Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Ny købt hus / Brand / Nybyggeri

Spørgsmål

Hej,

Jeg har lige købt et hus til overtagelse 1/12. Jeg der dog lige blevet ringet op at sælger. Huset er brædt i nat og er vist helt ubrugligt. Mandag kommer taksator og kigger på det.
Hvordan skal jeg forholde mig.
Sælger mener at hans forsikring dækker os så vi kan få bygget et nyt hus samt få dækket vores leje udgifter så længe vi bygger nyt.
Jeg er bare lidt usikker på hvordan jeg ellers skal forholde mig. Kan det passe at hans forsikring dækker huset og leje udgifter?... også nu han allerede bor et andet sted. Hans forsikring kunne jo faktisk bare "pisse" på os... eller?

Ydermere... hvad skal vi nu... hvordan bærer man sig af med at bygge nyt hus? hvor går man hen og hvad skal man betale ??? mange spørgsmål spøger.Lars, Aalborg06/11-2004
Svar

Hej Lars,

Fortvivl ikke.

Hvis der er lån i ejendommen er huset brandforsikret, men eftersom du har møde med taksator på mandag, så tyder alt på at det er brandforsikret.

Forsikringen kan ikke "pisse" på dig, de er forpligtet til at genopføre huset til dig.

Hvis huset er brændt under 50%, så kan de vælge at genopføre huset dvs. reparere det, hvis huset er brændt mere end 50% så er det totalskadet og så river de det ned og du for en erstatningssum til at bygge et nyt hus for.

Mht. til genhusning, så skal forsikringen sørge for genhusning i max 12 mdr. fra skadesdatoen. Det kan være på hotel, sommerhus, lejet hus, skurvogn osv. her er det vigtigt at du selv stiller krav og ikke finder dig i noget, du skal have en passende bolig med nogenlunde samme størrelse som det brændte hus og i samme lokalområde så det passer med arbejde og skoler!

Vores hus brændte også, og vi fik ca. 12.000/m2 for det gamle, disse penge skulle kunne dække et hus magen til det brændte.

Jeg vil håbe for dig at huset bliver totalskadet, da det som regel aldrig bliver helt godt at reparere på et brændt hus, lugten kan være meget svær at slippe af med.

Ved totalskade kan du bygge dit
drømmehus.

Nu ved jeg ikke med jeres forsikring, men vores dækkede til nyværdi, dvs. selvom huset var 100 år gammelt, så for du hvad det koster at genopøre uden fradrag for alder og slidtage.

Held og lykke Jensen, Roskilde06/11-2004

Svar

Tak for svaret Jensen.

Vi har idag tal med taksotor. Han laver en beregning på hvad vi kan få i forsikringspenge.

Vi har dog et PROBLEM! Sælgers forsikring dækker ikke genhusning af køber.
Dvs. vi selv skal ud og betale husleje det næste ½ til 3/4 år. Det er vi lidt fortørnet over for vi tror ikke lige vi har råd til det.

Er der i øvrigt nogen der har links eller til firmaer der udlejer skurvogne?

Lars, Aalborg08/11-2004

Svar

Hej Lars,

Vores hus brændte slutningen nov 2004. og vi kan først flytte ind ca. uge 8 2005.

Det tager længere tid end man tror at bygge nyt hus.

Sør nu for at få en ordenlig erstatning.

Få evt. en entreprenør(eller 2) til at give en pris på et hus nøjagtigt magen til det brændte, sørg for at få alt med, granitten på køkkengulvet, det flotte køkken, brændeovnen, parketgulvene osv.

Det med genhusningen ville jeg undersøge nærmere spørg som nævnt ovenfor forsikrings oplysningen/forsikringankenævnet, eller spørg din advokat.

Bed forsikringsselskabet om at få en kopi af vilkårene, så de ikke snyder dig.

Vi blev genhuset for kr. 9.500/md i max 12 mdr.(resten af tiden til vores nye hus står færdigt må vi selv betale)

Jensen, Roskilde09/11-2004

Svar

Hvis ikke forsikringen dækker jeres genhusning, er det vel sælger der har et problem? I skal vel være skadesfri for det I ikke er herre over, og hvilket forsikringsniveau sælger har valgt er ikke jeres problem. Prøv at snakke med en advokat om muligheden for en civil retssag.
Preben, Århus10/11-2004

Sikring imod sætninger

Spørgsmål

Hej
Vi er igang med at forberede en tilbygning på vores hus. Randfundamenter skal selvfølgelig ned til fast grund - men hvad med gulv? (ca 26m2). tilbygningen er placeret på en skrå grund, hvor der ligger ca. 50m3 opfyldning (grus iblandet en mindre mængde jord og ler).
Her skal jeg have kørt yderlig ca. 25m3 stabilgrus ovenpå for at hæve niveauet.

Skal jeg død og pine have fjernet den eksisterende opfyldning?

Jeg har ikke mulighed for at få maskiner ind til byggeriet - og leder derfor efter en alternativ måde til at sikre mit gulv imod evt. sætningsskader. Er der nogle der har et alternativt forslag ?. UF, Østjylland06/11-2004

Eksplosiv overslagspris

Spørgsmål

Hej
Vi er ved at få bygget til og renoveret det gamle hus. Prisen vi har fra entreprenøren er en overslagspris lavet på baggrund af en 7 sider lang beskrivelse og tegninger. Nu er vi blevet præsenteret for en opgørelse, hvor prisen overskrides med 45-50%. Er det slet ingen regler eller retningslinier for, hvor meget man kan acceptere i overskridelse af en overslagspris ?? Vi har af en anden fagmand fået oplyst, at man må acceptere 10-15% i overskridelse. Det skal lige nævnes at der ikke er nogle væsentlige ændringer af byggeprojektet i forhold til beskrivelse og tegninger.
Hvis der ingen retningslinier eller regler er, kan håndværkerne jo bevidst vildlede folk med henblik på at få ordren, og så sidenhen præsentere en kæmpe overskridelse af prisen. Det kan da ikke være rigtigt ?Lena, Skanderborg04/11-2004
Svar

Faktisk er der ingen grænse når det er et overslag, et skriftligt tilbud derimod må højest overskrides med 10-15 %jes, hadsten05/11-2004

Svar

Jes har til dels ret.
Et overslag er en uforbindende vurdering af, hvad arbejdet kommer til at koste, og et overslag er dermed væsensforskelligt fra et tilbud. Ved overslag kan der i princippet faktureres en pris, der er beregnet som summen af udgifter til materialer, udgifter til løn m.v. med tillæg af avance. Dog antages det, at en overslagsgiver skal orientere kunden, hvis han under arbejdets udførelse skønner, at arbejdets endelige pris vil afvige væsentligt fra overslagsprisen, og gør han ikke det, kan han miste retten til en del af beløbet, der går udover overslagsprisen. I kan klage til Byggeriets Ankenævn og hvis de finder at prisoverskridelsen er urimelig, vil prisen så blive fastsat ud fra en vurdering af et rimeligt tidsforbrug og pris for udførslen, men med en hvis margen til entreprenørens side.
Problemet i de sager, er, at entreprenøren formentligt vil hævde, at han løbende har orienteret jer om udgiftsstigningner, og at ankenævnet ikke kan tage stilling til sager hvor der er modstridende oplysninger fra parterne. I så fald bliver det domstolene der skal tage stilling i sagen. Om det er bedre for jer, ved jeg faktisk ikke. Men jeg vil da tro at Ii har en rimelig sag, hvis ikke entrerprenøren kan godtgøre hvorfor der er sket en så stor prisstigning - uforudsette forhindringer, manglende eller fordyrede leverancer eller ændringer i den oprindelige tegning.

Jeg kan sagtens forstå din skuffelse. Jeg er overbevist om, at der er entreprenører der giver overslag, hvor der i al praktisk betydning er tale om tilbud, vel vidende at kunden ikke er klar over den juridiske forskel. Der er et stort hul.Tommy, Terndrup05/11-2004

Træsokkel til udestue

Spørgsmål

Hvad siger byggereglementet noget om at bruge sokkel af trykimpræneret træ til sokkel til udestue? Altså i stedet for støbt sokkel. Og hvordan forankres en sådan træsokkel?Arne Nielsen, hjørring04/11-2004
Svar

Jeg tror ikke det er lovligt. Umiddelbart har jeg aldrig hørt om det før... Og det ville ikke være nogen god ide da jeg tror hurtigt fugt og møg vil trænge ind i resten af udestuen... om så det er træ eller beton. Lars, Aalborg10/11-2004

Fundament

Spørgsmål

Jeg overvejer at købe en grund hvorpå jeg har planer om at bygge et træhus i flere planer 60-80 m2 + terasse (da grunden skråner meget). Min største usikkerhed går på fundamentet, da det lader til at være en af de kostbareste og vigtigste enkeltdele i et sådant projekt. Er det nødvendigt at lave et helt støbt fundament til et sådant hus, hvilke alternativer har jeg, i hvilke prisklasser, og vil valget af fundament i nævneværdig grad påvirke en kommende salgspris ?

Og sidst men ikke mindst, til hvem/hvor kan jeg henvende mig med alle mine spørgsmål og tvivl før jeg kaster mig ud i så massivt et projekt ?

På forhånd takAnnette, Kgs. Lyngby03/11-2004
Svar

Hej Annette!
Jeg tror du skal kontakte en arkitekt.
Har du nogen ideer til udseendet pt?
Du skal være velkommen til at kontakte mig, jeg har også kontakt til arkitekt, og alle øvrige håndværks grupper.

Med venlig hilsen Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, KBH NV12/11-2004

Svar

Hej Mads,

tak for dit svar. Ja, jeg har så småt tænkt over hvorden huset skal se ud, dog er købet ikke gået helt i orden endnu selvom jeg har afgivet tilbud som er accepteret af sælger mangler vi stadig hele advokat og jordbundsdelen. Det er dog ikke utænkeligt at du hører fra mig i starten af det nye år.Annette, Kgs. Lyngby15/11-2004

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail