Det kommer an på hvor struktureret det er. Som udgangspunkt kan du ikke, jeg har selv, med godt resultat, spartlet med multispartel. Jeg skulle kun spartle 1 gang og slibe det bagefter. Jeg købte det i XL byg i Måløv og de fortalte mig at det var et helt nyt produkt.Michael, Ballerup15/01-2008
Hvad har at gå med kniv og bleghed med maling at gøre?V&M, Købing16/01-2008
Hej Henrik
Kunne man tænke sig at den morsomme V&M mente at du måske kunne fortælle hvilken type og fabrikat maling der er tale om, eller du læste hvad der mon står på emballagen eller at du kunne spørge sælgeren om holdbarheden eller at 100 liter maling ikke er meget når man først går igang?
Eller at en stor mængde maling til en rigtig god pris måske er ”varm”
Altså at V&M’s svar kunne være udtryk for en positiv tilgang til dit problem, men han/hun ikke ved hvor længe din maling kan holde sig?
Pia Jensen, Odense16/01-2008
Hej Henrik.
Jeg ville gerne kende produkt navn, inden jeg gav et bud på dit spørgsmål;-)
Der kan være ret stor forskel på holdbarhed indenfor maling. Vi forhandler selv miljømærket vægmaling fra Beck & Jørgensen, hvor der ikke er puttet alle mulige stoffer i, for at det kan holde sig i flere år. Vores maling kan ca. holde i 1-2 år, hvis der ikke har været en våd/beskidt pensel i. Men vi har flere spande af andre mærker stående som er 4-5 år gamle, og de fejler ikke noget.
Maler Hilsen
Michael Haahr
www.malerbiksen.dkMichael Haahr www.malerbiksen.dk, Brande16/01-2008
Hej Michael.
Se det var et rigtigt brugbart svar, du giver!
Jeg kunne godt have skrevet en "roman" om hvilket mærke det er (faktisk er det Beck & Jørgensen med miljømærke)men jeg troede i min naivitet at det handlede mere om korrekt opbevaring, end om hvilket navn der stod på spanden...
Og til dem der tror det er "varme" varer, må jeg skuffe. Spørger du forretninger, eller internetforretninger, kan de lave en god pris til dig, hvis du køber mere end det almindelige. Det gælder ikke kun maling men stort set alle former for varer.
Tak for svaret. Henrik., Taastrup17/01-2008
Hej Allan.
Jeg ville altså vente, til det har været godt vejr i mindst 5 uger (sommer) og først behandle med grundingsolie, og derefter transperent træbeskyttelse. Du tænker sikkert; hvorfor ikke heldækkende!? Man skal altid starte med en transperent - og så vælge heldækkende til aller sidst, når træet er begyndt at blive mørkt og falmet af solen. Træet vil arbejde meget de første år, og slå revner. En heldækkende malin, vil revne med træet, og der kan lægge vand i revnerne, som trænger ind bag malingen, og sidder der og får det til at rådne, uden du kan se det. En transperent træbeskyttelse, vil kun farve træet, men også revne med træet, men her kan vandet fordampe ud, af træet igen, og ligger ikke i lommer bag malingen. Vælg heldækkende i de sidste 8-10 år af husets levetid!.
P.S. Spar ikke hundrede kroner på en træbeskyttelse fra jem&fix! Køb den evt. hos den lokale maler, så ved du det er kvalitet!
Maler Hilsen
Michael Haahr
www.malerbiksen.dk Michael Haahr www.malerbiksen.dk, Brande16/01-2008
Tak for svaret Michael.
Er det bedst at bruge vandbaseret grundingsolie? Og skal den transperente træbeskyttelse så også være vandbaseret eller er det iorden det er oliebaseret?Allan Brobak, Gentofte16/01-2008
Grund spejllågerne med en hæftegrunder først, og nu er du klar til at tapetesere.MB, fREDERICIA15/01-2008
Hej John.
Jeg vil vælge det tilbud med oliemalingen, for olietræbeskyttelse er stadig det bedste efter min mening og det holder knast gennemslag væk i længere tid.
Venlig hilsen
Michael Haahr
www.Malerbiksen.dkMichael Haahr, Brande12/01-2008
En god vandbaseret træbeskyttelse er i dag så fuld af olie så jeg vil mene at de er lige gode. Det er dog altid vigtigt med en ordentlig bundbehandling.Jeg kan se du kommer fra vildbjerg. Der har jeg tilfældigvis en farvehandel, og har både vand og terpentinbaseret træværksmaling til absolut konkurencedygtige priser. ; )Lone, Vildbjerg Farvehandel.01/02-2008