10 år gammel maling har efetrhånden levet sinne bedste år.
Så med stor sandsynlighed gør du klogt i at udskifte din Superdec.
Du ved formodentlig hellere ikke hvordan malingen har været opbevaret, som også har en stor betydning for malings levedtid.
Kundetilfredshed ? www.raad-mal.dk
Små priser ? www.raad-mal.dk
Malertilbud ? raad-mal.dk
Hvem er Råd & Mal ? www.raad-mal.dk
Malermester Ib Abildgaard, Råd & MalMalermester Ib Abildgaard, malerfirmaet Råd & Mal, Dalmose11/04-2012
Hej det er en god ide at din væg er 100% glat. Er den ikke det så skal du spartle den så den bliver glat..
Men er din beton væg klar så giv den en gang microdisperser (det suger ind i væggen og mætter den) og gør at tapetet sætter sig ordentlig.
Hilsen Maler Møller
Nikolaj Møller, Kirke hyllinge28/04-2012
Hvis det ikke ligefrem er olietræ så bare på med noget lak.
Lakken, eller primeren, bør være lysægte - have UV-filter - ellers gråner træet inde under lakken.Hun I Fer Nis, Lak Kolt24/03-2012
Men altså.
Du fortæller jo akkurat ingentingn om: Tidligere malerbehandling, afrensning, grunding osv.
Hvis du helt kritikløst har smurt nogle spande af en tilfældig svensk lavkvalitetsmaling på din væg. Så er det vel hvad du kan forvente.
Med mindre huset ligger i Sverige jo. :o)
På'en igen.
Afrensning, grunding og højkvalitetsmaling er hvad der skal til. Følg de ofte omfattende anvisninger fra fabrikanterne.Mogens le Koreé, Næstved18/03-2012
hvis det er en rokokopude bliver det nok svært
hvordan skal vi kunne svare på dit spørgsmål når du ikke skriver hvad det er du vil "male" ?nn, nn15/03-2012
....troede det fremgik når jeg skrev møbler...
Men det er træmøbler af div. slags, borde, stole, kommoder, hylder ect...Pia Nielsen, Odense C16/03-2012
træsort?, og er de malede?, lakerede?, ludbehandlede?,
og hvad er det præcist de skal ligne?
vi kan jo ikke se hvad du ser for dig inde i hovedet :-)nn, nn17/03-2012
Der findes mange måder at gøre det på. Jeg vil dog anbefale dig at få en pris på at få det udført af en professionel maler. Det kan jo ikke skade og høre hvad det ville koste ;-) Og resultatet bliver måske også meget beder ;-) Du kan få gratis og uforpligtende tilbud på din maleropgave lige her: www.malerfirmatilbud.dk Madsen, København01/04-2012