Jeg vil ikke anbefale dig at bruge et produkt til facade på træ.

Det er en meget dårlig og uholdbar løsning i længden. Det kan sikkert fint hænge fast på træet, men på den lange bane, holder det bare ikke, og du mister muligheden for, at male med træbeskyttelse senere.

Mvh
Malermester
Michael Haahr
www.maler-maling.dkMichael Haahr, Herning09/10-2014

Svar

Jeg kan kun sige at det er en dårlig ide.

Har du træværk der skriger på maling altså meget tørt. Eller dit træværk står ubehandlet så skal det have grunder først. Derefter er det jo vigtigt at det får noget maling som er beregnet til formålet. Altså træbeskyttelse hel-dækkende eller tramsparent.

Husk der skal være over fem grader hele døgnet rundt..

Hilsen Malermester Nikolaj Møller
www.malermoeller.dkNikolaj Møller, Kirke Hyllinge20/10-2014

Næste side »« Forrige side