» Stil spørgsmål
Debatforum
Ny 1. sal på et hus fra 1975
Spørgsmål
Vi overvejer at købe et hus på 111 m2 hvor vi så vil bygge en ny 1. sal på. Huset har ikke høj rejsning nu så spærerne skal selvfølgelig udskiftes. Vi forestiller os evt. at få spær og lægter samt undertag sat op af en håndværker og derefter selv lave resten. Hvad skal man regne med at det vil koste at få lavet spær-delen af en proff incl. materiale. Plus hvor meget mere vil det evt. koste hvis en proff skal lægge tag og lave den grove isolering etc. af tagetagen.
på forhånd tak
Murmann, Valby14/02-2006selvbyg efter forsikringsskade
Spørgsmål
vores hus er kraftig beskadiget efter en skade og ca 25 % skal helt genopføres kan man kræve at få pengene fra forsikringen og så selv genopføre huset ved dels egen hjælp og dels håndværkshjælp
henrik, gilleleje13/02-2006Fundering
Spørgsmål
Hej - er der nogen der har en idé om hvad en punktfundering udført som borede pæle koster ? Jeg skal bygge ca. 100 m2.
Kristina Kjærgaard, Karlslunde13/02-2006Anbefaling af træhusfirmaer
Spørgsmål
Nu har jeg tidligere spurgt herinde om et husfirma. Vil gerne høre, om nogle har gode erfaringer med et firma som har opført et helårs-træhus i et plan på omkring 170 kvm?
Vi har kig på Scanwo. MSH-huse, Skoubo. Nogle der kan anbefale disse - eller andre?
Thomas M. H., Kbh S12/02-2006Placering af elfordeler med relæ.
Spørgsmål
må fodelekasse med sikringer og relæer placeres i garagen.
bjarne gøl, 9460 brovst12/02-2006Næste side »« Forrige side