Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Wienerkalk eller Slipol

Spørgsmål

Jeg har sprøjtemalet mine køkkenlåger med godt resultat, men vil gerne polere div. småbobler væk. Hvad er det mest nænsomme at bruge slipol eller wienerkalk eller noget helt tredie?Anton Lauridsen, Ringsted03/10-2005

Mønsterrulle

Spørgsmål

I fra skrot til slot så jeg en rulle,
der bestod af en mønsterrulle samt en
malervalse. Derved kunne man male borter
i et strøg
Er der nogen der ved hvor jeg kan købe denne?Marianne S, Brønshøj03/10-2005

glasfilt og forankringsgrunder

Spørgsmål

Vi er igang med de store renovering af et nykøbt hus. Vi har hørt flere steder om forankringsgrunder (også kaldet blåvand), men er i tvivl om det skal bruges både før og efter endt spartling. (væggende skal spartles med let sandspartel)
Nogle der har et godt råd??

Hanne Nielsen, Odense29/09-2005

Maling af plastdøre

Spørgsmål

Kan man male plastdøre?

Plasttypen hedder "Gealan"

Hvilken type grunder kan holde?Aksel, Hørning21/09-2005

Puds ovenpå glasvæv

Spørgsmål

Vi vil gerne bygge om i vores køkken. Desværre har de tidligere ejere sat glasvæv op, rundt omkring de gamle køkkenskabe.

Kan vi pudse ovenpå glasvævet, eller skal det ned, og hvis det skal ned, hvad der den nemmeste måde?Anton Lauridsen, Ringsted21/09-2005

Næste side »« Forrige side