Maling Guiden - Byggeri.dk - Alt om maling

Byggeri.dkMaling Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Tapet på plastic

Spørgsmål

Jeg har fået den ide at beklæde mine Ikea Trones skoskabe med tapet på forsiden. Men kan det i det hele taget lade sig gøre? Og hvordan med kanterne? Skoskabene er af propenplast.

Connie Holm Wind, Ringkøbing02/10-2010
Svar

Køb noget hobbylim på spraydåse og lim tapetet fast.S.nif, Pose03/10-2010

maling af oliebehandlet fyrretræ

Spørgsmål

hejsa
jeg har et vitrine skab i fyrretræ.
som jeg har købt det er det oliebehandlet..
jeg ønsker nu at male det hvidt, men er i tvivl om hvordan jeg gør dette så det bliver holdbart og malingen ikke ender med at skalle af..
på forhånd tak :)astrid, næstved01/10-2010

Maling af filt

Spørgsmål

Hvorledes skal overfladen på min filtvæg se ud efter den er malet, helt glat eller en svag struktur overflade.
Frank Hansen, Sønderborg26/09-2010
Svar

Det sidste svag struktur overflade( Let appelsinskals lignede. Det er rullen der laver strukturen).

www.raad-mal.dk

www.raad-mal.dk

Ib Abildgaard, RÅD & MAL, 4261 Dalmose26/09-2010

Mellemslibning ved maling

Spørgsmål

Er det nødvendigt at mellemslibe, når man maler indendørs træværk? Jeg vil malebehandle med een gang mellemmaling og to gange slutmaling, men er i tvivl om det er nødvendigt at mellemslibe, hvis jeg overmaler så snart malingen er genbehandlingstør og altså før malingen er gennemhærdet.

Forskellige arbejdsanvisninger giver mig lidt forskellige svar på dette spørgsmål. Hvad er jeres erfaring?ML, Kbh Ø22/09-2010
Svar

Du kunne jo osse lade være med at slibe overhovedet!
Det handler ikke om mellemslibning eller ej!
Det handler om hvilket slutresultat du vil opnå.
Må overfladen gerne føles som groft sandpapir, fint sandpapir eller barnenumse?
Når du sliber imellem hver påstrrygning finder du osse nemmere evt, fejl, løbere, helligdage, støvkorn og hvad det altsammen kaldes.Birger Rasmussen, I Tågen22/09-2010

Svar

Får jeg en ordentlig vedhæftning, hvis jeg lader være med at mellemslibe?ML, Kbh Ø23/09-2010

Svar


Udover det som allerede er nævnt er mellemslibning også vigtig for netop vedhæftningen. Det vigtigste ved alt malerarbejde.

Derfor har en god maler også et stykke sandpapir i baglommen.

www.raad-mal.dk

www.raad-mal.dk




Ib Abildgaard, RÅD & MAL, 4261 Dalmose25/09-2010

Svar

Tak for svarende. Jeg vælger at mellemslibe for at få det gjort ordentligt.ML, Kbh25/09-2010

Maling af gamle vinduer indvendigt

Spørgsmål

Jeg skal male mine gamle dannebrogsvindurer indvendigt. Kittet mellem glasset og rammen er flere steder faldet ud, især på den nederste del af rammen. Tidligere brugte man kit til at fylde ud med her, hvad bruger man i dag ? Per Christensen, København18/09-2010
Svar

Man bruger da stadig linolie kit til opgaven.

Kan både fåes som falskit i tube, eller i mindre bøtter.

www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland18/09-2010

Næste side »« Forrige side