Hej Trine.
Du må gerne have direkte adgang til badeværelse fra køkken eller stuen.Poul E Vittrup, Pandrup19/05-2005
Korrekt, kravet om to døre mellem køkken og wc forsvandt da Småhusreglementet kom i en ny udgave i 1998, og det gælder stadig.
Mvh Jan Felland, Bolius Boligejernes Videncenter A/S, www.bolius.dkJan Felland, Ballerup23/05-2005
Hej..
Prøv at skrive en mail til Caroline@tegnestuen-uniq.dkMøller, Snekkersten20/05-2005
Prøv at skrive en mail til Caroline@tegnestuen-uniq.dk Hun burde kunne hjælpe dig..Møller, Snekkersten20/05-2005
Gns. kvadrameterpris for nybyggeri i DK er 11.000 kr fordelt ca. 50/50 på løn/materialer. At forsøge at give dig svar på alle dine andre spørgsmål vil forvirre dig mere end det gavner. F.eks koster en mursten alt mellem ca. 2,5 og 15 kr. Når I tegner husetså brug din arkitekt til at svare på hvad tingene koster. Når du så har konkrete spørgsmål (dvs. med udgangspunkt i jeres skitser/ideer) så prøv at stille dem her igen, så får du svar du kan bruge til noget.jannie, midtjylland17/05-2005
Vi ved jo ikke hvad du har fosrsøgt at bygge, så det er da lidt svært at svare på.C, ")16/05-2005
jeg skal skrive referat så kom jeg i tænke at får information fra jer tak hvis i vil hjælpe migsamira, tastrup16/05-2005
vi er vist flere her der ikke ved hvad du spørger om ?JJ, Vejle17/05-2005
Jeg kan se at du ikke helt mestrer det danske sprog.
Jeg tror jeg ved hvad du mener. Du mener at byggeri er ofte af dårlig kvalitet eller er dårlig planlagt.
Mange sjuskefejl skyldes ligegyldighed over for alt andet end lige ens egen pengepung.
Mange sjuskefejl kunne undgås, hvis folk ikke gik efter det aller...aller billigste produkt. Giv en håndværker tid til at lave et ordentligt arbejde; det vil højne kvaliteten betydeligt.
Endelig er den danske moms en uhyggelig medspiller. Jeg tror ikke politikere er klar over hvor stor skade det gør når alt aktivitet straffes med ekstra 25% skat.
Jeg håber du forstår hvad jeg mener og at jeg har forstået dig rigtigt.
Held og lykke med referatet.
mvh
HCJ, Odense20/05-2005
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling