Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Afrensning af stuk

Spørgsmål

Hej med-gør-det-selv-folk
Har lige købt lejlighed og vil have renset stukken ned. Har i nogle gode råd, har selv hørt lidt om brun sæbe og tapetklister.
Torben, København N28/11-2005
Svar

Har også læst at man kan bruge havregrød... Men har ikke selv afprøvet det endnu..De tre forskellige ting skulle virke forskelligt afhængigt af malingen. Jane, Østerbro02/02-2007

Maling i vasken

Spørgsmål

Min kæreste malede nogle af vores møble i sommerferien. Derefter rensede han pensler i vasken - og glemte alt om at vasken også skulle gøres ren. Resultatet er nu en en stålvask fuld af hvid maling. Jeg har prøvet terpentin, skurepulver, ja selv neglelakfjerner. Malingen er åbenbart blevet resistent - hvad kan vi gøre for at få malingen af??Tina Lorentzen, Aabenraa25/11-2005

fjernelse af kontaktlim fra vinylfliser.

Spørgsmål

efter en vandskade skal alle vinylfliser i vort køkken fjernes, det er isig selv svært for dem der ikke er våde sidder godt fast,. det andet problem er at fjerne kontaktlimen kan I hjælpe?Jonna Nielsen, ishoej23/11-2005

Billig maling vs dyr maling

Spørgsmål

Hej Debatører
Jeg står og skal male min nye lejlighed og skal bagefter male den jeg fraflytter. = MEGET maling.
Er der forskel på de dyre mærker såsom Dyrups og lign. og så de billigere malinger fra nettet eller endda Bilka???
Kom med jeres erfaring/mening.Anja, Frederiksberg22/11-2005
Svar

Hvis du ønsker at bruge mere end en dag pr. rum, så køb bare den billige fra Bilka, men du risikerer at skulle male mere end 3 gange bare for at få overrflade jævn.
Ligeledes reklamerer Bilka med vaskbarhed på deres produkter, det er rigtigt tørrer du væggen over tørrer du ligeledes malingen af.
Kvalitet koster altså penge, det er det du betaler for ved mærkevarerne.Inretningsarkitekten, Aalborg12/04-2007

Maling på tidligere jordslået væg

Spørgsmål

Jeg har en væg beklædt med glasvæv der har været jordslået og lidt muggen, bag ved et stort skab. Den er nu vasket af med Rodalon. Kan jeg male væggen med en bestemt maling for at forhindre at det sker igen - noget med antisvampemiddel i eller sådan noget?

Der er sørget for at væggen nu får luft, men jeg vil gerne sikre mig at eventuelle rester af de sorte skjolder ikke vokser frem igennem malingen.

Anders, Aalborg22/11-2005

Næste side »« Forrige side