Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Funkis Nybyggeri: referencer og inspiration

Spørgsmål

Vi skal til at bygge nyt hus i moderne Funkis-stil på skrånende grund med fjordudsigt.
Vi er interesseret i referencer på dejlige funkishuse, bygge-/arkitektfirmaer med speciale heri, udstillinger, magasiner m.v. eller øvrige gode tips.
Arne, Bredballe, Vejle12/08-2006
Svar

Hej Arne

Du er velkommen til at kontakte mig, da jeg har erfaring med funkishuse - også på skrånende grunde.www.allanjuhl.dk, Fredericia16/08-2006

Hvad må man når man laver førstesal?

Spørgsmål

Jeg overvejer at købe et mindre hus med almindelig tagrejsning. Planen er så at fjerne hele taget og bygge noget nyt ovenpå det gamle hus - noget der ser mere moderne ud. Falder det ind under reglerne for udnyttelse af førstesal eller skal man have særlig tilladelse?Morten, Præstø12/08-2006
Svar

Du skal have byggetilladelse ja.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )12/08-2006

Beregning af byggepris

Spørgsmål

Hej,
Findes der en hjemmeside hvor man kan beregne materiale forbrug ved et givent byggeri?Margit, Vejen12/08-2006

Hobbyrum og redskabsrum

Spørgsmål

Hej,
Vi påtænker at bygge et hobbyrum/redskabsrum på vor hus. Samlet vil det være 30 m2 som en vinkel på det eksisterende hus. Vi vil opføre det i træ/eternitplader og ca. 18 m2 skal være isoleret til helårsbrug inkl. radiator installation for opvarmning. Der skal ikke nedbrydes noget før opbygning. Taget er gitterspær med afvalmet gavl og cement tagsten. Hvad vil sådan noget koste i runde tal hvis man gør det selv, alternativt får det gjort af håndværkere?
Jens Martin Andersen, Vejen12/08-2006

vvs

Spørgsmål

Hej alle!
Jeg står og skal have lavet nogle nye vvs instalatioillener og ville hører om nogle kendte en pålidelig vvs i københavn. Det er rarest med en personlig erfaring når mand skal finde håndværkere.odni, københavn09/08-2006
Svar

har du hørt om de gule sider..???jan, allerød09/08-2006

Svar

når nu der bliver spurgt om folk på siten kan anbefale en håndværker, så er det nok ikke de gulde sider odni gider blive henvist til!!!
Jeg har gode erfaringer med vestegnens vvs (brøndby), pålidelig og komme straks ved små problemer ved de installationer han har opført.
Men du må nok forvente nogen ventetid hos alle håndværkere i Københavns området, specielt ved småting.Peter, Rødovre09/08-2006

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail