Hvis din mægler siger at det ikke er noget problem. Så må han jo foreslå en løsning!
Men ellers må du gå til kommunen med dit problem. Og så la' være med at misforstå noget denne gang.
Om nødvendigt må du have noget rådgivning fra en byggesagkyndig!
Såfremt der er installert gulvvarme i udestuen og der ikke tidligere har været opvarmet! Er kravene til varmeisolering nok ikke opfyldt!Martin Davidsen, Århus09/01-2013
Martin davidsen!
Kravene med gulvisolering er opfyldt!
Ved godt at jeg kunne snakke med en byggesagkyndig men nu jeg har muligheden for at lægge min sag herind og måske høre fra fornuftige folk der ren faktisk ved noget jeg kan bruge til noget så har jeg valgt at gøre det!
Så hvis du ikke har noget at sige, som jeg ren faktisk kan bruge til noget så lad vær!Christian, Skanderborg10/01-2013
Hvad du evner at bruge eller ikke bruge er jo helt op til dig.
Men dit højrøvede svar antyder en manglende forståelse for hvad det kan indebære at stille spørgsmål på et offentligt tilgængeligt forum!
Martin Davidsen, Århus10/01-2013
Hvor er i da flinke ved hiandenld, Esbjerg V12/01-2013
I og med det var en udestue før, og du nu har lagt den til huset, og ydermere ændret anvendelse har du et problem. Du har jo nok ikke søgt tilladelse dengang du ændrede anvendelsen, og hvis din mægler siger noget andet er han i hvert tilfælde ikke up to date med reglerne.
Men en god ide ville jo nok være at starte med at få 1. enten ændret tilbage, eller 2. få tingene gjort "lov-lydige", så en god ide er jo at start ved teknisk forvaltning og få gjort tingene lovlige.,, ,13/01-2013
Det er afvalmningen den først og fremmest er gal med. Afvalmninger på alm. danske parcelhuse med lave taghældninger bevirker at taget nærmest bliver usynligt!
Desuden er afvalmninger langt dyrere end en alm. gavl!
Hvis huset skal udføres med loft til kip skal det så udføres med kipbjælke?
Loft til kip giver dynamik i rummene. Men hvis lofterne beklædes med Troldtekt og males hvide - sammen med rummet i øvrigt. Er det nærmest ligemeget. Hvidmalede lofter er næsten usynlige, bla. fordi de ikke får dagslys og der derfor ikke dannes
Men i stedet for at spille tid på "se godt ud" virkningerne. Så koncentrer jer om husets brugsmuligheder. Er der uanede muliger for uanede aktiviteter for hele familien.
Hvor skal høvlebænken, baren, filmprojektoren være? Må børnene køre på cykel i alle rum? Er der plads til storindkøbene? Skal køkkenet bruges til madlavning eller er praleefekten vigtigst.
Altså er det en "bomaskine" eller et "pænhedens og kedsomhedens parcelhus" I har gang i?Gunnar Jensen, Skåde04/01-2013
Tak for input:-)...nu bør det lige siges, at jeg med termen "se godt ud" alene mener det som der for os giver en positiv oplevelse. For et loft vil dette handle om rumoplevelse og æstetik. Det er ikke imponator-effekt over for andre, at vi søger i vores byggeri, men funktionalitet, æstetik (og pris) er alle vigtige faktorer at gå op i forbindelse med et hus man skal leve i formegentlig mange år.
Med "loft til kip" mener jeg et 15gr. saksespær (taghældning er 25gr) dvs. ikke et rigtigt kip. Det gør selvfølglig kun lofthøjden mindre. Desuden har jeg fået oplyst af byggefirmaet, at der på lofts-diagonalerne op langs valmen er nødt til at blive monteret en liste for at skjule Trodtekt-samlingerne - og dette er ikke just en forskønnende løsning. Jeg tror at du har helt ret i dine betragtninger omkring lysets indvirkning på oplevelsen og at rumvirkningen forsvinder mere ned man tror. Måske er dette allermest udtalt ved hvide gipslofter, som trods alt ikke har samme spil som en Troldtekt i hvid fin-struktur. Ligenu er jeg mest til at vælge flade loft i begge gavlrum og kun overveje saksepærret i disse rum, såfremt gavlen bliver opmuret.
Peter, Aalborg04/01-2013
....der derfor ikke dannes skygger og derved dybde i loftfladen. Skulle der stå!
Saksespær har måske deres berettigelse ved lave ydermure. Ellers er det jo blot en kunstig dekorationseffekt som ikke rigtig kan begrundes. Udover at det "ser godt ud"
Det gør stuk og forgyldte dørindfatninger også. Har I overvejet det?
Få evt. en "rigtig arkitekt" til at fortælle jer lidt om effekterne af de forskellige overvejelser I gør jer!Gunnar J., Skåde04/01-2013
Hej
Jeg plejer at fraråde denne indbygning, da det både giver isoleringsmæssige problemer, og jeg har ofte konstateret trækgener omkring toilettet, da de forskellige indbygningsdele ikke er tætte, og der står en stærk vind ind i rummet i blæsevejr, og dette er lig med varmetab.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev30/12-2012
Hjemmesider er som regel på internettet.J.Ule Nissen, Netkøbing12/12-2012
Prøv med cirkulære vinterhaver!Phy Tagoras, Læresætning13/12-2012
Uegnet til formålet!
www.google.com
KERUING Stammer fra Indonesien. Den er mest egnet til lastbilbunde/containergulve og kan derfor ikke anbefales til terrasser. Den er hård, men revner ved den ...
Peter Mogernsen, Sønderborg16/11-2012
Du kan finde en del oplysninger her: www.horizon-custom-homes.com
Det ser ud til, træet sløver værktøjet, hvilket mange hårdtræssorter gør. Træet afgiver også en del harpiks. ., ..16/11-2012
Hej.
Tak for svarene.
Ja jeg har jo netop også læst bade godt og skidt om Keruing til anvendelse til terrasser:
Godt: www.billige-terrassebraedder.dk
Skidt: www.dlh.dk
Det var faktisk derfor jeg spurgte om der var nogen her som havde ERFARING med nævnte træsort :-)
Mvh Claus
Claus, Aalborg16/11-2012
Ja, havde erfaring med nævnte træsort - som terrassebrædder!
Og det er der selvsagt ikke - ret mange der har.
Og der er jo slet ingen grund til at tro på hvad en af DK's største hårdttræsimportører mener.
Samt de fleste engelsksprogede sites på nettet.
Derimod er sælgers anprisning af egne og billigste vare på lageret naturligvis overordentlig troværdig.Peter Mogensen, Sønderborg17/11-2012
Hej,
Tak for tilbagemeldingen og linket. Så flg på det link du sendte:
Uses:
• Wharf & ship decking
• Bridges
• Flooring in homes and public buildings
• Vehicle building
• Sills
• Wagon sides and floors
• Exterior joinery
• Outdoor furniture
Det tolker jeg umiddelbart som betydende OK til terrassebrug.
Peter, hvilke problemer havde du da du benyttede denne træsort til terresse?
mvh ClausClaus, Aalborg18/11-2012
Jeg har slet ikke nogen terrasse!
Men hvis jeg havde ville jeg naturligvis ikke anvende Keruing som terrassebrædder!
Det er alt for usikkert!
De har ikke været markedsført i DK tidligere.
Der findes masser af andre hårdttræstræsorter der med sikkerhed er velegnede!
DHL's vurdering af træsortens egnethed betyder en del.
Hvordan du kan udlægge omtalte hjemmesider som en anbefaling af træsorten som terrassebrædder i DK er uforståelig!
Tværtimod.
Mon for nu at give en anbefaling så snak med andre forhandlere og importører af hårdttræ. Moelven, GHT hårdttræ osv.
Peter Mogensen, Sønderborg18/11-2012
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling