Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Punkterede termoruder !!!

Spørgsmål

Jeg har nogle store punkterede termoruder, som endnu ikke er blevet hvidgrumsede. Mit spørgsmål går på at jeg har hørt at man kan bore et par huller, øverst, i det udvendige lag glas og i det indvendig nederst. Det skulle gøre, at den fugtige luft imellem glaslagene bliver ventileret ud og, at vanddampen derved ikke kondensere indvendigt på det udvendige glaslag aflagre kalken.
Er der noget hold i den teori ????? Steen Vestergaard, Ravnebjerg, Fyn05/05-2002
Svar

Teorien er muligvis rigtig men jeg vil foreslå at du skifter ruderne ud med superlavenergiruder som isolerer væsentligt bedre.
Dine nuværende termoruder har nok en u værdi på 2,8 - 3,0 hvor de nye ruder vil ligge omkring 1,1 - 1,4.
Det vil sige at udgiften er tjent hjem på få år.www.orla-nautrup.dk, jebjerg05/05-2002

Svar

Hej.
Prøv at se her.

[link fjernet]Poul Erik Vittrup, Pandrup05/05-2002

Svar

Hej !
Som Orla rigtig nok svarer vil en lavenergi rude hurtigt spare sig ind, men der er altså lidt forskel at se på de gamle og de nye ruder da lavenergiruder er lidt mørkere og ikke slipper helt så meget lys ind til trods for at nogle glarmestre påstår at hvis man bruger Pilkingtons Kappa Energi skulle man ikke se forskel.
Men der er rigtig mange penge at spare, u-værdien vil sige at for hver grads varmeforskel der er mellem ude og inde temperaturen skal du gange den med u-værdien, så får du energi forbruget i watt pr. time.
Altså vil en rude med u-værdi på 3,0 og med en temperatuforskel på 20 grader bruge 60 watts energi pr. m2 pr. time hvorimod med en u-værdi på 1,1 vil der være tale om et energiforbrug på 22 watt pr. m2 pr. time.H.N, Brædstrup05/05-2002

Svar

Hej
De nyeste ruder er A-ruder som er lysere i glasset så lysindfaldet er bedst muligt.
Retfærdigvis skal siges at opgivne u-værdier er målt midt på glasset og ikke ude i kanten hvor metalskinnen sidder, der er U-værdien væsentlig dårligere, men stadigvæk en god forretning i at skifte til A-ruder.www.orla-nautrup.dk, jebjerg05/05-2002

Svar

Hej.
Hvis man i dag bestiller en lavenergirude med en u-værdi, er det "gennemsnitstabet på hele fladen", ikke kun måling på midte af rude, som man gjorde i "gamle dage".Poul Erik Vittrup, Pandrup05/05-2002

Svar

Hej Poul Erik

En termorude på 0,15 x 0,15 m kan altså ikke have den samme u-værdi som en på 2,0 x 2,0 m med den samme konstruktionsopbygning.

Ifølge: [link fjernet] opgives u-værdien for midten af ruden.

Hvis du skal lave en varmetabsberegning skal du selvfølgelig bruge gennemsnitsværdien, men det er en anden historie.www.orla-nautrup.dk, jebjerg06/05-2002

Svar

Hej Orla.
Det du her er inde på er hvor meget glasareal der er i forhold til træarealet, det er helt rigtig. Det jeg siger/mener, er at u-værdien i løs glasrude måles som et gennemsnit.
Poul Erik Vittrup, Pandrup06/05-2002

Svar

Hej

Det er rigtig at u-værdien ude i kanten på en termoruder ikke er stort bedre end på en rude bestående af 1 lag glas, selv på en lavenergi rude.
Det er dog kommet nogle nye kantskinner til termoruder som man kalder "varme kanter" de hæver u-værdien væsentlig, således at man vil udgå indvendig kondens ude ved rudens kanter.

Det eneste der mangler er at af kunderne vil have det (ved der er den mulighed), så spørge efter det nå du køber nye termoruder.

Scanglas har dem jeg mener de kalder dem "Swisspacer"
Klaus Jensen, Hammel07/05-2002

Svar

Hej !
Velux bruger også disse profiler og kalder ruderne for Warm-Edge.Børge, Østbirk11/05-2002

Maling på teglsten

Spørgsmål

Jeg har 5 røde tegl mursten hvorpå der er grøn maling, malingen har siddet der i mange år, jeg formoder det en olie baseret maling.
Hvordan får jeg det af uden at skade mursten og fuger?

Et andet spørgsmål, hvordan fjerner man gammel løbesod fra en rund fyrtræs hane-bånds bjælke, hanebåndet skal være synlig på førstesalen, skorstenen er revet ned.
Klaus, Hammel11/04-2002
Svar

Hej
Angående løbesod ved jeg at selv om man tror det er skrubbet/slebet væk, kan det give lugtgener m.m. senere hvis man ikke får foretaget en "lugtsanering" som brandskadefirmaerne kalder det.
Jeg har aldrig kunnet liste ud af dem hvad de bruger, men det ser nemt ud.
Prøv farvehandleren eller materialisten hvis du da ikke kender en der er indenfor branchen.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg11/04-2002

Maling af vandskuret hus

Spørgsmål

Jeg har et hus der er blevet vandskuret for 1½ år siden og nu vil jeg male det.
Huset er hulmursisoleret.
Hvilken maling egner sig bedst?
Skal huset renses eller grundes først?Michael, Gråsten03/04-2002
Svar

Hej Michael.
Er dit hus vandskuret i mørtel. ?????
Hvis da, må du være meget varsom ellers afskalle vandskuringen når huset bliver malet.Poul Erik Vittrup, Pandrup03/04-2002

Svar

Huset er vandskuret med tyndpudsmørtel fra optiroc, skullu der være problemer med at male på dette, ?Michael, Gråsten04/04-2002

Svar

Hej igen.
Hvis ikke vandskuringen er påført/skuret i et meget tyndt lag, kan der opstå afskalninger, men først efter malingen er påført.
Problemet der opstår er, at væggen optager en del fugt ude/indefra. Fugtophobningen som ydervæggen optager, kan i mange tilfælde ikke nå at fordampe ud gennem malingen på ydervæggen, før frosten kommer,herved opstår de "forbannede" afskalninger, som også giver en del vedligeholdelse.
Mit bedste bud er, at du giver ydervæggen en gang Dynasylan og herefter maler ydervæggen. Dynasylanen gør, at ydervæggen optager en meget mindre del fugt udefra, herved kan ydervæggen nå at tørre op inden hr. frost kommer.
Ps. Køb facademaling som er produceret i Tyskland og som har en lille z-værdi. Kalk har en z-værdi på 0,5 Asfaltpap har en på omk. 750-5000
Psps. du kan hente Dynasylanen i Tyskland, her skulle du kunne købe det i mindre portioner. Forbrug 1 liter pr. 2,5 m² ydervæg.
Poul Erik Vittrup, Pandrup04/04-2002

Maling af pudset hus

Spørgsmål

Jeg har et pudset hus fra 1875. Hvad skal jeg male det med for at få en optimal virkning på vind og vejr.Bo Gottliebsen, Borup02/04-2002
Svar

Hej Bo.
Hvis ikke dit hus er malet endnu, vil jeg anbefale, at du kalker huset.
I dag kan man få mange forskellige farver i kalk, hvis kalken er rigtig påført, kan der gå op til 4-6 år inden huset trænger til vedligeholdelse igen.
Poul Erik Vittrup, Pandrup02/04-2002

Svar

Kære Bo Gottliebsen
Hvis kalk holder i 4-6 år, så vil en silikatmaling, som er stort set lige så diffusionsåben, kunne holde i 30 år. Men den vil som mange andre helmatte flader ikke være køn at se på efter 6-8 år.
Er huset ikke fredet, og har du ikke kalkmalerier på indersiden, som skal skånes bedst muligt, så er silikat efter min mening absolut at foretrække, medmindre du da er helt vild med at stå med en kalkkost i hånden hver sommer.
Er huset malet i forvejen vil en silikoneemulsionsmaling kunne anvendes ovenpå de fleste andre typer maling, og kunne være et lige så diffusionsåbent alternativ, da silikat ikke er egnet og går ovenpå såkaldte organiske malingtyper. Søren Bach, Profa Farver, Farum05/04-2002

Svar

Jeg har i mellemtiden fundet ud af, at huset er malet med Cemprexco(Jeg mener det hed sådan).
Ændre det noget.Bo Gottliebsen, Borup08/04-2002

Fjernelse af lim efter nedtagning af flamingoplader.

Spørgsmål

I forbindelse med renovering af et værelse, er jeg stødt på noget meget genstridigt lim, brugt til opsætning af flamingoplader på væggene. Tapetløsner virker ikke/sparsomt. Hvad kan jeg bruge istedet?Ingeborg, Brabrand29/03-2002
Svar

Smør tyk brun sæbe på og sæt Vitavrap (husholdningsfilm) på, så limen er lukket inde. Lad det sidde 2-3 dage, så skulle det kunne skrabes af med en spartel. Gentag om nødvendig.Bente Bliesman, Næsby Vrå11/02-2003

Næste side »« Forrige side