Savsmuldstapet er ikke så svært at tage af. Overfladen rykkes af og man sprayer med en sprayflaske med vand og giver det tid til at løsne sig. Det skal sprayes flere gange. I ro og mag gøres 6-7 m2 våde. Så sprayer du samme stykke igen. Går til næste 6-7 m2 og sprayer. tilbage for at skrabe af med en spartel eller mere vand på. Det kan som regel rives ned i store flager.
For at give dit mønstrede tapet sin fulde ret er det bedst på glat væg.gn, Fjerritslev27/07-2008
Hej Kira, mit bud er at malet savsmuldstapet ikke er den letteste tapet at fjerne, jeg vil foreslå at du lejer eller køber en tapetopriver, og perforerer overfladen, og herefter kan man anvende tapetafdampere som er et vigtigt og godt hjælpemiddel til at opløse tapetklistren som fastholder savsmuldstapeten. Hvis man ikke kan holde ud at arbejde med en tapetafdamper, (finsk dampbad), så kan man købe et tapetopløser middel som forhandles hos alle farvehandlere, tapetopløseren påføres med en svamp ell. en pensel, behandel 4 - 5 kvmtr. ad gangen og skrab det af med en stiv stålspartel. Dette er en prof. måde at fjerne malet savsmuldstapet på.
peter bjørn jensen farvehandler,, 2600 Glostrup30/07-2008
Der er nok ikke den store forskel på selve opbygningen, hvis vi taler om alkydprodukterne.
Forskellen kan ligge i, blandt andet, hvor stort tørstofindholdet er, og hvilke giftstoffer de indeholder.
Jamen, mineralsk terpentin lugter og er på ingen måde "bolchevand", så ja, det lugter ikke godt. Men det er uanset om der står Cuprinol, Pinotex, Gori eller noget andet på.
Det meste terpentin vil være dunstet af fra træet i løbet af 4 til 8 timer, men alt efter træets kvalitet - hvor meget det suger - og hvor stor lagtykkelse du har påført, vil du sikkert kunne lugte terpentin i en uge efter. Måske også mere.
Bindemidlet, alkydolien, lugter også, men slet ikke i samme grad som terpentinen.
Om det er godt?
Det kommer an på hvad du vil, træets kondition og konstruktion.
Typisk får du, hvad du betaler for.
Hvorfor er ikke bruge et vandfortyndbart, oliebaseret produkt? Så slipper du for stanken af terpentin./ Frank Larsen, København25/07-2008
Fermacell - fibergipsplader- er vel i sig en "pæn" flade? Eller hvad mener du med en pæn væg?
Og hvilke rum?
Samlinger skal spartles og ilægges maleremse/papirstimmel, efterspartles og slibes.
Er det nødvendigt at fuldspartles, gøres dette. Efterslibning foretages.
Efterfølgende grundes med en mikrodisper.
Filt opsættes, grundes og der males.
Det undre mig, at du ikke har fået en opsætnings- og behandlingsvejledning med!?!?!/ Frank Larsen, København22/07-2008
Næ, det kan du ikke.
Sæben kan simpelthen ikke vaskes godt nok ud til, at du kan få en maling til at hæfte.JH, København21/07-2008
skraber ud med en spartel og starter forfra på stedernegunna quistbo, karlslunde20/07-2008
I forbindelse med armering af samlinger på gibsplader, skal man rigtig nog bruge papirstrimmeler. Men man skal også bruge en spartelmasse, der netop er beregnet til dette formål - altså gibsspartelmasse.
Så skal man sørge for at presse papirstrimmelerne godt ned i spartelmassen, og glatte meget omhyggelig efter med spartlen, så der ikke dannes luft, og papirstrimmelerne godt fastgjort i spartelmassen og hermed klæber fast i forbindelse med tørringen.
Du skal også huske at vende papirstrimmelerne rigtig, altså rette side opad og den rigtige sidde ind mod pladerne. Du kan normalt se det ved en perforening på midten af papirstrimmelerne.
De nu i forvejen ikke korrekte opsatte, må du nu skære fri med en stanleykniv. Og udføre de nye reperationer efter ovenstående beskrivelse.
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, 4180 Sorø20/07-2008
For at undgå, at papirremsen slipper (danner luftlommer), så fugt remsen en smule med vand. Så klæber remsen med sikkerhed fast til spartelmassen! Dette var et meget simpelt råd.Zorro, Mexico22/07-2008