Ja da, er der ingen problemer i, det skal bare vaskes ned og matslibes inden den overmales.
Hvilken maling du skal bruge kan din lokale malerforhandler sikkert hjælpe dig med, skal være en nogenlunde slidstærk maling med lidt højere glans, så det nemt kan holdes rent.
www.tmrk.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland22/08-2010
Hej Sanne !
Har et møbel af træ først fået bejdse, i dit tilfælde en skænk, er det svært at male over uden bejdsen "skinner" igennem. Eller måske rettere slår igennem - trækker gulligt. Hvor voldsomt dette kan være afhænger af flere forhold, men bl.a. hvor mørkt bejdsen er i forvejen. Jo mørkere jo større chance for gennemslag.
Men forsegler du bejdsen med en grundmaling (spærregunder - kvikstop, den har flere navne afhængig af leverandør)beregnet til at spærre for gennemslag af feks nikotin eller sod, så kan du også forsegle bejdsen. Du kan få den spærrende grundmaling både på vandbasis, som på terpentin basis. Men husk og få specielt egnet til træ, og altså ikke et produkt beregner til lofter og vægge.
Det er vigtigt at du starter med den spærrende maling først og om nødvendigt flere gange. Husk tørretider ved hver gang du maler - oftest mellem 16-24 timer før det har den fulde effekt.
Husk også at du i dine produkt valg vælger det samme. Altså f.eks. vælger du materialer på vandbasis, så bruger du på "vand" fra start til slut.
Og det samme med terpentin (fra start til slut det samme).
Husk uanset hvad du vælger sliber du hvergang forinden næste gang maling. Første gang med sandpapir f.eks. korn 80 og efterfølgende fra korn 100-150.
God arbejdslyst.
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
www.raad-mal.dk
Ib Abildgaard, RÅD & MAL, 4261 Dalmose22/08-2010
Pudser med fint sandpapir og polerer efterfølgende.Jørjen D, Jyderup20/08-2010
Ja ja, du kan faktisk male med rent vand ovenpå oliemaling det sker der ikke noget ved ;-). Det hænger så ikke så godt ved, men det skader ikke noget.
Vandbaseret træmaling kan godt hæfte på oliebaseret træmaling, sålænge det er en dækkende type. Hvis det er træbeskyytelsesmaling duer det ikke og har ingen virkning.Manniken, Vandland15/08-2010
Det kan du ikke fjerne uden at ødelægge fliserne.
Men er det kun en enkelt flise kan du måske bruge kemisk malingsfjerner.
Som er stærke sagerjens S, odense02/08-2010
Det er meget svært at fjerne maling fra fliser.
Det eneste jeg lige kan komme i tanke om er brun sæbe.
Men det skal pensles på, afdækkes med "WitaWrapp-folie" og sidde en uges tid eller 2.
Lav en test først.Jens S, Odense02/08-2010
Det er meget svært at fjerne maling fra fliser.
Det eneste jeg lige kan komme i tanke om er brun sæbe.
Men det skal pensles på, afdækkes med "WitaWrapp-folie" og sidde en uges tid eller 2.
Lav en test først.Jens S, Odense02/08-2010
Hvis det ikke er hele fladen, dvs. kun enkelte sprøjt eller klatter, så er det ikke sikkert, at det er nødvendigt med al den kemi.
Brug en træpind med en skarp kant.
Malingen skrabes/skubbes afHenrik, nn, nn06/08-2010
De PVC-tætningslister der sidder på ældre vinduer blødgøres en smule af vandbaseret akrylmaling.
Problemet kan løses ved ved at drysse/pensle talkum på PVC-listerne.
Dog er løsningen måske ikke vedvarende, dvs. der måske skal drysses igen næste år.
Jeg har ladet mig fortælle at problemet osse kan løses ved at lakere falsen med en ikke-vandbaseret lak eller maling.
Har ikke afprøvet metoden.Frank Jensen, Lystrup01/08-2010