Vel kan man male på en korkvæg.
Kork er jo nærmest blødt træ.jørn Frandsen, Gladsakse12/10-2011
Du kan sagtens male den. Husk en isolerings og vedhæftningsgrunder og vælg en maling der dækker godt uden at danne en alt for tyk malingsfilm.
Det nedsætter risikoen for at malingen krakelerer, hvis underlaget giver sig ved slag og stød.
Hilsener
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro13/10-2011
Lægger det sig pænt igen, når malingen tørrer? Det er helt normalt, at tapet kan bule lidt hist og pist, mens malingen er våd.
Hvis det kun er kanterne der løsner sig, har i med stor sandsynlighed ikke kommet lim nok på tapetets kanter, da i satte det op. Det er uhyre vigtigt at komme helt ud i kanterne med klister, når man tapetserer.
Eneste redning er at købe lidt vævlim, som har en højere klæbeevne end tapetlim, og så smøre det under tapeten, så godt som i kan. Lad det tørre godt, inden i maler igen.
Er det derimod al tapeten der løsner sig, er jeg nødt til at spørge- Har i grundet væggen inden i satte tapet op?
Hilsener
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro10/10-2011
Nej det forbliver åbnet når malingen er tørret. Vi har grundet væggene inden vi sætte tapeten op. Efter første lag maling, puttede vi tapet lim ind, men da vi så malede igen (efter det var tørret) så gjorde det det igen. Hvis vi køber vævlim, kan vi så pletmale der hvor det er brugt, eller vil du anbefale at vi giver hele rummet 3. gang. Det er ikke al tapeten der løser sig, måske ti steder i et rum, og ikke hele baner. Kathrine, Ringe10/10-2011
Jeg tror sagtens du kan nøjes med at pletmale de steder du reparerer med vævlim. Når det er så nyt, bør det ikke være noget problem at lave en næsten usynlig reparation.
Mange farvehandlere har vævlim i små porioner, ned til 1 liter, når det kun er meget lidt du skal bruge.
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro10/10-2011
Tak for svarene, vi har lim til glasvæv vi skal opsætte i badeværelset, så det kan vi vel bare bruge af.
Kathrine, Ringe10/10-2011
Det kan i sagtens, ja.Charlotte, Holstebro10/10-2011
Det virkede desværre ikke, tapetet havde igen åbnet sig efter vævlimen og en lag maling med rullen på samlingen.
I går gav vi det et lag maling med penslen, for at der ikke skulle komme så megt maling på og det derfor ikke skulle udvide sig så meget, vi har så ikke set resultatet endnu, gør vi først i eftermiddag, men hvis det ikke virker, hvad dælen skal vi så gøre?Kathrine, Ringe12/10-2011
Kan i komme til at slibe lidt på væggen de steder tapeten løsner sig. Hvis vævlimen ikke kan få tapeten til at hænge fast, er min tanke at i kan have overgrundet væggen de steder hvor det er galt.
Når man grunder med mikrodispers/forankringsgrunder/blå vand, må væggen kun netop få så den er mættet, men må ikke få så meget at den fremstår våd og blank efter optørring.
Jeg ville prøve at slibe let, støvsuge godt og give det et skud vævlim igen. Lad tørre et døgn eller to og se så om det ikke retter sig. Vent med at male, hvis det overhovedet er nødvendigt, indtil limen er helt tør.Charlotte, Holstebro13/10-2011
Du skal bruge en acryl til detaljerne også.
Skal det være lidt billigere, er der mange der har succes med at bruge en almindelig hobbylak til formålet, men da de oftest er oliebaserede, kan der være risiko for opkog.
Jeg har selv dekoreret med almindelig kunstner-akrylfarve (den slags til hobbymaleri) og har så efterfølgende lakeret hele fladen med en akryl klarlak.
Det gør overfladen ensartet, så der ikke er niveauforskelle og giver slidstyrke til kunstnerfarverne, der ikke er slidstærke i sig selv.
Med venlig hilsen
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro03/10-2011
Ævl. Man kan sagtens male oliebaserede malingtyper oven på acrylmalinger. Hvis man bruger nitrocellulosemaling kan der opstå opkogning i sjældne tilfælde, men jeg mangler endnu at opleve det selv.
En lakering udjævner heller ikke niveauforskelle, medmindre man lakerer 2.3 gange og mellemsliber overgangene væk i lakken.thomas, holbæk07/10-2011
Sjovt nok er det ikke ævl.. Jeg har selv oplevet opkog ved kombinationen acryl/alkyd så det kan ske. Malede et lille bord med blank sort akryl, malede fine striber derpå med alkyd hobbylak og det kogte op og var ikke ret pænt.
Jeg sleb det så ned, malede igen og malede så striber med kunstner-akryl og lakerede 4 gange. Det er blevet rigtig flot, hvis man kan lide striber selvfølgelig. :-)
Og ja, selvfølgelig skal der lakeres mere end en gang og det er da naturligt at mellemslibe mellem lagene.Charlotte, Holstebro25/10-2011
stadig ævl.
Hej Charlotte
En almindelig alkydmaling er ikke agressiv, så du må have malet med noget andet.
Jeg laver ådring og marmorering med alkydfarver oven på acrylbund og har aldrig nogensinde oplevet opkogning.
det er iøvrigt almindelig malerteori at alkyd og acrylfarver godt kan enes.thomas , holbæk28/10-2011
Jeg er nødt til lige at spørge for at kunne hjælpedig bedst muligt.
Ude eller inde? Heldækkende eller transparent?
Er malingen hård eller klæber den?
Sidder den godt fast eller skaller den af?
Har træet det godt eller er det angrebet af råd eller svamp/pletter?
Det var mange spørgsmål, det ved jeg godt. Men for at kunne give dig bedst muligt svar, vil jeg gerne kende ovenstående detaljer.
Med venligh hilsen
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro27/09-2011
Du sliber med korn 80, fjrner afskalning ved skrabning eller lignende metode og maler med hvad du synes det skal have, udvendigt kan du bruge en ganske almindelig dækkende træbeskyttelse, indvendig går acryl eller emulsionsmalinger fint ovenpå.thomas, holbæk07/10-2011
Du sliber med korn 80, fjrner afskalning ved skrabning eller lignende metode og maler med hvad du synes det skal have, udvendigt kan du bruge en ganske almindelig dækkende træbeskyttelse, indvendig går acryl eller emulsionsmalinger fint ovenpå.thomas, holbæk07/10-2011
Du sliber med korn 80, fjrner afskalning ved skrabning eller lignende metode og maler med hvad du synes det skal have, udvendigt kan du bruge en ganske almindelig dækkende træbeskyttelse, indvendig går acryl eller emulsionsmalinger fint ovenpå.thomas, holbæk07/10-2011
Jeg ved at både Junckers og Trip Trap lakkerne er gode. Det der er rigtig cool ved dem, er at de kan genaktiveres indenfor 24 timer ved at tilsætte hærder på ny.
De er begge nemme at lakere med og holder rigtig godt.
Hilsener
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro20/09-2011
Tak for dit svar.
Jeg har bemærket at f.eks. nogle gulvslibefirmaer bruger andre typer, som Berger-Seidle RoyalMat eller Bona Trafic.
Som er dyrer. Men er de osse bedre?Peter Hansen, Risskov20/09-2011
Nemt eller svært - at lakere med.
Er der forskel på hvordan gulvlakker er at arbejde med?
Troede at det måtte være nogenlunde ens.bente larsen, gedved20/09-2011
Bente, nogle gulvlakker bliver ekstremt slidstærke, men ofte begynder de at tørre så hurtigt, at det kan være svært for almindelige mennesker at lægge dem pænt på. Så ja, der er forskel på lak lige så vel som på maling.
Min webshop sælger ikke 2-komponent lak og jeg har intet ud af at anbefale det ene frem for det andet, jeg anbefaler to forskellige produkter som jeg har gode erfaringer med.
Berger-Seidle og Bona Trafic kender jeg ikke og kan derfor heller ikke udtale mig om hvorvidt de er nemme at arbejde med eller ej.
Vær blot opmærksom på pot-life. Det er træls, at røre lakken op og gå i gang og den så er begyndt at hærde inden man er færdig med at lakere.
Hilsener
Charlotte
www.maling.nuCharlotte, Holstebro20/09-2011
Takker for de fine svar.
Vil nu alligevel gerne høre om andre der har erfaringer mht. "højpris - produkterne"
Er de mest til ankomsthaller i lufthavne eller bruges de osse i boliger?Peter Hansen, Risskov20/09-2011
Hej Peter
Bona forhandles af www.Scandinova.dk - her kan du læse om Bona`s lakker. Jeg kender flere gulvslibere som benytter Bona Traffic, da den er ekstrem slidstærk, men som Charlotte siger, tror jeg den er svær at arbejde med for ikke proffer.mna, Aalborg21/09-2011
Takker for info.
Kan mam rulle-pølse kan man vel også rulle-lak - på.Peter Hansen, Risskov21/09-2011