Hej Jonna
Det er svært at give dig en pris på et annex, for hvordan skal det laves? Skal det isoleres, så det kan anvendes til overnatning hele året rundt? Skal der installeres strøm, vand og afløb? Skal det bygges sammen med det eksisterende sommerhus? o.s.v.
www.allanjuhl.dk, Fredericia05/09-2006
Hvis i selv udfører arbejdet vil jeg anslå at det koster 12-15 tusinde kr.
Uden vand og afløb men med strøm, et par stikkontakter og lampeudtag.
Vægskelet og spær laver i selv på græsplænen og rejser på stedet.
God arbejdslyst. MvhMadsen, Aalborg06/09-2006
Måske via den lokale tømmerhandel/byggemarked eller hos en stålgrosist, f.eks. Sanistål.hpox, Århus03/09-2006
Hej
Hvad består helvægselementerne af og hvor meget buler de?www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg02/09-2006
De er af gasbeton og der er op til 0,5cm nogle steder.
Det er lige som om et element står 0,5cm længere ude end den ved siden afPer, Randers27/09-2006
Jeg kunne godt tænke mig at du søgte hjælp - hos en byggekyndig af en slags.
Dit spørgsmål antyder at du har store drømme men kun har begrænset viden om kælderbyggeri.
Altså find en rådgiver.hpox, Århus02/09-2006
Hej peter. nu er det jo nok ikke den løsning de fleste ville vælge men den kan godt bruges. det kræver en del plads men gå du bare igang husk at lave et godt dræn rundt om og at behandle ydersiden med noget vandafvisende. husk også højden i kælder skal være 2.3m og med brandudgang.
Svenne Års, Lellinge02/09-2006
En kælder er ikke umiddelbart det første man vil vælge som medbyg når man ikke har erfaring. Begræns medbyg til byggeriet over kælderen (male, gulve osv)nn, nn03/09-2006
Hej Peter
Jeg vil give de øvrige ret i, at du skal passe på med bare at springe ud i at lave en kælder uden videre.
Hvis du bestemmer dig for at vil bruge en rådgiver, er du velkommen til at kontakte mig.
www.allanjuhl.dk, Fredericia04/09-2006
Såfremt det kun er rent regnvand der har gjort murstenene våde vil de få samme farve igen - når de engang bliver helt tørre.hpox, Århus01/09-2006
Til hpox, Århus
Tusind tak for dit svar..Linda Nielsen, Faaborg02/09-2006
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling