» Stil spørgsmål
Debatforum
nyopsat filt på loft buler, kan man udbedre dette?
Spørgsmål
Vi har netop sat nyt glasfilt op på et loft. Umiddelbart var indtrykket fint. Ingen ujævnheder. Filten sad flot til. Men efter 1. gang loftsmaling så vi desværre lange buler, som ikke forsvandt da malingen var tørret. Har I nogle råd om hvad man kan gøre for at udbedre en sådan "skade" og istedet opnå en ensartet glat udseende ?
Tora Hedeager, Hundested24/03-2006Gule pletter på tapet i køkken
Spørgsmål
Jeg har i mit lille køkken vaskbart tapet på væggene. Mit problem er at der i tidens løb er kommet nogle gule pletter (tror det er fedt), som jeg ikke har kunne fjerne med nogle af de rengøringsmidler jeg har prøvet. Hvordan fjerner jeg disse?
Pia Mogensen, Odense23/03-2006maling der dækker vandskade
Spørgsmål
på loftet i min entre er der en mindre gammel vandskade. Hvordan sikrer jeg at den ikke trænger igennem, når jeg igen maler loftet
Lisbet, Vanløse22/03-2006Træbeskyttelse Flugger 97
Spørgsmål
Jeg er igang med male en træfacade med Flugger 97. Der er kommet maling på murværket. Hvordan får jeg det af
John, Lyngby22/03-2006Er det det samme?
Spørgsmål
Jeg er i gang med at lave nogle radiatorskjulere og skal i den forbindelse lukke nogle knaster i fyrretræ.
jeg har noget shellak-politur stående fra et andet projekt, er det ikke er det samme som knastelak der jo også er shellak ?
jeg gider jo ikke bruge penge på noget jeg allerede har stående...
Hilsen Henrik.
Henrik, Taastrup21/03-2006Næste side »« Forrige side