» Stil spørgsmål
Debatforum
jordvarme
Spørgsmål
kan man bygge hen over jordvarmeslangerne ?
hvis ja. hvordan??
Høre gerne fra nogle med egne erfaringer.
Lars Jensen, Vordingborg08/04-2006Tegninger
Spørgsmål
Da vi står overfor at skulle opføre et nyt sommerhus, er mit spørgsmål: Hvor meget må man "låne" fra eksempelvis et typehus, uden at komme i humoristen. Her tænkes på tegninger til det nye hus.
Søren Jakobsen, Terndrup08/04-2006Indendørs trappe - har du en god idé?
Spørgsmål
Vi skal udskifte vores nuværende trætrappe fra stuen til 1.salen. Vi har kigget på Timbermans trapper model Hamburg. Den er enkel og stilren, men også lidt masseproduceret. Har du fået lavet en lækker indendørs trappe i kombineret stål og træ, som du kan anbefale? Er lidt svært at overskue, da der er mange smedier.
Tusind tak - vi behøver lidt alternativer!
Cecilie, Virum08/04-2006Sommerhus
Spørgsmål
De nye regler for isolering, gælder de også for sommerhuse, når der bliver bygget til og lagt nyt tag.
Bettina, Odense06/04-2006ny tag-etage
Spørgsmål
Vi har et vinkelhus på 168 m2 beliggende på en grund på 843 m2. Huset har et "build-up"tag og er i et plan. Vi ville gerne tilbygge med højrejsning og fuld udnyttelse af 1.sal.Må man det og hvad er ca.prisen på tilbygning af denne art ?
Michael Skettrup, Espergærde06/04-2006Næste side »« Forrige side