Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fundament og bøgetræer

Spørgsmål

Hej!

Jeg skal til at bygge ud, og vil gerne behold nogen af mine store flotte bøgertræer i haven. De er 15-20 meter høje. Er der nogen der ved hvor tæt man kan gå på disse ved støbning af fundament. Kan rødderne med tiden ødelægge fundamentet? Kan det give problemer med ujævn udtørring af fundamentet? Kan træerne tage skade hvis man går for tæt på?Claus Bach, Odense20/02-2006

Erfaringer om at bygge Älvsbyhus eller sitka bjælkehus?

Spørgsmål

Vi vil genre bygge et nyt hus og da fandt nogle billige muligheder som Âlvsbyhus hvor husset bliver bygget i et fabrik og derefter transpoteret til fundementet. Er det et dårlig ide? Samtidigt kiggede vi på Sitka bjælkehuse er der nogen der kender til de huse og vil dele erfaringer med os? På forhånd tak ... Er der nogle andre firmaer der bygger billigt? Katri Suhonen, Engesvang20/02-2006

m2 pris?

Spørgsmål

Hvad er en gennemsnitspris pr. m2 på vestsjælland, når vi snakker om en tilbygning på 30 m2 (2 værelser - uden vådrum) Tilbygningen skal være i direkte forlængelse af huset. (Bygget i 1979)Claus Salomonsen, Slagelse20/02-2006

Ikke færdiggjort nøglefærdigt hus

Spørgsmål

Min mand og jeg er netop flyttet ind i et hus der skulle forestille sig at være nøglefærdigt. Dette var desværre langt fra tilfældet. På overtagelsesdagen måtte vi udsætte indflytning til om eftermiddagen istedet for kl.10. Der var ikke lagt tag på huset, og dette er blot en af de udendørs mangler. Da vi ankom om eftermiddagen var huset ikke til at overtage. Rengøring var igang, elektrikere og tømere rendte rundt om hinanden, og midt på vores køkkengulv stod resten af vores hårde hvidevarer (det der ikke var blevet stjålet dagen før...) Vi endte med at måtte leje flyttevogn en ekstra dag, og sove ved nogle venner. Dagen efter kunne vi så rykke ind, men bestemt ikke i et færdigt hus. Dette var lørdag, og der blev ikke lavet noget decideret overdragelse. Først mandag eftermiddag kunne vi lave en invendig mangelgennemgang. Listerne over mangler fylder 3 hele sider, og jeg vil blot nævnt nogle af de værste. Ingen loft eller fodlister i alle rum, ingen spejle, elarbejde ikke udført korrekt efter anvisning (manglende antennestik, for store huller til spot, manglende lysdæmpning, manglende delslukningsfunktion), silikonefuger ved vinduer løse, vindueskarme skæve, hjørner skæve, revner i døre og vinduer... Jeg kunne blive ved. De udendørs mangler vil først blive gennemgået når vores arkitekt melder huset klar.

Ved nogen hvordan vi står i forhold til erstatning for tabt ferie ??? Svie og smerte ??? Vores grund ligner noget der er løgn, og vi må leve med håndværkere fra morgen til aften....

Håber på lidt hjælp eller lignende historier.Trine Callesen, 870019/02-2006

Prisfordeling på nyt hus timeløn/materialer

Spørgsmål

Hej,

Vi skal til at bygge et nyt hus på ca. 150m2.
For at holde prisen nede vil jeg sige op i et års tid og bygge det meste selv.
DVS. at jeg vil arbejde sammen med håndværkerne, når der skal støbes fundament, mures og sættes spær op, men resten ordner jeg selv - også med hjælp fra en bygningskonstruktørkammerat.
Hvad man kan spare er svært at regne detaljeret ud, men er der nogen der ved hvor stor en procentssats til et nyt hus, der går til materialer og hvor stor en del til timeløn m.moms., når det hus vi vil bygge skal være i alm. god kvalitet - også indmaden, men ikke overdreven luksus.
Selvfølgelig mister jeg et års løn, men kun netto og så sparer vi både topskat m.m.

Bare i grove træk.Torben Espersen, Almind18/02-2006
Svar

Det er et fint hus du nu har fået bygget... men du kan altså ikke spare de 1.000kr du skylder mig for de 4 stk tonere du har "handlet" ved mig!

Mvh Morten N CMorten, Kolding29/04-2010

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail