Hej Per Jensen.
Sandblæsning, pulver blæsning mv. alt afhænig af hvor porøs murer er, og hvor meget murmalingen sidder fast!
Du kan også prøve med en højtryksrenser eller evt. hedvands afrenser!
Held & lykke!
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby25/06-2007
1. Du kan sagtens sprøjte Gori 88 og lignende typer træbeskyttelser. Men det kan KUN betale sig, rent tidsmæssigt, hvis du har adgang til et prof anlæg, hvor du ikke skal fortynde produktet.
Når du fortynder en maling eller træbeskyttelse, fortynder du ikke bare dækkeevne, men også bæreevnen.
Så istedet for at skulle påfører to til tre lag, skal du regne med det dobbelt antal påføringer, med en fortyndet variant.
2. Ja, det sviner en del/lidt, og derfor skal du enten kun sprøjte på helt vindstille dage og/eller dække meget af. Vinduerne er næsten et kapittel for sig. Med mindre du alligevel skal have glasset ud, vil jeg ikke anbefale dig det.
3. Gori, Pinotex, Beck & Jørgensen, Demidekk med flere. Kvalitet koster. Der er ingen tvivl om, at du kan finde produkter som er billigere, men er de MEGET billigere, så har jeg ikke den helt store tillid.
Hvis du stadig vælger at påføre med sprøjte, så skal terpentinholdige produkter fortyndes med Rense Benzin. Det giver en mere ensartet glans!
www.jeannedarcliving.dk Frank Larsen, København18/06-2007
Hvis du er ryger, så husk lige at rensebenzin er særdeles letantændeligt og kan ændre resultatet omend MEGET drastisk, hvis uheldet skulle være ude!!!
112 er et godt nummer at kunne kontakte, men hvor langt er de i givet fald væk???
God fornøjelse - evt. med penslen...
G. Gearløs, Billund19/06-2007
Vaks såvel lofter som vægge grundigt af med grund/malerrens.
Derefter bør du af hensyn til nikotinen give overfladerne som skal males først en forsegler/spærrende maling, som skal virke i mindst 16 timer og om nødvendigt skal du give denne spærrende maling 2 gange forinden du "slut maler" med loft/vægmaling.
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø17/06-2007
Forankringsgrunder evt. fortyndet 1:1 , også kan der males, eller sættes væv/tapet op.
Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )16/06-2007
Grund væggene plus områderne med sandspartelmasse med en Forankringsgrunder (Mikrodispers - "Blåt vand") I forholdet 1 del Mikrodispers og 1 del almindelig vand.
Altså Mikrodispers fortyndet dobbelt op med vand.
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø16/06-2007
Jep, du kan godt grunde væggen først med forankringsgrunder.
Helt slipper du ikke for små sten i spartlen, men når først den er spartlet første gang , er det problem væg, og du kommer alligevel nok til at spartle den af 3 gange, så betyder ikke noget.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )14/06-2007
Mange tak for dit svar. Hørte engang noget med at man kan blande grunderen med lidt vand, for at undgå at den skinner for meget! Det har nok ikke så stor relevans før spartling. Men hvad med når man grunder efter spartlig. Vil det så være en god ide?Michala, Søborg15/06-2007
Ja, når det er spartlet og skal grundes, så kan grunderen fortyndes med vand 1:1
Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )15/06-2007