Hej Jens.
De kanter du gerne vil have, kaldes friser. og laves følgende.
Mal med hvis vægmaling de steder du kunne tænke dig friser, med 2 cm overlæg. mal det til det dækker og undgå fede pensel strøg. Det bedste ville være at rulle efter med en 15 cm babyrulle med lange hår, så du fjerne pensel strukturern (ingen fedekanter!!!!)
Find den bredde på frisen du gerne vil ha, evt. med en snor og noget tungt der kan hænge. Makere da nogle punkter du kan sætte tapen efter. Sørg for at tapen sidder godt tæt, og mal (forsegl/lukke) den øverste kant af tapen med samme maling!
Nu skulle du gerne have en ramme, hvor den farve du havde tænkt dig at male med ikke kommer ind under tapen! Mal da væggene 2 gange og fjern da tapen stille og roligt og find den vinkel der bedst for at afmontere!!!
Farvevalg og inspiration.
Råhvide lofter og Råhvide fodpaneler, så kommer den væg farve du finder bedere frem, idet den har neutral hvid som baggrund og kanter!
Tag udgangspunkt i dine møbler og malerier, hvis disse ikke skal skiftes ud!!!
Dit interiør, møbler mm. hvis det er ens så er der også nogle farver der matcher bedrer end andre!!!
Hvis du vil kan jeg sende dig nogle farvekort?
Ellers held og lykke.
Husk alt du kigger på har en farve, det kan være inspirende isig selv1! :-)
MVH. [link fjernet]
Lars Frey JørgensenLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby20/08-2007
Hej Lars.
Fandt mine farver i dag. Ellers tak. Men tak for den gode beskrivelse. Vil helst sikkert følge dine råd.Jens Hansen, Aalborg20/08-2007
Hvis det er en indvendig mur, kan flg. bruges:
Køb et antal liter hvid "skodmaling", Få fat i en halv spand rødt sand. Fået det nogenlunde tørret. Si sandet gennem et dørslag og hæld nu en halv liter maling op i en spand. Hæld en smule sand i og rør. Prøv nu på væggen om effekten er grov nok. Er den ikke det, tilsæt mere sand MEN HUSk at skrive ned hvor meget du tilsætter. Når du har blandingsforholdet i orden, ruller du malingen på. Det ER hårdt! Lad det tørre og mal efter to gange med en ekstra god maling. Færdig.jan pedersen, fredericia15/08-2007
Hej Lars.
Graffital fra B&J er utrolig populær.
Fuldspartle fladerne plane og grund derefter med micro dispers (forankrings grunder). mal 2-3 gange grafital farve 208, 209, 210. (det er godt nok matallic farver, men kan også fremstå som beton look)
Den tætteste farve kode for beton er NCS S-2000-N (efter min vurdering) og man kunne også fuldspartle væggen og der efter male med sandmaling først eller struktur maling. sandmalingen kan spartles på og give et råt look, men ikke i beton farve.
Hvad med at filse eller pudse væggen, "und nichst vider"
Prøv at se farvekort på [link fjernet], eller giv mig din adresse og jeg skal sende dig et farvekort!
MVH. [link fjernet]
Lars Frey JørgensenLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby17/08-2007
Der er pt. kun 3 egnede måder at fjerne savsmuldstapet på.
damp,
med skraber,eller tapetopløser.
hvis tapetet sidder meget løst vil det være muligt at fjerne det med skraber med skaft. evt. huller spartles ud med sandspartel. det er dog en meget langsom proces, og jeg anbefaler klart at i sætter ny gips op. Henik, Holbæk15/08-2007
Så var det måske lettere lige at fuldspartle væggen... Så har du frisk underlag til væv el. lignende.giraffen, kbh16/08-2007
Hej Ditte.
Jeg vil ikke anbefale dig at dampe på gips!
Og fuldspartle væggene når det er savsmuld, er heller ikke værd at anbefale, idet tapetten ikke kan tåle at blive våd igennem 8-9 behandlinger. Det kan netop savsmuld sjældent holde til med et godt resultat"! Hvis tapeten er malet og sidder rigtig godt fast er der ingen anden udvej end at satse på at det lykkedes med at spartle. Men det bedste ville være nyt gips som også er nævnt!
MVH. [link fjernet]
Lars Frey Jørgensen
Lars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby17/08-2007