Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Hulstens teglblok

Spørgsmål

Vi står for at skulle lave en tilbygning til vores hus, og vil selvfølgelig gerne bygge med de samme sten som det eksisterende.

Huset er bygget af hulstens teglblokke fra Frederiksholm teglværk og på stenen står skrevet T-23.

Jeg kan talt med Kalk & mørtelværkerne, Egernsund- og Randers teglværk. Ligeledes Wienerberger og deres Porotherm har vi forsøgt, men uden held.

Har du/I noget bud på hvor vi kan forsøge at finde sådanne hulstens teglblokke??

Se www.ricohansen.dk
Mvh
RicoRico Hansen, Skovlunde04/08-2005

hvad gør vi med jorden

Spørgsmål

Vi står overfor at skulle bygget il vores hus og for i den forbindelse noget jord vi skal af med. Vores jord er miljøgodkendt. Er der nogen der kender en god/billig vognmand eller evt. nogen der står og mangler jord..

Hilsen GitteGitte Petersen, Skovlunde04/08-2005

Murpap

Spørgsmål

Vi er igang med at bygge hus og i den forbindelse har vi tænkt på radeon og murpap. Vi kan se mureren ikke har indmuret murpap som de andre omkringliggende nybygger har fået gjort.
Vores spørgsmål er er det tilladt at undlade murpap? og hvordan sikerer man sig mod radeon i nybyggeri?
Kirsten Hansen Horsens., Horsens04/08-2005

God ide til gennemgang

Spørgsmål

Vi har bygget til vores hus som er skalmuret med indre vægge af ciberex. I gavlen har vi forlænget med 2 værelser så gangen fra det oprindelige hus skal fortsætte i tilbygningen. Er der nogen der har en god ide hvordan man kan lave åbningen når vi vælter bagmuren.......vi er lidt i tvivl om hvordan det gøres bedst. Vi kunne måske tænke os en form for bue el.l.Peter, Nyborg04/08-2005

Kalmarhus.

Spørgsmål

Vi har købt et Kalmarhus fra 1980. Vi kunne tænke os at udvide den delvist overdækkede terasse med yderliger to-tre spær med "glas"tag. Hvilke tilladelser skal man søge ? Bebyggelsesprocenten bliver ikke oversteget ved udvidelsen.
Jørgen Laursen, Esbjerg04/08-2005

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail