Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Filt på loftet - på tværs eller på langs.

Spørgsmål

Jeg skal sætte filt op på gipsplader på mit loft. Gør det nogen forskel, om jeg sætter banerne op på langs eller på tværs af rummet ? Jeg foretrækker det sidste, men banerne vil så sidde på tværs af lyskilden - vinduerne. Per Christensen, Kbh15/03-2011
Svar

Nej, hvis ellers det er skåret pænt sammen, vil du alligevel ikke kunne se det.

www.koludabyg.dk
Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland15/03-2011

Svar

Hej Per.

Nej som Kolundabyg siger, så er det fuldstændig lige meget, hvis bare du laver pæne "usynlige" samlinger.
Der er ikke nogen retningsbestemt mønster i filt, så det kan ikke ses. Men det kan ikke anbefales, at skifte retning midt på en væg.

Hvis du vil lave samlinger og vægge, der er en dronning Magrethe værdig, så vil jeg anbefale dig at slibe samlingerne let over med en slibeklods, inden du maler filten med en mat filtfylder, og når den er tør, typisk dagen efter, sliber du alle vægge let over med slibeklodsen, for at fjerne små klatter i malingen, og små samlinger der evt. buler lidt op.
Så får du de pæneste vægge overhovedet.

Jeg håber du kan bruge det!

Go arbejdslyst ;-D

Venlig hilsen

Malermester
Michael Haahr
www.maler-maling.dk

Få Råd & Vejledning om opsætning af filt på www.maler-maling.dk med billedforklaring!
Malermester Michael Haahr, Brande Midtjylland15/03-2011

Svar

Mange tak for rigtig gode svar. Der er gips på lofter og skråvægge. Ikke på de lodrette skunkvægge. Der hvor gipspladerne på skråvæggene møder de gipsløse skunkvægge - bruger man dér fugemasse eller spartelmasse ? Per Christensen, Kbh16/03-2011

Svar

Hej igen Per.

I samlingen mellem gipspladerne og den lille skunkvæg, skal du bruge acrylfugemasse. Acrylfugemasse kan give sig i revnen, så det ikke revner.

Spartelmasse vil bare revne, og i værste tilfælde, falde ud.

Venlig hilsen

Michael Haahr
www.maler-maling.dkMalermester Michael Haahr, Brande Midtjylland17/03-2011

Luftlommer

Spørgsmål

Hej

Jeg har hist og her luftlommer bag mit tapet. Det er ikke pga. fugt mv, men med al sandsynlighed pga. manglende vedhæftning pga. for lidt klister.

Har hørt man kan bruge lim i en kanyle som sprøjtes ind i luftlommen. Men hvordan er den nærmere fremgangsmåde? Hvor meget lim? Hvilken lim? Karl, Odense07/03-2011
Svar

Tapetklister er godt til .... tapeter.Tage Peter, Klisterkanalen08/03-2011

Svar

Eller tapetlim, åbenbart. Men hvad er proceduren? karl, 08/03-2011

Svar

Dine luftlommer kan formodentlig skyldes flere forhold.

• Hvis det skyldes manglende lim/tapetklister, kan du ”kompensere” dette ved at komme lim/klister ind under tapeten.

• Det kan også skyldes manglende ”trækning” efter du har limet tapetet har du sat det for hurtigt op. Tapet skal som udgangspunkt trække i ca. 5 -10 minutter. Jo tykkere jo længer og omvendt. Manglende trækning er ofte skyld i buler. Dette kan måske afhjælpes ved at dumpe det med en fugtigt svamp og herefter lade det trække/stramme sig selv til.

• Men det kommer selvfølgelig an på hvor voldsomme disse buler er. Ellers må du hele øvelsen om igen.

• Husk og læse den vejledning der er vedlagt tapetet, herunder hvor langt tid skal tapetet trække, tryk numre ens, mønster i tapetet .

• Er der tale om tapet hvor klisten/limet skal påføres direkte på bagsiden eller er det væggen der i stedet skal påføres lim/klister, og tapeten derefter sættes op. Gælder samme krav til trækning.

• Sørg for at rum temperatur ikke er for høje max. omkring 18 grader, sørg for let udluftning men ikke gennemtræk. Langsom tørring er at foretrække frem for hurtig tørring.

Venlig hilsen,
og god arbejdslyst

Ib Abildgaard
Råd & Mal

Hvad siger kunderne raad-mal.dk

Råd & mal tilbyder tapetopsætning raad-mal.dk

Malerfirmaet med de gode priser raad-mal.dk

Malerfirmaet også for erhverv raad-mal.dk

I den kommende tid vil vi også udvide vores rådgivning til ”gør det selv folk”
raad-mal.dk

Malerfirmaet der også giver gratis og uforpligtende tilbud raad-mal.dk

Selv kommunerne har nu fundet os raad-mal.dk

Og går det helt galt Karl fra Odense, ??? er der også denne mulighed raad-mal.dk

Ib Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose09/03-2011

Svar

Hej karl.

Ja du kan bruge vævlim, som kan købes i 1liters bøtter og så tager du en kanyle, som du kan købe i jem&fix eller flygger.

Du suger limen op i sprøjten og stikker den skråt ind i tapeten, og trykker en lille smule lim ind under bulen, glatter ud evt. med en tør klud.

Håber du får bugt med bulerne :-)

Venlig hilsen

Malermester
Michael Haahr
www.maler-maling.dk
Billig maling og træbeskyttelse på nettet med gratis dag til dag levering, ved køb over 999kr.
www.maler-
Få råd om malerarbejdet her: maling.dk/491/raad_vejledningMalermester Michael Haahr, Brande Midtjylland14/03-2011

Afdampning af savsmuldstapet på gipsplader ?

Spørgsmål

Jeg har en del savsmuldstapet, som skal fjernes inden udspartling af vægge og opsætning af filt. Tapetet sidder godt fast. Skillevæggene er af gips, som formentlig ikke har godt af damp. Hvad gør jeg bedst her, uden at ødelægge paplaget på gipsen. Per Christensen, Kbh.07/03-2011
Svar


Lad endelig være med at dampe yderligere på gipsplader. Du vil ødelægge de i forvejen opsatte gipsplader.

1) Hvis der er løssiddende Rutex/savmuldstapet, skære du dette fri, lader resten sidde, og fuldspartel 2 - 3 gange med sandspartel (medium).

2) Ellers køber du nogle nye gipsplader og sætter dem op istedet.

God arbejdslyst

Farve og malerfirmaet

Råd & Mal
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dkIb Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose07/03-2011

Svar

Hej.

Jeg vil lige tilføje til det Ib fra raad-mal.dk skriver:

Når du har skåret det løse tapet væk, og fuldspartlet væggene, vil der højest sansynligt komme nogle buler i tapeten, hvor der ikke var lim/tapetklister nok på, ved opsætning. Disse buler kan du nemt skære væk, når spartelmassen er tørt, typisk dagen efter. Du tager en hobbykniv og skærer tæt, omkring bulen. derefter stikker du kniven ind under bulen, og vipper den ud fra væggen, og du kan få fat i den og trække den af. Så spartler du alle de huller der måtte komme, med polyfilla, som tørrer på ca. en time. Derefter letsliber du væggen med sandpapir, og fuldspartler hele væggen igen. Nu skulle det så være minimalt, hvor mange buler der vil komme, men ellers er det bare samme arbejdsgang igen.
Det er en meget nemmere måde, at gøre det på, end at skulle tage alt det gamle tapet ned.

Husk at grunde væggen med microdispers, inden næste behandling, altså lim og filt. Så holder det meget bedre, og du sikre at limen ikke tørrer ind for dig, under opsætningen.

God arbejdslyst :-)

Venlig hilsen

Malermester
Michael haahr
Billig maling købes her: www.maler-maling.dk
Billig sandspartel købes her: www.maler-maling.dk
Billig Microdispers finder du her: www.maler-maling.dk
Billig filt kan du købe her: www.maler-maling.dk
Michael Haahr, Brande14/03-2011

Svar

Hej Michael fra www.maler-maling.dk

Hvor er det rart og ”se din røst” herinde igen. Jeg er meget enig med dig i din rådgivning, og i særdeleshed mener jeg at mange kan lære af tapet/sandspartel problematikken.

Ja når ”vi” er to om at forklare, får vi forhåbentlig også bedre vendt alle spørgsmål med mere.

Så lad os håbe at spørgerne oplever det samme (godt synergi effekt). Ellers ved jeg også at alle er meget velkommen til at ringe til dig på tlf. 3138 3200, eller til mig på tlf. 29 26 36 96 For at få værdifulde malertips. Vi elsker jo begge at øse af vores erfaringer, ellers var vi jo hellere ikke ”herinde”.

Venlig hilsen,
og held og lykke med den kommende malersæson

Ib Abildgaard
Råd & Mal
www.raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, Dalmose14/03-2011

Svar

Et lille pip fra en ikke-prof.

Jeg har flere gange uden at beskadige papiret på gipspladen fjernet gammelt tapet ved at duppe et stykke ad gangen (ca. 70x70 cm) med en svamp med varmt vand. Få minutter efter kunne jeg løsne tapetet med en spartel og trække det af.
Har også fjernet vinyltapet på denne måde dog efter at have trukket vinyllaget af først.Natravnen Hanne, Rønnede23/03-2011

Svar

Man kan sagtens fjerne tapet fra gipsplader, men damperen er nok lidt for hård ved gipspladerne, man skal bruge ganske almindeligt vand med en smule opvaskemiddel i, det ruller man på tapetet efter at have kørt det over med en pigrulle der perforerer overfladen på tapetet så vandet kan komme igennem laget og opløse klisteren.

man holder væggen våd en time eller måske to og så skulle det med lidt held være til at skrabe ned.

løsningen med at spartle savsmuldstapet over bryder jeg mig ikke om, idet det er et større spartelarbejde og kræver en fagmands vurdering om det sidder godt nok til videre behandling.

Generelt bør man kun undtagelsesvis fuldspartle tapeter og andet organisk vægbeklædning, det ender som regel ud i noget værre hø med buler der bare bliver flere af, så ned med skidtet.Thomas, Jyderup31/03-2011

Glansgrad af maling til træværk i gammel lejlighed

Spørgsmål

Jeg siger tak for de brugbare svar til mit tidligere spørgsmål vedr. glansgrad af lak til et trægulv.

Nu er jeg så kommet i tvivl om hvilken glansgrad, der vil være passende til træværket (ca. 180mm højt fodpanel, døre, gerichter/indfatninger og lysninger ved vinduer). Der er tale om en gammel lejlighed med flot stukloft, velholdte fyldningsdøre og gerichter med pæne profiler.

I øjeblikket er al træværk malet med en ren hvid maling glans 50. Jeg har dog læst, at en glansfuld maling (glans 70-80) kan fremhæve den gamle stil, men på den anden side er jeg nervøs for, at det bliver et "glanshelvede" - specielt i vinduernes lysninger. Vinduerne er industrimalede med noget, der ligner glans 20 - 30 (max), så de vil nok komme til at stå i kontrast til det øvrige træværk, ligesom radiatorerne også vil gøre det. Vægge og loft er malet med glans 5.

Hvad er I professionelle maleres erfaringer med så høj en glansgrad til træværk i en gammel lejlighed? Jeg er lidt opsat på at få fremhævet de pæne gamle former, men er også lidt nervøs for, om det er noget jeg bør holde nallerne fra.ML, Kbh Ø03/03-2011
Svar

"glanshelvede" : Er det ikke lige at stramme den?
Det er korrekt at tidligere tiders oliemaling ofte var temmelig høj glans, som du siger 70-80.
Og det vil blive flot hvis du maler de dele du omtaler i tilsvarende glans. Og at du osse bør male vinduerne i samme glans, i hvertfald indvendigt.
Radiatorene er jo ikke særligt synlige og belyste hvis de står under vinduerne.Klavs Olesen, Hellerup03/03-2011

Svar

Min maling leverandør www.jotun.dk har for nylig produceret en træværksmaling i glans 15. Personligt synes jeg den er meget fin, i særdeleshed til træværk, der i forvejen ikke er for kønt (ujævnt, uspartlet m.m.).
Men selv om træværket er glat og fint, synes jeg det giver en god smuk overflade, og ønsker man det fortsat ”rustikt” ? minder jeg om at det ikke er spørgsmål om alene, at det kun er højglans (glans 90), der giver dette. Men også lavere glansgrader.
Hvem husker ikke også kalk (glansgrader på 2 og derunder). Og hvad med en skorstenspejs er den smukkest i højglans eller i lavere glans ???
Venlig hilsen,
og god arbejdslyst
Ib Abildgaard
Råd & Mal
Malerfirmaet med de gode priser raad-mal.dk
Malerfirmaet også for erhverv raad-mal.dk
I den kommende tid vil vi også udvide vore rådgivning til ”gør det selv folk” raad-mal.dk
Malerfirmaet der også giver gratis og uforpligtende tilbud raad-mal.dk
Selv kommunerne har nu fundet os raad-mal.dk
Og går det helt galt ML,??? er der også denne mulighed: raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, Dalmose04/03-2011

Maling af sæbebehandlet egetræsbord

Spørgsmål

Hej - jeg har et sæbebehandlet egetræsbord, som jeg ønsker at male. Hvordan gør jeg det bedst? Sæben skal vel fjernes på en eller anden måde? Mvh SanneSanne, herning15/02-2011
Svar

vaskes af med grundrens og evt salmijaksperitus. (Amonjakvand)Frank Jensen, Thornved15/02-2011

Svar

Ja det er vigtigt og afvaske. Herefter neutraliserer sæberester med lunken/varmt vand uden tilsætning af noget. Derefter slibning med sandpapir.
Herefter skal der mellemmales. Når det er egetræ der er tale om kan der være syre rester i træet som først skal forsegles, kan gøres både med en vandig forsegler og en terpentin holdig forsegler. Om nødvendigt give 2 gange og for hver gang vente med ny behandling efter 24 timer.
Konstaterer herefter om der fortsat er udtræk (viser sig som gullige/brune pletter/skjolder.
Herefter kan der slutmales med en færdigmaling beregnet til træ. F.eks. Acrylemalje glans 40 -50. Men fås i flere forskellige glansgrader.

Hvad siger kunderne ? www.raad-mal.dk
Se hvor rimelige priser: www.raad-mal.dk
Vi maler også for erhvervslivet, f.eks. kontorer, butikker m.m. www.raad-mal.dk

Ib Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose15/02-2011

Næste side »« Forrige side