Lad endelig være med at dampe yderligere på gipsplader. Du vil ødelægge de i forvejen opsatte gipsplader.
1) Hvis der er løssiddende Rutex/savmuldstapet, skære du dette fri, lader resten sidde, og fuldspartel 2 - 3 gange med sandspartel (medium).
2) Ellers køber du nogle nye gipsplader og sætter dem op istedet.
God arbejdslyst
Farve og malerfirmaet
Råd & Mal
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dkIb Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose07/03-2011
Hej.
Jeg vil lige tilføje til det Ib fra raad-mal.dk skriver:
Når du har skåret det løse tapet væk, og fuldspartlet væggene, vil der højest sansynligt komme nogle buler i tapeten, hvor der ikke var lim/tapetklister nok på, ved opsætning. Disse buler kan du nemt skære væk, når spartelmassen er tørt, typisk dagen efter. Du tager en hobbykniv og skærer tæt, omkring bulen. derefter stikker du kniven ind under bulen, og vipper den ud fra væggen, og du kan få fat i den og trække den af. Så spartler du alle de huller der måtte komme, med polyfilla, som tørrer på ca. en time. Derefter letsliber du væggen med sandpapir, og fuldspartler hele væggen igen. Nu skulle det så være minimalt, hvor mange buler der vil komme, men ellers er det bare samme arbejdsgang igen.
Det er en meget nemmere måde, at gøre det på, end at skulle tage alt det gamle tapet ned.
Husk at grunde væggen med microdispers, inden næste behandling, altså lim og filt. Så holder det meget bedre, og du sikre at limen ikke tørrer ind for dig, under opsætningen.
God arbejdslyst :-)
Venlig hilsen
Malermester
Michael haahr
Billig maling købes her: www.maler-maling.dk
Billig sandspartel købes her: www.maler-maling.dk
Billig Microdispers finder du her: www.maler-maling.dk
Billig filt kan du købe her: www.maler-maling.dk
Michael Haahr, Brande14/03-2011
Hej Michael fra www.maler-maling.dk
Hvor er det rart og ”se din røst” herinde igen. Jeg er meget enig med dig i din rådgivning, og i særdeleshed mener jeg at mange kan lære af tapet/sandspartel problematikken.
Ja når ”vi” er to om at forklare, får vi forhåbentlig også bedre vendt alle spørgsmål med mere.
Så lad os håbe at spørgerne oplever det samme (godt synergi effekt). Ellers ved jeg også at alle er meget velkommen til at ringe til dig på tlf. 3138 3200, eller til mig på tlf. 29 26 36 96 For at få værdifulde malertips. Vi elsker jo begge at øse af vores erfaringer, ellers var vi jo hellere ikke ”herinde”.
Venlig hilsen,
og held og lykke med den kommende malersæson
Ib Abildgaard
Råd & Mal
www.raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, Dalmose14/03-2011
Et lille pip fra en ikke-prof.
Jeg har flere gange uden at beskadige papiret på gipspladen fjernet gammelt tapet ved at duppe et stykke ad gangen (ca. 70x70 cm) med en svamp med varmt vand. Få minutter efter kunne jeg løsne tapetet med en spartel og trække det af.
Har også fjernet vinyltapet på denne måde dog efter at have trukket vinyllaget af først.Natravnen Hanne, Rønnede23/03-2011
Man kan sagtens fjerne tapet fra gipsplader, men damperen er nok lidt for hård ved gipspladerne, man skal bruge ganske almindeligt vand med en smule opvaskemiddel i, det ruller man på tapetet efter at have kørt det over med en pigrulle der perforerer overfladen på tapetet så vandet kan komme igennem laget og opløse klisteren.
man holder væggen våd en time eller måske to og så skulle det med lidt held være til at skrabe ned.
løsningen med at spartle savsmuldstapet over bryder jeg mig ikke om, idet det er et større spartelarbejde og kræver en fagmands vurdering om det sidder godt nok til videre behandling.
Generelt bør man kun undtagelsesvis fuldspartle tapeter og andet organisk vægbeklædning, det ender som regel ud i noget værre hø med buler der bare bliver flere af, så ned med skidtet.Thomas, Jyderup31/03-2011
"glanshelvede" : Er det ikke lige at stramme den?
Det er korrekt at tidligere tiders oliemaling ofte var temmelig høj glans, som du siger 70-80.
Og det vil blive flot hvis du maler de dele du omtaler i tilsvarende glans. Og at du osse bør male vinduerne i samme glans, i hvertfald indvendigt.
Radiatorene er jo ikke særligt synlige og belyste hvis de står under vinduerne.Klavs Olesen, Hellerup03/03-2011
Min maling leverandør www.jotun.dk har for nylig produceret en træværksmaling i glans 15. Personligt synes jeg den er meget fin, i særdeleshed til træværk, der i forvejen ikke er for kønt (ujævnt, uspartlet m.m.).
Men selv om træværket er glat og fint, synes jeg det giver en god smuk overflade, og ønsker man det fortsat ”rustikt” ? minder jeg om at det ikke er spørgsmål om alene, at det kun er højglans (glans 90), der giver dette. Men også lavere glansgrader.
Hvem husker ikke også kalk (glansgrader på 2 og derunder). Og hvad med en skorstenspejs er den smukkest i højglans eller i lavere glans ???
Venlig hilsen,
og god arbejdslyst
Ib Abildgaard
Råd & Mal
Malerfirmaet med de gode priser raad-mal.dk
Malerfirmaet også for erhverv raad-mal.dk
I den kommende tid vil vi også udvide vore rådgivning til ”gør det selv folk” raad-mal.dk
Malerfirmaet der også giver gratis og uforpligtende tilbud raad-mal.dk
Selv kommunerne har nu fundet os raad-mal.dk
Og går det helt galt ML,??? er der også denne mulighed: raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, Dalmose04/03-2011
vaskes af med grundrens og evt salmijaksperitus. (Amonjakvand)Frank Jensen, Thornved15/02-2011
Ja det er vigtigt og afvaske. Herefter neutraliserer sæberester med lunken/varmt vand uden tilsætning af noget. Derefter slibning med sandpapir.
Herefter skal der mellemmales. Når det er egetræ der er tale om kan der være syre rester i træet som først skal forsegles, kan gøres både med en vandig forsegler og en terpentin holdig forsegler. Om nødvendigt give 2 gange og for hver gang vente med ny behandling efter 24 timer.
Konstaterer herefter om der fortsat er udtræk (viser sig som gullige/brune pletter/skjolder.
Herefter kan der slutmales med en færdigmaling beregnet til træ. F.eks. Acrylemalje glans 40 -50. Men fås i flere forskellige glansgrader.
Hvad siger kunderne ? www.raad-mal.dk
Se hvor rimelige priser: www.raad-mal.dk
Vi maler også for erhvervslivet, f.eks. kontorer, butikker m.m. www.raad-mal.dk
Ib Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose15/02-2011
Smag og behag som du selv er inde på.
Men jeg mener helt klart at glansfuldt lak er uegnet til fyrgulve.
Fordi de ganske bløde faktisk.
Der kommer mange mærker, herunder trædemærker, i et sådant gulv. Og ridser osv.
Endvidere arbejder fyrgulve temmelig meget osse selv om der applikeres en lak.
Enten mat lak hvor mærkerne ikke ses så nemt.
Eller sæbebehandling. Som godtnok ikke er så holdbar.Jørgen Worm, Søby08/02-2011
Meget enig med Jørgen.
Husk også at såvel lak som sæbe kan fås "naturel"/natur". Men også i særlige hvidpigmenterede varianter. Og det kan iøvrigt også olie eks. det som også kaldes hvidolie:
Venlig hilsen
Ib Abildgaard
Råd & Mal
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, 4261 Dalmose08/02-2011
Det er en dødssynd, at "svaske" et massivt fyrretræsgulv til med lak.
Fyrretræsgulve skal olie-/sæbebehandles og poleres maskinelt, inden ibrugtagning! Korrekt vedligeholdt har fyrretræ den egenskab, at det
bli´r mere og mere hårdt i strukturen.
nn, nn08/02-2011
Jeg takker for svarene. Min umiddelbare vurdering er nok, at jeg vælger en hvidpigmenteret UV grundlak og så en ultramat lak. Flüggers grundlak skulle ifølge databladet forhindre limbinding af den efterfølgende lak, så plankerne vil helt sikkert kunne arbejde en del.
Mht. at "svaske" et fyrretræsgulv til med lak, så er jeg sådan set enig, men jeg har tidligere brændt fingrene ved at behandle med sæbe. Gulvet fik simpelthen en vandskade i mit forsøg på at mætte træet tilstrækkeligt, så nu knirker det helt vildt og skal gulvet lægges om...ML, Kbh Ø09/02-2011
Hvad mom "svaske2 er foren en.
Men du må jo osse have lært noget af den vandskade.
Vask et par gange i starten med sæbevand. Så meget at gulvet bliver vådt. Tør overskydende vand op. Og samme tur næste dag. Og om en uges tid.
Resten af tiden hedder det støvsugning.
Kun hvis gulvet bliver virkelig snavset skal det igen vaskes.
Oma har brugt sæbebehandlede fyrgulve i århundrede, hvidskurede du.
Hvis du bare husker på at det ikke er en tømmerflåde du er igang med at søsætte skal det nok gå godt.Jørgen Worm, Søby10/02-2011
kan anbefale lud/sæbe. ludbehandlingen gør at du bevarer den lyse farve. sæben skal mætte træet. lav en tyk grød af sæbespåner. varm det op til lige før kogepunktet. skal ikke koge. smør det på i træets længderetning. skal ikke tørres op men udjævnes. når sæbeopløsningen bliver kold bliver den hård som stearin. vedligeholdes herefter med vand og sæbespåner. skulle der opstå ridser og mærker, rejser træet sig igen når det bliver vasket. det vil det ikke gøre hvis du bruger olie el. lak.lisbeth spanggaard, morsø maling, 7950 erslev15/02-2011
Skulle du så alligevel få trykmærker (f.eks. stillethæle), ridser m.m.
Kan du forsøge at "rejse" træet - det beskadigede område.
Brug en varm fugtig klud tilsat ovenpå et varmt damp strygejern.
Hvad siger kunderne ? www.raad-mal.dk
Se hvor rimelige priser: www.raad-mal.dk
Vi maler også for erhvervslivet, f.eks. kontorer, butikker m.m. www.raad-mal.dk
Ib Abildgard, RÅD & MAL, Dalmose15/02-2011
Hvorfor har I ikke grundet overfladen. Først. Med grunder?
Peter lassen, Vojens04/02-2011
Ja, en grunder ville nok have stoppet det meste af den farve der trænger igennem.
Men jeg syntes det er et større spørgsmål hvordan i kunne finde på at bruge plastmaling på træværk ???
Der er ikke noget der er mere skadeligt for jeres træværk.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland04/02-2011
Hej T. Østergaard.
Nu er det et stykke tid siden du spurgte, kan jeg se. Men jeg vil alligevel svare dig, hvis nu andre står i samme situation som dig.
Jeg kan næsten gætte mig til, at du har malet med en helt hvid maling, ovenpå den røde?
Helt hvid maling dækker meget ringe, da det er farvepigmenterne i en maling, som giver den dækkende effekt. Hertil skal siges, at rød, nok er den sværeste farve at dække, med hvid.
Du skal grunde det røde med en mellemmaling som er tonet i grå eks. S2000-N.
Så har den røde farve, sværere ved, at skinne igennem til den hvide lak.
I kan sagtens bruge en vandig "plastik" (acryl) maling/lak ovenpå den røde. Det er faktisk det bedste at bruge, da den er lidt flexibel, og kan give sig lidt, i modsætning til en oliemaling, som bare "skaller af".
Brug evt. en hvid lak som er brækket bare en anelse. Eks. S0500-N. Den vil dække noget bedre, end helt hvid.
Mvh
Michael Haahr
www.maler-maling.dkMichael Haahr, Malermester i Midtjylland, Brande21/02-2011