» Stil spørgsmål
Debatforum
selvbyg efter forsikringsskade
Spørgsmål
vores hus er kraftig beskadiget efter en skade og ca 25 % skal helt genopføres kan man kræve at få pengene fra forsikringen og så selv genopføre huset ved dels egen hjælp og dels håndværkshjælp
henrik, gilleleje13/02-2006Fundering
Spørgsmål
Hej - er der nogen der har en idé om hvad en punktfundering udført som borede pæle koster ? Jeg skal bygge ca. 100 m2.
Kristina Kjærgaard, Karlslunde13/02-2006Anbefaling af træhusfirmaer
Spørgsmål
Nu har jeg tidligere spurgt herinde om et husfirma. Vil gerne høre, om nogle har gode erfaringer med et firma som har opført et helårs-træhus i et plan på omkring 170 kvm?
Vi har kig på Scanwo. MSH-huse, Skoubo. Nogle der kan anbefale disse - eller andre?
Thomas M. H., Kbh S12/02-2006Placering af elfordeler med relæ.
Spørgsmål
må fodelekasse med sikringer og relæer placeres i garagen.
bjarne gøl, 9460 brovst12/02-2006oppudsning
Spørgsmål
Hej.
Jeg står og skal have oppudset hele mit gamle hus indvendigt, og vil høre om der er nogen der kender noget til priser. Jeg har fået 2 MEGET forskelige tilbud, og tænker at der må stikke noget under det billige og at det dyre er for dyrt.
Det drejer sig om ca. 100 m2. indvendig grovpuds, ALT incl. (dvs. arbejdsløn, materialer, moms, kørsel osv.).
Hvad koster det ca. ???
Mvh. Allan og Gitte
Allan, Lyngbu12/02-2006Næste side »« Forrige side