Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Billig vs. dyr maling

Spørgsmål

Da jeg står for at skulle male min lejlighed, ville jeg lige søge jeres ekspertise. Er der stor forskel på billig og dyr malling, skal jeg vælge Flügger eller hvad?
Der er utrolig stor prisforskel, hvorfor jeg er blevet i tvivl om hvad jeg skal købe. Jeg ønsker kun at male 2 gange og malingen skal selvfølgelig være holdbar og de malede flader skal se godt ud.
Det er udelukkende rum som soveværelse, stue og gang, der skal males, så vi snakker ikke om vådrumsmaling.
Er der evt. nogen der kender nogen billige forhandlere af kvalitetsmaling i hovedstadsområdet?

På forhånd tak!Frank, København Ø19/11-2004
Svar

Ja det gør jeg skam. Ballingstorkøb som ligger i Brøndbyøster:
www.balling-storkoeb.dk
De ved en masse om alt mellem himmel og jord..........dog mest maling/tapet mv og så er de billige, ja vi taler om kvalitetsmaling til en god pris, så det er ikke 10 L maling til 200 kr.
Men tjek selvOle Pedersen, Brøndby21/11-2004

Svar

linket virker desværre ikke direkte, glemte at have mellemrum mellem webadressen og det jeg skrev. Her er den så igen:

www.balling-storkoeb.dk

Ole Pedersen, Brøndby22/11-2004

Svar

Du kan købe billig kvalitets maling på www.tj-malerudsalg.dk og få det leveret på din adresse.Morten, Odense04/12-2004

Svar

men glem alt om røverkøb, jeg syntes det er en dårlig malingclaus, kbh08/12-2004

Svar

Prøv også hos Beckmann (www.beckmann.dk) som har en hollandsk maling VEVEO i fremragende kvalitet og til en meget god pris.Handyman, Hillerød03/02-2005

Svar

Røverkøb har skam ikke kun dårlige/billige malinger som du siger.jo du kan få 10L til 250, men også få 10L til 998,50, og den er faktisk rigtig god og dækker rigtigt godt samt den er vaskbar. Men klart at Røverkøb også har billigere malinger, ligesom de andre kæder også har det, men bare helst ikke vil sælge denne, da der oftest kun kommer utilfredse kunder ud af det. Der skal jo være noget til enhver pengepung. Farvehandleren, 230029/08-2008

maling på fliser

Spørgsmål

Jeg har gamle fliser fra ´70erne på køkkenets vægge (mørkegrøn). Kan det lade sig gøre at male de, og hvordan? Skal jeg grunde?
R. Larsen, Allerød19/11-2004
Svar

Jeg har malet vores lyseblå fliser på badeværelset. Det er blevet rigtigt pænt.
Du skal grunde (og jeg kan ikke huske hvad det hedder) men spørg i din malerbutik, de ved alt om dette. Men først skal kalk og andet snavs væk fra fliserne og jo grundigere du gør dette arbejde jo mere holdbart bliver resultatet.
Det tog mig rigtig lang tid, men resultatet er også blevet godtPer S, Blovstrød21/11-2004

Svar

Borup har lavet en flisemaling hvor du kun behøver at vaske fliserne med grundrens og slutte af med rent vand. Derefter maler du direkte på fliserne. Koster typisk 199,- for en ½ L..Thomas, Løsning30/11-2004

Sprøjtepistoler

Spørgsmål

Jeg vil meget gerne købe en sprøjtepistol men hvad skal jeg købe ???
Wagner ? Earlex ? måske andre
Det er til hobbybrug ( låger , vægge mm)Kim Bilde, Sulsted18/11-2004
Svar

Jeg har gode erfaringer med begge. Dog var der flere detaljer ved Earlex modellen + kraftigere motorPer Sørensen, Herlev25/01-2005

Hjælp

Spørgsmål

Hej jeg står lige i en lille sit og skal simpelthen have mit maling af fra loftet, men , men , men hvad skal jeg gøre ???? Tror ikke det er blevet gjort siden ruder kongens tid ved ikke om det er den store betydning om det er med eller uden stuk!!!! Hjælp,,, På forhånd tak Lailalaila, Kbh15/11-2004
Svar

Jeg går ud fra, at malingen skaller af, og det er derfor at du vil fjerne den. En metode der kan anvendes er at lave en grød af tapetklister og brun sæbe. Jeg vil tro at 3 dele klister og 1 del brun sæbe er passende. Rør dette sammen med en passende mængde vand, så du har en grødlignende masse. Smør massen på loftet og dæk det hele til med afdækningsplast. Plastiken bør kunne sidde i loftet alene ved hjælp af klisteret. Sørg for at plastikken dækker hele loftet, også i hjørner og ved vægge. Vær forsigtig med ikke at få masse på væggene hvis de allerede er malede. Vask det af med det samme.
Lad massen sidde 1 døgn og prøv derefter om du kan skrabe malingen af. Hvis ikke, så lad det sidde et døgn til. En tapetskraber med teleskopskaft vil være en kæmpehjælp her.

Vær i øvrigt helt sikker på at pudslaget er stabilt. Prøver du at fjerne maling fra et pudslag der sidder dårligt fast, kan du risikere at pudset falder ned.

Læs i øvrigt Søren Vasegaards bog "Bogen om Huset". Der er en udførlig beskrivelse af en metode, hvor man ved hjælp af vatpinde og kemikalier kan rense stukken helt af. Jeg kan desværre ikke huske afrensningsblandingen Preben, Århus16/11-2004

klaver

Spørgsmål

jeg har et klaver i mørkt træ, som jeg gerne vil have sort og blankt, hvad gør jeg og hvad skal jeg bruge af materialerLene Stentoft, odense15/11-2004
Svar

Har set et svar på dette spørgsmål på denne side.

Du skal bruge pianolak glans 80Preben, Århus18/11-2004

Næste side »« Forrige side