» Stil spørgsmål
Debatforum
Garage 1 meter fra skel til nabo
Spørgsmål
Vi vil bygge en garage 1 meter fra skel til nabo - og vi skal derfor have deres billigelse - findes der nogen formular vi skal have naboen til at skrive under på eller hur ?? elller hvordan man ellers gør
Peter Nannestad Zdrinka, Hellerup08/07-2004Svar
Hej Peter.
Prøv at kontakte teknisk forvaltning i jeres kommune, de kan rådgive dig konkret om hvad I skal gøre i jeres situation. Caroline Olesen, Tikøb09/07-2004
Svar
I behøver ikke deres godkendelse, medmindre garagen er mere end 2,5 m høj i en afstand mindre end 2,5 m fra skel. Skulle dette være tilfældet, søges dispensation. Herefter kommer sagen i nabohøring, hvis ellers teknisk forvaltning synes der er ide i det.
Naboer har så 14 dage til at komme med indsigelse. Kommer der ingen indsigelser får du din byggetilladelse.
Men kontakt nu teknisk forvaltning, det er altid det sikreste.C. W. Jensen, Holstebro27/07-2004
Mørtelblanding til grillsted
Spørgsmål
Jeg ønsker at etablere et slags forhøjet bål-underlag til brug som grill vha. natursten holdt sammen af mørtel. Stenene tages fra eksisterende stengærde. Hvilken blanding skal jeg bruge og hvad tåler varme og (senere) frost?
Andreas, København07/07-2004Svar
du kan bruge anmendelig mørtel fidusen er bare at du ikke skal komme ret meget cement i lav en blanding ca 1:20 .
jo minder cement der er i mørtelen jo mere kan den arbejde.mikkel brandt, odense02/08-2004
Radon
Spørgsmål
Hej derude.
Vi er i øjeblikket ved at at sætte radon-stop på vores fundament (nybyggeri), men er meget i tvivl, om det bliver tæt nok.
-Der kommer 100-150mm klaplag på dækket, men hvad med samlingerne i murfolien?
-Hvad skal vi gøre ved samlingerne i Monarflex murfolien, for at de bliver tætte? Når vi ringer til firmaerne, som leverer murfolie, kan de ikke blive enige!
Det ene firma vil bruge asfaltklæber på vandbasis (fås det overhovedet på vandbasis?) og det andet firma vil absolut ikke bruge asfaltklæber, da det får folien til at trække sig sammen. De vil derimod bruge Butyl-fugemasse, men det kan vi ikke få nogen steder eller byggemarkederne ved ikke, hvad det er for noget.
Sidder du derude med et produkt, du kan anbefale os, som ikke opløser flamingoen eller radonfolien, og som samtidig er holdbar og lukker eventuelle revner? (gerne et bestemt mærke/varenavn, da elastisk fuge er et vidt begreb, når man ser på varerhylderne)
Gerne hurtigt svar, da vi snart skal have beton!
Marlene og Mikael, Randers01/07-2004byggematerialer
Spørgsmål
Køb af byggematerialer i Polen.
Carl Beck, Rønde30/06-2004Svar
Hvad er spørgsmålet?Klaus, Ubberød01/07-2004
Beton
Spørgsmål
Når man snakker om SÆTMÅL i forbindelse med beton, hvad er det så?
MiP, Hedehusene29/06-2004Svar
Det er det som en våd mørtel/beton når at synke sammen/sætte sig over en fastsat tid, efter man har fjernet en kegleform hvori betonen stampes før denne fjernes.
Det er for at fastslå betonens fasthed/konsistens at man bruger ordet sætmål.
M.Thomsen, Horsens29/06-2004
Næste side »« Forrige side