» Stil spørgsmål
Debatforum
Hvor mange timer ?
Spørgsmål
Er der nogen der kan hjælpe med hvor mange arb. timer (ca.) der går til flg. arbejde, når det er en tilbygning på 33 m2.
1. Fundament ?
- støbning af rander, påmuring af blokke, isolering, radon sikring, armeringsjern og støbning af gulv.
2. Opmuring ?
bagmur, 1 skillevæg, facade m/fugning, vandskuring indvending og sokkelpuds.
På forhånd tak.
Thomas/kolding
Thomas, Kolding24/05-2006Byggetilladelse
Spørgsmål
Jeg skal til at tegne tegningerne til et sommerhus, tegningerne skal bruges til at søge byggetilladelse, jeg er kun bekendt med de gamle regler om hvad kommunen forlanger i forbindelse med en ansøgning. JEg vil derfor gerne høre om der er nogen der ved præcist hvormeget en kommune skal have i dag, for at man kan søge byggetilladelse.
Jeg regner med at lave følgende:
Situationsplan med opgivet mål og bebyggelses %.
Plan - målsat
2 snit et på hver led af huset med højder og koter, og beskrivelse af materialer.
Alle fire facader.
Hvad forventer kommunen mere? Skal de have noget om afløb, stabilitet, isolering og evt mere?
E, Hadsund23/05-2006Nyt hus med kælder
Spørgsmål
Jeg har købt en grund og er i gang med den spæde planlægning. Mit spørgsmål vedrører ydervæg/sokkel i kælder. husets mål er 10x16m, terænhøjden skal hæves ca. 2 meter i forhold til det nuværende. Sp. kan man støbe et dæk/kældergulv (selvf. efter gældende regler) og derefter rejse ydermurerne til kælderen i fundablokke på det. Hvorefter til slut at opfylde det omkringliggende terræn til den ønskede højde? ELLER skal man grave et fundament der går dybere end kældergulvet og så efterfølgende støbe kældergulvet? ALTSÅ fundament dybere end kældergulvet eller ikke?
mvh Jan Jørgensen, Fyn
Jan Jørgensen, Kerteminde21/05-2006kælder til beboelse
Spørgsmål
Er der nogen der ved hvor højt der skal være fra gulv til loft i en kælder som skal bruges til beboelse.
KPB, Horsens21/05-2006Muret garage
Spørgsmål
Jeg er ved at få tegnet en muret dobbeltgarage, men nu er vi i stor diskussion om hvad størrelsen skal være indvendig. Jeg mener at man kan "nøjes" med en bredde på 5 meter og en længde på 6,5 meter indvendig. Er jeg lidt "fedtet" med pladsen ?
ANTON, HORSENS20/05-2006Næste side »« Forrige side